• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Cezalar başlamadan kış hazırlıkları başladı”

“Cezalar başlamadan kış hazırlıkları başladı”

 

Hava sıcaklığının günden güne soğumaya başlamasıyla beraber servislerde araç bakımı ve lastik değişim işlemleri başladı.

Her yıl 1 Aralık itibari ile başlayacak olan zorunlu kış lastiği takma uygulamasına sayılı günler kala il ve ilçelerinde de araç sahipleri lastiklerini değiştirmek ve araçların kış bakımlarını yaptırmak için araç servislerinin yolunu tutuyor.

Mevcut konumu ve mevsimiyle İl genelinde yaşanan yoğun kar yağışı ve yaşanan don olaylarına karşı araçlarını korumak ve kazalara karşı tedbir almak amacıyla servislere giden vatandaşlar, zorunlu kış lastiklerini değiştirerek kış hazırlıklarına devam ediyor. 13 yaşından Bu yana lastik tamiratı yapan Serkan Erdal araçlar için kış bakımının çok önemli olduğunu ve mutlaka ihmal edilmeden yaptırılması gerektiğine dikkat çekti. Erdal “İşlerimiz kış sezonuna açıldı. Günümüz malum pandemi sürecindeyiz. Şu anda da vatandaşın ve kendi sağlığımızı düşünüyoruz, bu doğrultuda kışlık lastik bakımlarını maskelerimizi takarak güvenli biçimde kışa giriyoruz. Kışlık bakımlar araçlar ve olası kazalarda insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Özellikle kış lastikleri her araçta bulunması gerekli diye düşünüyorum. Karlı havalarda yazlık lastik ile kışlık lastik arasında yol tutuşundan, durabilme mesafesine çok fark var.  Ortalama bir hızla giderken yaz lastikleriyle 15 metrede durabilirken kış lastikleriyle bu mesafeyi yarı yarıya yani 7 metreye kadar düşebiliyor” ifadelerini kullandı.

“HAZIRLIKLAR BAŞLADI, YASAKLAR ARALIK 1’DE”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede birçok iş yerinin etkilendiği gibi lastikçilik mesleği de bu durumda olumsuz yönde etkilendi. Malum süreçte vatandaşlar lastiklerini çıkartmadan kışı geçirmeyi düşünürken, vasıta kullanımı açısından mecbur kalan vatandaşlar ise hazırlıklarını yapmaya başladı. İş yerindeki yoğunluk açısından geçen sene ile bu sene arasında 3’te 2’ oranın da düşüşlük olduğunu söyleyen Erdal “Geçtiğimiz sene ile bu sene arasında çok fark var. Şuanda sezona daha yeni başladık, 12. Ayın 1’inde cezalar başlayacak. Her sektör de olduğu gibi pandemiden bizde ister istemez etkilendik. İşlerin yoğunluğu 3’te 1’e düştü desek yanlış olmaz. Bu süreçte araç lastiklerini çıkartmadan duranlarda var, bundan dolayı işlerimiz biraz düştü. Şu anda günlük ortalama 15-20 araç arası iş yapıyoruz” dedi.

“ESKİLERDE, ESKİDEN DE DAHA GÜZELDİ”

Çocuk yaştan beridir lastikçilik yapan Serkan Erdal gelişen teknoloji ile birlikte lastik değişimlerinin eski zamana göre daha az zahmetli olduğunu söylerken 2000’li yılların başlarında yapılan işlerin daha uğraştırıcı olmasına rağmen güzel zamanlar olduğunu belirtti. Maddi olarak da daha güzel işler olduğunu söyleyen Erdal sözlerine şöyle devam etti “Ben 13 yaşından beri yani sene 95’ten bu yana lastikçilik yapıyorum. Önceden para kazanıyorduk, paranın değeri vardı ama işçilik zordu. Örneğin kirkolar normal kirkoydu, balans makinesi yoktu. O zamanlar lastik sıkıntısı vardı. O yıllarda Türkiye’ye bir lastik geldiğinde kokusu olurdu. Bizimde takarken hoşumuza giderdi, şimdi her zaman takıyoruz lakin maddi konudan eski tadı vermiyor. Piyasa durumundan biraz zorlanıyoruz, insanlar şuanda 2. Ele doğru yöneliyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“DÖVİZİN YÜKSELİŞİ VATANDAŞI DA ESNAFI DA ETKİLEDİ”

Son günlerdeki dövizdeki hareketlilik vatandaşı da esnafı da etkiledi. Esnafın maliyeti yükselirken vatandaşın ise alım gücü zayıfladı. Erdal “Dövizdeki hareketlilik bizi de çok etkiledi, milleti de zorladı. Vatandaş şu anda lastik alırken bir kez düşünüyor. Ayrıca hemen de alamıyor. 2 aydır zam görüyor lastikler. Vatandaşta da şuanda bütçe sıkıntısı var, ister istemez vatandaş zorlanıyor. Bu durumda bize yansıyor, söküm takım işleri daha az oluyor” şeklinde konuştu.

“BALANSLA BERABER DEĞİŞİM 70 LİRA”

Fiyatlandırma konusunda bilgi veren Erdal “Şuanda 4 lastikte balans 30 lira, 4 lastikte söküp takmada 40 lira, toplamda 70 lira ya yapıyoruz. Patlak ve sibop değiştirmede ayrı fiyat alıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM