• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Hayat pahalılığını toplumun  her kesimi derinden hissediyor’

‘Hayat pahalılığını toplumun her kesimi derinden hissediyor’

 

 

ATSO Meclis Başkanı Dr. Sıtkı Merdivenci: “Fiyat artışı bir nebze olsun dursa da hayat pahalılığını toplumun her kesimi derinden hissediyor. Ekonomik durum, vatandaşın borçlanmasının artması sonucunu doğuruyor. Ödenmeyen borçlar ise icralık oluyor. Haberlere yansıyan verilere göre yılbaşından bu yana ülke genelindeki icra dosyalarında 1,5 milyondan fazla artış gözlemlendi.”

 

 

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi’nin 2022 yılının Ağustos ayı olağan toplantısı, Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin başkanlığında yapıldı. ATSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Merdivenci, 100’ncü yılı kutlanan Büyük Taarruz dolayısıyla Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarına rahmet diledi. Merdivenci, daha sonra içinde bulunduğumuz ekonomik duruma getirdi ve özet olarak şunları vurguladı:

GÜNDE 7 BİNE YAKIN İCRA DOSYASI HAZIRLANIYOR

“Ülkemiz, uzun süredir yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Fiyat artışı bir nebze olsun dursa da hayat pahalılığını toplumun her kesimi derinden hissediyor. Ekonomik durum, vatandaşın borçlanmasının artması sonucunu doğuruyor. Ödenmeyen borçlar ise icralık oluyor. Haberlere yansıyan verilere göre yılbaşından bu yana ülke genelindeki icra dosyalarında 1,5 milyondan fazla artış gözlemlendi. Günde 7 bine yakın icra dosyası hazırlanıyor. Vatandaşlarımızın omzundaki borç yükünün hafifletilmesi için erteleme, taksitlendirme gibi kolaylıkların sağlanacağına yürekten inanıyorum.”

İCRALIK BORÇLARIN SİLİNECEK OLMASI MEMNUN EDİCİ

ATSO Meclis Başkanı Merdivenci, Meclis toplantısına hazırlanırken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda girişim yapacağını ve özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın icralık borçları hakkında kolaylık sağlayacağını öğrendiklerini belirterek, bunun memnun edici olduğunu bildirdi. Toplantının ikinci gündem maddesinde 2022’nin Temmuz ayının karar özetleri kabul edildi. Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2022’nin Temmuz ayının Hesap Hülasası tasdik edildi.

SERTESER: TÜRKİYE YÜKSEK BİR ENFLASYONİST SÜREÇ ALTINDADIR

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Dünyadaki ekonomik gelişmelerin Türkiye ve dolayısıyla Afyonkarahisar ekonomisine olan etkilerini anlatan Serteser, yaşanan ekonomik kriz hakkında da şunları kaydetti: “Türkiye yüksek bir enflasyonist süreç altındadır. Her ne kadar Türkiye’nin büyüme oranlarında düşüş beklenmiş olsa da diğer gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye’nin tüketim eğiliminin yüksek olduğunu biliyoruz. İlave olarak dinamik piyasa yapısı nedeniyle büyümedeki azalmanın etkilerinin minimum düzeyde olmasını bekliyoruz.  Bunun yanında ekonomik göstergelerin oynak yapısındaki azalmayı önemsiyor ve istikrarlı ekonomik politikaların devamını beklediğimizi vurguluyoruz.

İŞLETMELERİN KREDİLERE ERİŞİMDE CİDDİ SORUNLARI VAR

Türkiye’nin bir önceki döneme göre işsizlik oranlarının az da olsa azalış göstermesi piyasanın geleceği konusundaki beklentilerimizi iyileştirmektedir.  Ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre cari işlemler açığındaki artış ve sanayi üretim endeksindeki azalma ise olumsuz göstergeler olarak dikkat çekmektedir. Geçen hafta içerisinde yapılan 100 baz puanlık politika faiz indiriminin durgunluk beklenen 2022 yılı dikkate alınarak yapıldığını ve büyümenin teşvik edilmesinin amaçlandığını düşünüyoruz.

Bununla birlikte makroekonomik dengelerin de göz ardı edilmemesini de önemsiyoruz. Çünkü sanayi üretim endeksi bir önceki yıl Haziran 2021 sonu itibariyle yüzde 23,9 iken Haziran 2022’de yüzde 8,5 olarak gerçekleşmiştir. Cari işlemler açığında da 2021 yılında 13 milyar dolardan 2022 yılında 32 milyar dolar seviyesine artış keskin bir artış olmuştur. Tüm bunların yanında işletmelerin kredilere erişimde ciddi sorunları olduğunu görüyor ve bunları giderilmesi konusunda bir an önce adımların atılmasını bekliyoruz.” Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM