• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Kredi değil kazanmak istiyoruz”

“Kredi değil kazanmak istiyoruz”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası ve Bakkallar Esnaf Odasını ziyaret etti. Oda Başkanı Atilla Kocabaş ve Bakkallar Odası Başkanı Cengiz üstün ile bir araya gelen Uysal, esnafının sorunları ve çözümleri konusunda istişarelerde bulundu.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ilk ziyaretini Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası’nı ziyaret etti. Oda Başkanı Atilla Kocabaş ile kahveci esnafının sorunları ve çözümlerini hakkında brifing verdi.

ESNAFIMIZA GELİŞMİŞ ÜLKELERİN BAKTIĞI PERSPEKTİFTEN BAKILMASI LAZIM”

 

Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası Atilla Kocabaş; “Memleketin can alıcı problemleri var. Görece sermaye yeterliliği daha sınırlı, perakendeye göre, franchising firmalara göre kıyaslarsak küçük esnafın zorlu durumu ortada. Gelişmiş bütün ülkelerin yaptığı gibi bizim ülkemizde de yetersizlikleri hepimizin malumu olan esnafımızı, sosyal güvenlik yükü açısından hem kendini değiştirecek, dönüştürecek maddi imkânları sağlayacak bir perspektiften bakılması lazım. Benim daha önce belirtmiştim. Battık derken söz gelimi dememiştim. Gerçekten battık. Yapacak bir şeyimiz kalmadı” dedi.

 

“KİRASI 5 BİN LİRADAN DÜŞÜK OLAN DÜKKÂN MI VAR?”   

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal; “Türkiye’nin en önemli gücü olan küçük işletmeleri, esnafları, toplumun sağduyusunu temsil eden adeta çimentosu diyebileceğimiz insanlarımızı işsiz hale getiriyoruz ve adeta bir dalga ile onları çalışma sisteminin dışına atacak bir süreci işletiyoruz. Devletimiz maalesef vatandaşımızın, esnafımızın, çiftçimizin, işçimizin yanında yeterince olamadı. Salgın dolayısıyla trilyonlarca dolarlık ek bütçeler yapan gelişmiş ülkelerin yanında Türkiye kısa çalışma ödeneği ve çok sınırlı bir kesime biner liralık yardım, yine çok sınırlı kesime 500-70 arası kira yardımı yapıyor. En küçük ilçede bile bu yardımlar ne manaya gelecek bilemiyorum.  Bizler kredi değil artık kazanmak istiyoruz.”

 

“TÜRKİYE SALGINA ÇOK HAZIRLIKSIZ YAKALANDI”

 

“İşletmeleri kuru kuruya kapatıyorum demekle olmaz” diyerek sözlerine başlayan Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal; Kaynaklarını, yedek akçelerini tüketmiş Türkiye çok hazırlıksız yakalandı bu salgına. Ancak hayat devam ediyor ve insanlar günlük ihtiyaçlarını salgına rağmen karşılamak, salgına rağmen karınlarını doyurmak zorundalar. İşletmeleri kuru kuruya “kapatıyorum” demekle olmaz, somut olarak buna karşılık gelecek çözümü de ortaya koyacaksınız” diye konuştu.

BAKKAL TİCARETİN ÖTESİNDE BİR KÜLTÜRDÜR

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal daha sonra Bakkallar Odası Esnaf Odasını ziyaret etti. Uysal burada Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün’den bakkalların sorunlarını dinledi. Başkan Üstün; “Perakende yasası şu anda gündemimiz de. Sizler bir esnaf dostu olarak bizlere her zaman destek verdiniz ve bu konuda da destek olacağınıza inancımız tamdır. Ticaretin ötesinde bakkal bir kültürdür. Bunu yaşatmamız lazım. Biz elimizden geldiğinde zimem’i yaşatmaya çalışıyoruz. Bugün birlik ve beraberliğimizin en çok ihtiyacı olduğu bu günlerde bu tür uygulamalara çok daha ihtiyacımız var.  Büyük marketler ile yarışma imkânımız zor.  Devletimizin desteği ile birlikte bu zor günleri atlatacağız” ifadelerini kullandı.

 

HAKSIZ REKABETE HER ZAMAN KARŞI DURACAĞIZ

 

Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün’ün konuşmasının ardından gündem ile ilgili görüşlerini belirten  alan Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal; küçük esnafın büyük zincir marketlerin karşısında haksızlığa uğradığı inkar edilemez.  İnsanlarımızın gelirini arttıran gelişmelere ihtiyacımız var.  Burada mesele sadece merkezi hükümet değil yerel yönetimlerinde sorumlulukları var. En az zararla bu sürecin içerisinden çıkmak için neler yapılmalı diyerek görüş alışverişinde bulunmaları lazım. Türkiye bu sürece hazırlıksız yakalandı. Doğrudan destek verilmesi lazımdı ama bu oluşturulamadı. Küçük esnafımızı yok ediyoruz.  Haksız rekabete  her zaman karşı duracağız” diye konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM