• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıkçılar sorunların çözümünü istiyor

Sağlıkçılar sorunların çözümünü istiyor

Sağlık Bakanlığı’nca çıkartılan yönetmeliklerde sağlık çalışanlarını ötekileştiren düzenlemeler olduğunu vurgulayan Sağlık Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk: “Bu düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir.”

Türk Sağlık Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk, sağlık çalışanları için yapılan düzenlemelerdeki eksikliklerin bir an önce giderilmesini istedi. Yazılı bir açıklama yapan Öztürk,  Sağlık Bakanlığı’nca ek ödeme ve Aile Hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını belirterek, taban ve teşvik ödemesi hususlarında düzenlemelerin hayata geçirildiğini hatırlattı. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Öztürk, son yayınlanan aile hekimliği ile ilgili yönetmelik değişikliğinde çalışanlara ödemeler konusunda çok ciddi farklar olduğu, cezaların arttırılarak bir suça iki ceza olmaz karinesinin yok sayıldığının görüldüğünü kaydederek, “Bu benzerliklerin bize anlattığı çalışanları mağdur eden bakışı açısının devam ettirildiğidir” ifadesini kullandı.

NÜANS DEĞİŞİKLİKLERİ SORUNA ÇARE ÜRETEMEMİŞTİR

“Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatının olmadığı, araştırmacılardan 112 Acil Sağlık Hizmet sunucularına kadar birçok kesimi yok sayan, birinci basamakta hizmet sunan sağlık çalışanlarını ötekileştiren düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir” diyen Öztürk’ün açıklamasından öne çıkan bazı satırbaşları şöyle: “Yardımcı hizmetler sınıfındaki görev yapan personeller ile genel idari hizmetleri sınıfında görev yapan bir kısım unvanlı personeller için belirlenen taban ücretin tavana takılması gibi tuhaf bir durum nedeniyle ödeme yapılmamıştır. Ödemelerde çalışanlar arasında oluşturulan uçurumlar, bazı çalışanların yok sayılması, aldıkları performansın gerisinde taban ücrete mahkûm edilen çalışanlar olması ve ödemelerin disiplin soruşturması ve ihtar puanlarının kıskacına konulması gibi durumlar kabul edilemez. Performansa dayalı ek ödeme sistemi ve diğer ödemeler konusunda temel sıkıntı adaletsizlik ve çok düşük olmaları iken yönetmelik düzenlemelerinde nüans değişiklikleri buna bir çare üretememiştir. Kamu sağlık hizmetlerinde görev yapan çalışanların büyük bir kısmının beklentilerinin karşılanmadığı düzenlemelerin gerçek anlamda bir reforma dönüşmesi için mutlaka bu düzenlemelerde düzeltmeler yapılmalı, Çalışanları mağdur eden hükümler düzenlemelerden çıkarılmalıdır. Sağlık-Sen olarak çözüm adına gereken her adım atılacak, mücadeleden asla taviz verilmeyecektir.” Haber Merkezi

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM