• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Afyon POMEM’den 432 polis mezun oldu

Afyon POMEM’den 432 polis mezun oldu

Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitim gören üniversite mezunu 432 polis adayı, 6 aylık hızlandırılmış eğitimin ardından mezun olarak görev yerlerine dağıldılar.

Afyonkarahisar’da 27. Dönem POMEM mezunları yemin töreni düzenlendi. Dün gerçekleştirilen tören Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde Vali Yiğitbaşı’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Törene Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Jandarma Komutanı Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kunt, Aybüke AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, polislerin aileleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

‘PUSULANIZ DAİMA DEVLETİMİZ OLSUN’

Daha sonra konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Vali Yiğitbaşı gençlere seslendi. Vali Yiğitbaşı, “Zor bir görevi ifa edeceksiniz, omzunuzda devletimizin ve milletimizin sorumluluğu, yüreğinizle vatan aşkıyla uykusuz geceler uzun mesailer ve bir çokça fedakarlıklar sizleri bekliyor. Görevinizi yaparken hak ve hukuktan şaşmadan iyi insan olmaktan vicdanınızı rehber edinmekten asla vazgeçmeyin. Pusulanız daima devletimiz ve milletimizden yana olsun, Rabbim görevinizi hayırlı kılsın, hayatın tüm başarıları sizlerle olsun” diye konuştu.

GÜZEL BİR YOLA GİRİYORSUNUZ

Vali Yiğitbaşı, şunları söyledi: “Sizin arkanızda bin yıllık medeniyetimizin sorumluluğu ve yüksek ahlakı var. Milletimizin huzur ve mutluluğunu her şeyin üzerinde gören ve tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi, vatan söz konusu olduğunda bedeli ne olursa olsun bu ülke için gözünü kırpmadan, cesaretini, yüreğini ortaya koyan vatan evlatları var. Yine sizin arkanızda emniyet teşkilatımızın 177 yıllık birikimi, gücü ve milletimizin duası var. Bugün meslek hayatınıza adım atıyor, güzel bir yola giriyorsunuz. Yüreği hizmet aşkıyla dolu, milletimizin canı, malı, namusu ve kutsal değerlerimiz uğrunda canını seve seve feda etmekten çekinmeyecek polislerimize, görevlerinde başarılar dilerken, onları yetiştirip bugünlere getiren saygıdeğer ailelerine de şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor,  mezuniyet törenimize katılımlarınızdan dolayı siz saygıdeğer misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

BAKAN SOYLU DA TELEFONLA BAĞLANDI

Daha sonra Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş videolu canlı bağlantı ile gençlere başarılar diledi. Ardından Marmaris yangın yerinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da telefondan bağlanarak gençlere tavsiyelerde bulundu. Tören, mezuniyeti başarıyla tamamlayan ilk 10 öğrenciye hediye takdimi ile devam etti. Mezun olan 432 genç yeminlerini yaptıktan sonra keplerini fırlatarak tören son buldu. Yurdanur Mergen-Kübra Ergün

‘Mezunlarımızı uğurlamanın haklı gururunu yaşıyoruz’

Polis Akademisi, Adli Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aybüke Ayşe Turan konuşma yaptı. Turan, şunları söyledi: “27. dönem mezunlarımızı uğurlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. 10 bin 200 erkek bin 800 kadın olmak üzere toplam 12 bin alım için ilana çıkıldı. 122 bin 500 erkek, 65 bin 139 kadın olmak üzere 187 bin 640 kişi ön başvuru işlemlerini gerçekleştirdi. Başarılı olan 12 bin aday başkanlığımıza bağlı 27. POMEM eğitimi almak üzere 13 Aralık 2021 tarihinde eğitime başladı. Eğitim sonu sınavını başarıyla geçen öğrencilerin yemin töreni ve kura çekimi sonrası teşkilata katılacaklardır.”

‘Atatürk ilkelerine bağlı görev yapacağım’

Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 27. Döneminde birincilikle mezun olan Aykut Kaşıkçı, 432 polis adayı adına bir konuşma yaptı. Kaşıkçı konuşmasına ailelerine teşekkür ederek başladı. Kaşıkçı, “Bizler genç polis memurları olarak çağın gerekliliklerine ayak uyduracak, üstün görev anlayışını sürdürecek, aziz milletimizin huzurunu, düzenini ve güvenliğini sağlayacak, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, laik ve demokratik ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde görevimizi ifa etmeye çalışacağım. Vatanımızın bekası uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizin ve emaneti bize teslim eden milletimizin üzerimize yüklediği sorumluluğun bilicindeyiz. Bu düşünce ve inançlarla başta Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürümüz Sayın Mehmet Kunt olmak üzere bizlere emeğe geçen tüm sıralı amir, memur teknik personel ve ayrıca beni yetiştirerek buralara gelmemde büyük emeği olan aileme ve arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım.” Konuşmasının ardından Kaşıkçı yaş kütüğüne plaket çaktı.

Yemin töreninin ardından ailelerine kavuşan polis adaylarının heyecanları gözlerinden okunuyordu. Töreni tribünden izleyen gururlu aileler, yemin töreninin ardından Türk polis teşkilatına katılan oğullarına sarıldı.

‘Türk Polisi sadece Türk milletinin ve Türk devletinin polisidir’

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kunt da mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “14 Kasım 2021 tarihinde eğitime başlayarak 432 genç kardeşimizi teşkilatımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi, şu ifadeleri kullandı: “Bir anne ve baba için büyük fedakârlıklarla yetiştirdiği ve gurur duyduğu evlatlarının mesleğe adım attığını görmek tarif edilemez bir mutluluktur. Ülkesine devletine ve milletine bağlı böyle evlatlara sahip olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum. Sevgili genç mezun arkadaşlarım teşkilatımızı güçlendirecek ve zenginleştirecek sizlerin yetişmesine katkı sağlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin milletimizin geleceğimizin ve bağımsızlığımızın teminatı sizlersiniz. Türk Polisi herhangi bir zümrenin veya grubun değil sadece ve sadece Türk milletinin ve Türk devletinin polisidir. Yolunuz ve bahtınız açık olsun görevinizde başarılar diliyorum.”

Afyonkarahisar POMEM’den mezun olarak mesleğei atılan 432 polis adayı yemin etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-05-11 17:02:01