• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İl Genel Meclisi toplantıları sürüyor

İl Genel Meclisi toplantıları sürüyor

İGM’nin dünkü oturumunda, İyi Parti’li Alper Yağcı, OSB’de yapılan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaatı sırasında ilk müteahhidin iflas ettiğini ve iflas eden müteahhitten sonra bir komisyon kurularak burada yapılan işlerin ödemesinin yapılıp yapılmadığını sordu. Genel Sekreter Toy, konunun mahkemeye taşındığını ve davanın devam ettiğini bildirdi.

 

İl Genel Meclisi (İGM) Aralık ayı görüşmeleri devam ediyor.  Dün yapılan görüşmelerde gündemdeki Bolvadin Kemerkaya’daki imar planları, 2. Organize Sanayi Bölgesinde katılım aidatının aktarılması, İl Özel İdaresi ile diğer kurumlar arasında bakım ve onarım yapabilecek memur değişimi, İl Özel İdaresi’ne Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü kurulması, İl özel İdaresi Görev Dağılımı Yönetmeliği Komisyonu raporu görüşüldü. Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulunun kararma istinaden 2022 yılı katılım aidatı ödeneğin aktarılması konusundaki komisyon raporları görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kamulaştırma işlemlerinin başladığını söyleyerek “Afyon’unuza hayırlı olsun inşallah” dedi.

YAĞCI: ‘AK PARTİLİ ZAFER IŞIK’I KINIYORUZ

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra söz alan İyi Parti İl Genel Meclis Üyesi Alper Yağcı, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilleri arasında çıkan kavga sırasında AK Partili Zafer Işık’ın yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün hastanede yoğun bakımda tedavisi sürdüğün belirterek, “Partimizin Trabzon Milletvekili olan Hüseyin Örs’e yapılan saldırıdan sonra vekilimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Gazi Meclisimize yakışmayan, millet iradesine ve partimize karşı bir saygısızlık olarak gördüğümüz bu hareketinden dolayı AK Parti Milletvekilini kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOBAN: KABA KUVVETE KARŞIYIZ

İyi Parti’li Alper Yağcı’nın sözleri üzerine bir konuşma yapan İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, parti olarak bu tür şeylerin arkasında olmadıklarını ve her türlü kaba kuvvet kullanımına karşı olduklarını belirtti. Çoban, “Bu yapılan saldırı kullanılan kaba kuvvetin bir izahı ve mazereti yok. Tahrik de olsa sataşma da olsa bağırıp çağırma da olsa Gazi Meclis’te bu tür şeylerin yaşanması hem meclisimize hem ülkemizin itibarına ve siyasetimizin geldiği noktaya güzel hatıralar bırakmıyor. İnşallah bir daha böyle şeyler olmaz” dedi.

İFLAS EDEN MÜTEAHHİDE ÖDEME YAPILDI MI SORUSU

İkinci kez söz alan İyi Parti’li Alper Yağcı, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaatı sırasında ilk müteahhidin iflas ettiğini ve iflas eden müteahhitten sonra bir komisyon kurularak burada yapılan işlerin ödemesinin yapılıp yapılmadığını sordu. Yağcı, bu komisyonda yapılmayan işlerin listeye yazılıp ödemesinin yapıldığına dair bir takım spekülasyonların olduğunu belirterek bununla ilgili İyi Parti olarak bir bilgi almak istediğini ve kamuoyuna sunmak istediklerini belirtti. Yağcı “Yeri geldiği zaman ilçelerimizde 50 bin TL gibi bir rakamın aktarılıp aktarılmayacağını tartışırken buradaki bahsi geçen trilyonlar kelimesi doğru mudur? Bu ihaleyi gerçekten biz mi yaptık? Biz yaptıysak iflas sonrası yapılan bir ödeme olmuş mudur” sorularını yöneltti.

OKUL MÜDÜRÜ İGM’YE BİLGİ VERMEK İSTİYOR

Faaliyetlerine devam eden okulun yer ve konum olarak yanlış konumlandırıldığını ifade eden Alper Yağcı, okul müdürünün İl Genel Meclisi’ne gelerek diğer üyelere de bilgi vermek istediğini belirtti. Yağcı “Okul müdürü bu konuda oldukça istekli.  Bende, buraya gelin meclis üyelerimize de bilgilendirmeler yapın dedim. İlçelerimizden burayı talep eden öğrenciler olabilir, bu okulun uzak bir yerde olması dezavantaj olmuş. Bunu avantaja çevirmek için bizde elimizden gelen desteği İl Genel Meclisi üyeleri olarak yapalım” önerisini getirdi.

MURAT TOY: KONU MAHKEMEDE

İGM Başkanı Burhanettin Çoban, okul uzaklığının bir tercih olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Alper Yağcı’nın iddialarına şu karşılığı verdi: “Devletimiz diyor ki bir takım sektörlerde işçi bulunamıyor. Buradaki amaç yetişkin insan gücünü artırmak. O yüzden devletin aldığı bir kararla OSB’lerde ve Sanayi Sitelerinde Meslek Lisesi’nin kurulmasına öncelik tanıyor ve önemsiyor. Hatta özel sektöre bile ciddi destekler sağlıyor. Buradaki amaç öğrencilerin hem okulda hem de sanayide fiili olarak staj yapmasıdır.” Çoban’ın konuyu aktardığı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Toy, bu ihale durumunun 5 yıl öncesine dayandığını belirterek, şunları söyledi: “Konu şu anda mahkemede. Bir kamu zararı var mıdır yok mudur, sorumluları kimlerdir mahkeme devam ettiği için konu hakkında bir açıklama yapmamız yanlış olur. Mahkeme sonucunu bekleyelim.” Ömer Koçak

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM