• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘SEKA’yı özelleştirdiniz,  Afyon’u mahvettiniz’

‘SEKA’yı özelleştirdiniz, Afyon’u mahvettiniz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Emirdağ, Çay, Evciler ve Dazkırı’da çiftçilerle bir araya geldi. Önceki günkü Emirdağ ziyaretinin ardından dünkü ziyaretlerine Çay’dan başlayan Sarıbal: “Afyondaki SEKA’yı özelleştirdiniz, Afyon’u mahvettiniz. Şeker Fabrikasını yandaşınıza sattınız. Emirdağ’da pancar üreticisi isyan ediyordu; yüzde 17 ortalama fire düşmüş. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey göremezsiniz. Adeta çiftçiyi tutsak etmişler.”

 

 

Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal Afyonkarahisar’da ilçeleri ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi. Çay pazarını gezen ve esnafların dertlerini dinleyen Sarıbal, vatandaşlarla da sohbet etti. İlk olarak CHP Çay İlçe Başkanlığında düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz arasındaki tartışmaya değindi. Daha sonra Meclis’teki kavgayla ilgili görüşlerini açıkladı.  Sarıbal, ekonomiyle ilgili olarak ise yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: TÜİK enflasyon açıklıyor yüzde 85 küsurdan yüzde 84 küsura düşürdüler, 1 puan. Diğer taraftan Gıda Enflasyonu yüzde 99 dan yüzde 102 ye 3 puan fazla bir yerde bir sorun var. Şimdi iktidar yalancı TÜİK ile yalancı rakamlar oynayarak halkın hemen şu pazarda yaşadığı enflasyonu, markette, bakkalda, elektrikte, doğalgazda yaşadığı enflasyonu yok sayarak başka bir algı yönetmek istiyor. Kısaca TÜİK bütün halkı adeta kandırıyor. Önce o yalana kendilerinin inanması gerekiyor. Sana emir veriyor TÜİK bu kadar enflasyon çıkaracaksın çünkü yılbaşında ben asgari ücreti yenileyeceğim diyor. Enflasyon ne kadar düşük çıkarsa emekliye o kadar az maaş asgari ücretliye o kadar az maaş. Enflasyon yüzde 84 ise yeniden uyarlama rakamı neden yüzde 123 ?

KÖPEKSİZ KÖYDE DEĞNEKSİZ GEZİYORLAR

Afyon’daki SEKA’yı özelleştirdiniz, kapattınız Afyon’u mahvettiniz. Şeker Fabrikasını yandaşınıza sattınız. Emirdağ’da pancar üreticisi isyan ediyordu; yüzde 17 ortalama fire düşmüş. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey göremezsiniz. Adeta çiftçiyi tutsak etmişler. Nerdeyse şunu diyorlar: Çiftçiye siz bize pancar getirmiyorsunuz, taş toprak getiriyorsunuz. Hiç utanmıyor mu bunlar? Hiç rahatsız olmuyorlar mı? İstedikleri gibi har vurup harman savuruyorlar. Köpeksiz köyde değneksiz gezmek gibi alışkanlıkları var beyefendilerin. Yok öyle bir şey bu toprakları kurtaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bize buraları emanet etti. Miras bırakmadı peş geç çekelim diye. Ama bunlar Mustafa Kemal’e düşmanlıklarından dolayı ne var ne yok her şeyi yok etmek istiyorlar.” Sarıbal, daha Evciler ve Dazkırı’da partililer ve çiftçilerle bir araya geldi.

ÇİFTÇİLER MAZOT DESTEĞİNDEN YARARLANAMADI

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, bu yıl öne çekilen mazot ve gübre desteklerinden çiftçinin yararlanamadığını da belirtti. Önceki yıllarda şubat sonu veya mart başında ödenen gübre ve mazot desteklerinin bu yıl Ziraat Bankasının Başak Kartına yüklenerek çiftçilerin erkenden bu desteklerden yararlanmasının hedeflendiğini aktaran Sarıbal, şunları söyledi: “Uygulama 31 Ekim 2022 tarihinde başlamış olup, bugüne kadar bu imkândan yararlanmak isteyen çiftçilere 450 milyon liralık bir kullanım yapıldı. Çiftçiye kart üzerinden yapılacak destekleme modeli doğru bir uygulama olmakla birlikte bu yıl için geç kalınmıştır. Hububat ekiminin birçok ilde tamamlanmasından dolayı çiftçilerimizin birçoğu gübre ve mazotunu kullandığı için karta yüklenen desteklerden faydalanamadı. Ayrıca, çiftçilerimiz Ziraat Bankasından kartlarına tanımlanan mazot ve gübreyi sadece Ziraat Bankasının anlaşmalı olduğu üye iş yerlerinde kullanmaktadırlar. Bu durumda çiftçiler çalışmadığı bankanın üye işyerlerinden ürün alamadı. Peşin alışveriş yapan çiftçiler için de Ziraat Bankası kartına yüklenen desteklerin pratikte faydası olmadı.”

ÇİFTÇİLER MAZOT PARASINI NAKİT İSTİYOR

Çiftçilerimizin talebi; ‘verilecek mazot ve gübre desteğinin faizini zaten Hazine ve Maliye Bakanlığı karşıladığı için kart üzerinden alışveriş yerine parayı nakit olarak versinler’ şeklindedir. Sonuçta bir faiz ödemesi var ise bunu nakit ödeme yaparak çiftçilerimizi rahatlatabilirler.” Çiftçilere verilen gübre ve mazot desteğinin 2023 yılı için mazotta 11 milyar 964 milyon lira, gübre için 4 milyar 639 milyon lira olacağını belirten Sarıbal, öne çekilen desteğin 450 milyon lirasının kullanılabildiğini söyledi. Sarıbal, “Bu kullandırılan destek toplam 16 milyar 603 milyon liralık mazot ve gübre desteğinin sadece yüzde 3’üne denk gelmektedir. Bu desteğin bir an önce nakit olarak ödenmesinde fayda var” diye konuştu. Orhan Sarıbal’ın ilçe ziyaretlerine CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’ün yanı sıra ilçe teşkilatları da destek verdi. Kübra Ergün

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM