• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Başarısız öğrencinin sınava  alınmaması doğru değildir’

‘Başarısız öğrencinin sınava  alınmaması doğru değildir’

 

 

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Demirci: “Geçen yıl yapılan toplantılarda başarıyı düşürecek öğrencilerin sınava girmemesi yönünde ikna edilmesi üzerinde duruldu. Bu doğru bir yaklaşım değildir.”

 

Türk Eğitim Sen Afyon Şube Başkanı Muhtar Demirci, yazılı bir açıklamayla 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nı değerlendirdi. Eğitim sistemindeki sorunları dile getiren, çözüm önerileri sıralayan Demirci, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına, Afyonkarahisar’ın başarı sıralamasını yükseltmek için başarıyı düşürecek öğrencilerin sınava girmemesi yönünde ortaya konulan çabaların yersiz olduğunu belirtti. Demirci, şunları aktardı: “Geçtiğimiz yıl Afyonkarahisar’daki LGS başarı düşüklüğü çok tartışıldı. Bunun üzerine Mili Eğitim Müdürlüğü yetkilileri birçok toplantılar gerçekleştirdi. Bu toplantılarda çok şey konuşulurken sürekli olarak, başarıyı düşürecek öğrencilerin sınava girmemesi yönünde ikna edilmesi üzerinde duruldu. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Elbette tüm öğrenciler sınava dayalı okullara yerleşemeyecek, o nedenle, belirli kriterleri sağlayan öğrencilerin sınava girmeleri sağlanmalıdır. Kağıt üzerindeki projelerin başarı için işe yaramadığını gördük, kağıt üzerindeki başarı ya da başarısızlıkta çok önemli değildir. Sistem düzgün kurulmalı okul ile veli karşı karşıya getirilmemeli.” Türk Eğitim Sen Afyon Şube Başkanı Muhtar Demirci, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılını yaptığı basın açıklaması ile değerlendirdi. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı, LGS ve YKS Sınavları sona erdiğini söyleyen Demirci, “Okullarımızın 2022-2023 eğitim-öğretim yılına hazır olması için yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların ihtiyaçlarını tek tek tespit ederek, gerekli tedbirleri alması gerekmektedir” dedi. Demirci’nin açıklamasından öne çıkan bazı başlıklar şöyle:
DEMİRCİ’NİN GÜNDEME GETİRDİĞİ KONULAR BAŞLIKLAR HALİNDE ŞÖYLE
“Eğitim-öğretime ayrılan payın büyük kısmının personel giderlerine ayrıldığı düşünüldüğünde, MEB bütçesinin istenen ölçüde yeterli olmadığı görülecektir.  İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar sabit gelirli olan eğitim çalışanlarını geçim sıkıntısına sokmuştur. Karnı tok olmayan, öğretmen, eğitim çalışanı asla verimli olamaz. Tüm eğitim çalışanlarının maaşlarında iyileştirme gerekmektedir. Ağır bir pandemi geçiren ülkemizde okullarda yeni salgınlar yaşanmaması, hijyen tedbirlerinin artırılması, temizlik malzemelerinin eksiksiz olarak sağlanması, okulların temizlik yönünden yeni eğitim-öğretim yılına hazır olması çok önemlidir. Tüm çocukların eşit eğitim imkânından faydalanması önemlidir. Öğretmen açığı 86 bin ücretli öğretmen eliyle giderilmeye çalışılırken, 121 binin üzerinde norm kadro açığı varken, bunun yanında atama sayısı 20 bin civarındadır. 2022 yılında en az 70 bin atama yapılmasının sağlanmasıdır. Sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasındaki ayrımın kaldırılması ve tüm öğretmenlerin sadece kadrolu olarak istihdam edilmesi gerekiyor. Aile birliğinin bozulmamasına yönelik tedbirlerin alınması öğretmenlerimizin verimli, huzurlu çalışması noktasında gereklidir. Milli Eğitim yetkilileri bir sendikanın her türlü etkinlik, program vs. katılmaya özen gösterirken, diğer sendikaları görmezden gelmemelidir, ayrım yapmamalıdır. Geçtiğimiz günlerde Emirdağ İlçemizde Eğitim Çalışanlarını maaş promosyon protokolü rekor bir rakamla 15.150 Lira ile sonuçlanmıştır. Bu başarının mimarı kuşkusuz yetkili olan Emirdağ Türk Eğitim Sen Temsilciliğimiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileridir.” Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-05-11 17:02:01