• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Bu yasa teklifi telefon satıcılarını bitirir’

‘Bu yasa teklifi telefon satıcılarını bitirir’

 

Afyonkarahisar Cep Telefoncuları Derneği Başkanı Şenol Şen, AK Parti’nin hazırladığı yasa teklifine göre, 1 yıl içinde sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası pasife alınarak kullanılmaz hale getirilecek.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan IMEI süresinin 7 yıldan 1 yıla indirme teklifine tepkiler sürüyor. Bir kısım telefoncu teklifin yasalaşması halinde Türkiye’deki telefon klonlama sorununun ortadan kalkacağını ileri sürerken, Afyonkarahisar Cep Telefoncuları Derneği Başkanı Şenol Şen ise ikinci el cep satıcılarını bitireceğini ileri sürdü.   Şen, cep telefonu IMEI sinyal süresinin 7 yıldan 1 yıla indirilmesi üzerine basın açıklaması yaparak , “Bu kanun sadece birilerini zengin etmek amacı ile çıkarılmış olan bir kanundur. Klonlamayı önlemez. Aksine bizim gibi ekmeğini 2’nci el cep telefonu ticaretinden kazananları bitirmek için çıkarılmış bir kanundur” dedi.

“Bildiğiniz üzere artan klonlama işlemlerinin önüne geçilmesi bahanesi ile TBMM’de  2 gün önce yasalaşan  kanunla, 1 yıl kullanılmayan cep telefonlarının iletişimimin engellenecek olması, İMEİ numaralarının kapatılacak olması bizim gibi Türkiye’de 100 bini aşkın 2. el cep telefonu ticareti yapan esnafı çok zor durumda bırakacaktır” diyen Şen sözlerine şöyle devam etti: “Ne  yazık ki, üzülerek söylüyorum MOBİSAD, yani, mobil iletişim araçları iş adamları derneğinin diğer bir deyiş ile  bir sivil toplum kuruluşunun TBMM’ne kanun teklifi vermesi ve jet hızı ile de bu kanunun yasalaşması bizi derinden endişelendirmektedir… Kabul edilen kanun ile cep telefonu IMEI sinyal süresinin 7 yıldan 1 yıla indirilmesi milyonlarca kullanıcı ve biz cep telefonu esnaflarını çok yakından ilgilendiren bir konudur. Bu yasa iddia edildiği gibi Türkiye’deki klonlama sorununu ortadan kaldırmaz, aksine yüz binlerce cep telefonu sahibini de diğer klon mağdurları arasına katar ve bizim gibi ekmeğini bu sektörden kazanan esnaf ile karşı karşıya getirilir.”

‘KLONLAMA İŞLEMİNİN ÖNÜNE GEÇMENİN 2 YOLU VAR’

“Klonlama işleminin önüne geçmenin iki yolu vardır” diyen Cep Telefoncuları Derneği Başkanı Şenol Şen sözlerine şöyle devam etti: “Birincisi öncelikle yurda kaçak yollar ile sokulan cep telefonları için sınırlarımızda ve gümrük kapılarında yeterli güvenlik önlemleri alınarak kaçakçılığın önüne geçmektir. İkinci yolu ise cep telefonları üzerindeki yüzde 100’e varan vergiyi düşürüp fiyatları Avrupa seviyesine çekmek olacaktır.”

TEKLİF BİRİLERİNİ ZENGİN ETMEK AMACI İLE ÇIKARILMIŞ’

Şen, “Şimdi size klonlama adı altında dönen oyunun ve rant düzenin şifresini anlatacağım. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı,  ithal edilen tüm cep telefonları için 2 yıl ithalatçı garanti zorunluluğunu şart koşuyor. Ama ne hikmet ise cep telefonlarını birileri klonluyor. BTK klonlu cep telefonunun şebekesini keserek kullanımını engelliyor ve bu cihazdan kaynaklı güvenlik açığı sorunu ne hikmet ise cihazın 2 yıllık garantisini kapsamıyor. Garantiyi kim vermek zorunda, tabiî ki ithalatçı firma. Kim, işte bu kanun teklifini TBMM’ne sunan Mobil İletişim Araçları İş Adamları Derneği (MOBİSAD), cep telefonu ithalatçı, iş adamları. Çok ilginç değil mi, yüz binlerce kişi mağdur olurken, sadece kazanan bu yasa teklifinin kabulü için kanun teklifini meclise sunan MOBİSAD üyeleri oluyor.  Bu ekonomik şartlarda Milyonlarca mağdur edilmiş cep telefonu kullanıcının yeni bir telefon almasını zaten mümkün değildir. Cep telefoncuları Derneği olarak Türkiye’deki tüm il ve ilçelerde faaliyet gösteren yüzbinlerce esnafımızın sesiyiz.  Bu kanun sadece birilerini zengin etmek amacı ile çıkarılmış olan bir kanundur. Klonlamayı önlemez. Aksine bizim gibi ekmeğini 2. el cep telefonu ticaretinden kazanan ve bakmakla da yükümlü olduğu ailelerimizinekonomik anlamda bitirilmesi için çıkarılmış bir kanundur.  “

3 ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Çözüm önerilerinden bahseden Şen şu ifadeleri kullandı:  “Cep Telefoncular Derneği olarak, mağduriyetlerimizin giderilmesi hususunda hükümette 3 çözüm önerimiz var.

1-)Klonlama olayı, ithalatçı firma garantisine dahil olmak zorundadır. Çünkü klonlama işlemi   cep telefonunun  güvenlik açığı sorunudur. Güvenlik açığının önlemini almak ve bu açıktan dolayı da mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesi tamamen ithalatçı firma sorumluluğundadır. Yani bir cep telefonu 2 yılık garanti kapsamı süresince klonlanmaya maruz kalır ise, ithalatçı firma  garanti kapsamında cep telefonunu değiştirmek zorundadır.

2-) Mevcut, mağdur olan milyonlarca klonlanmış ve kapalı vaziyette milli servet olan cep telefonları için acil İMEİ affı çıkartılmalıdır.

3-) Hükümet olarak, birkaç firmanın maddi menfaatleri için   çıkarılan bu yasanın  tekrar gözden geçirerek 100 bin civarındaki cep telefoncu esnafımızın   aleyhine olan kısımlarda gerekli düzenlemeleri yapılması lazımdır.” Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM