• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Halkın iradesi ile seçilmek rütbelerin en büyüğüdür

Halkın iradesi ile seçilmek rütbelerin en büyüğüdür

 

Türkiye’nin yönetim sisteminin en küçük birimi olan mahallelerin huzuru, gelişmesi, insanlar arasındaki dayanışmanın, iş birliğinin güçlenmesi konusunda, muhtarların yaptıkları çalışmanın önemi büyüktür.

Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur, devletin mahalledeki gözü kulağı, eli kolu, sessiz nefesi, mahalle ve köy ahalisinin devlet nezdindeki temsilcisi olan muhtarların yapacakları daha çok işi olduğunu kaydetti.

Her zaman milletin iradesine, seçimine, sandığa sahip çıktığını ve kendi tercihlerinin, bu ülkenin kibirli elitlerinin tercihlerinden daha önemli olduğunu her fırsatta gösterdiğini belirten Uygur; “Millet tarafından seçilmiş olmak, bu dünyada ulaşılabilecek payelerin en büyüklerinden, en yükseklerinden biridir. İster muhtar olsun, ister belediye başkanı, milletvekili, isterse cumhurbaşkanı olsun milletin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmak gerçekten rütbelerin en büyüğüdür. Halkın tercihiyle, seçimiyle iş başına gelmiş muhtar kardeşlerimiz son derece önemli bir makamda bulunuyorlar, önemli bir vazifeyi ifade ediyorlar. Demokrasi önce ailede başlar, önce köyde, mahallede başlar. Evde, köyde, mahallede demokrasi kültürü ne kadar güçlenirse, ülkenin tamamında da bu kültür gelişir, güçlenir, standartları o kadar yükselir. Muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapıyorlar. Muhtarlıklarımız sadece en küçük idari birim olma vasfını taşımakla kalmıyorlar, aslında demokrasinin nüvesini teşkil ediyorlar” diye konuştu.

Tüm dert ve sıkıntılarınızı anlatabileceğiniz kişidir.

Muhtarlık biriminin Temelleri 1829 ‘da İstanbul’da atılmıştır. 2.Mahmut yeniçeri ocağını ortadan kaldırması sonucu yeniçerilerin yokluğunda tehlikeye vermemek için muhtarlar teşkilatını kurumuştur. Muhtar, devlet adamlığı yanında bir anne bir baba bir kardeş gibidir.  Tüm dert ve sıkıntılarınızı anlatabileceğiniz kişidir. Muhtar devletin şefkat elidir. Devletle vatandaş arasında bir köprüdür. Bir sokak lambanız yanmadığın yolunuz bozulduğunda suyunuz patladığın düğününüzde cenazenizde yani muhtar sizin her şeyinizdir” diyerek sözlerini tamamladı.  Yurdanur Mergen özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM