• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KOSGEB’den KOBİ’lere  enerji verimliliği desteği

KOSGEB’den KOBİ’lere enerji verimliliği desteği

 

KOSGEB, sanayi tesislerinin doğayı daha az kirletmesi ve daha fazla enerji verimliliği elde etmek için KOBİ’le yönelik başlattığı ‘Enerji Verimliliği Desteğine’ başvurular sürüyor. Yeşil dönüşüm konusunda bilgiler veren KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Afyonkarahisar’daki KOBİ’leri desteklerden yararlanmaya çağırdı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) ‘Enerji Verimliliği Desteği’ adıyla başlattığı proje başvurular sürüyor. Projelerin işleyişi hakkında detaylı bilgiler veren KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Afyonkarahisar’daki KOBİ’leri desteklerden yararlanmaya çağırdı. Projenin uygulanmasında ve yeşil dönüşüm sağlanmasında elektrikli araç ve şarj altyapılarının hedeflendiğini, bu alanda karbon emisyonlarının azaltılması ve enerji verimliliklerinin artırmaları gerektiğine dikkat çekti. Çepni, KOBİ’lere verimsiz elektrik motorlarının verimlileri ile değiştirilmesi için 100, verimlilik artırıcı giderler için de 400 bin liraya kadar destek verileceğini belirtti.

BAŞVURAN KOBİ’LERİN MALİYETLER KARŞILANACAK

KOBİ’lerin ‘yeşil dönüşüme’ ayak uydurması, karbon emisyonlarını azaltıp enerji verimliliklerini artırmaları gerektiğini bunun için de KOSGEB olarak ‘Enerji Verimliliği Desteği’ adıyla yeni bir proje başlattıklarını söyleyen İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, projeye başvuran işletmelerin yetkilendirilmiş kişilere yaptıracakları enerji etüdü maliyetlerinin karşılanacağını da kaydetti. Çepni ‘yeşil dönüşüm’ kapsamında yapılan etüt sonucunda önerilen değişikliklerin, KOBİ’lerce yapılması durumunda bu giderlerin bir kısmının da KOSGEB tarafından karşılanacağını söyledi.

AFYONKARAHİSAR’DAKİ KOBİ’LERE BAŞVURU ÇAĞRISI

‘Enerji Verimliliği Desteği’ projesinden yararlanmak isteyen KOBİ’ler için başvuruların Nisan ayında başladığına dikkat çeken KOSGEB İl Müdürü Çepni, Afyonkarahisar’daki KOBİ’leri bu projeden yararlanmaya çağırdı.

BAŞVURU VE DESTEK SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, KOSGEB’in uygulamaya koyduğu ‘KOBİ Enerji Verimliliği Desteğinden nasıl yararlanılacağı konusunda verdiği bilgide şunları aktardı: “Program, Enerji Motorları Desteği ve Verimlilik Artırıcı Destek olarak iki ayrı modüle sahip. Enerji Motorları Desteği, 10-99 TEP (Ton eşdeğer petrol, enerji kaynaklarının tek birim ile ifade edilmesini sağlayan ve 10 milyon kCal karşılığı enerji birimi) yıllık enerji tüketen KOBİ’lere yönelik olarak kurgulandı. Bu desteğin ilk aşamasında Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar veya enerji yöneticileri, işletmelerin motor etütlerini yapacak. Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek. KOSGEB, işletmelere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi yönünde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak.

AMAÇ VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK

Programın ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te ilk aşamada enerji etüdü yapılacak. Yetkilendirilmiş kişiler; işletmede kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detaylı bir etüt yapacak. Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak. Bu destekten TEP değeri 100-500 arası olan işletmeler yararlanabilecek. Yurdanur Mergen (Özel)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-05-11 17:02:01