• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çoban: ‘Deprem ülkemizi ve tüm insanlığı yasa boğdu!’

Çoban: ‘Deprem ülkemizi ve tüm insanlığı yasa boğdu!’

Dün başlayan şubat ayı toplantılarının açılışında konuşan İGM Başkanı Çoban: Kahramanmaraş, Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem ve artçı depremler ülkemizi ve tüm insanlığı yasa boğdu, inşallah yaralar bir an önce sarılır. Afyon’dan da gerek sivil topluma ait, gerek kamuya ait tüm arama kurtarma ekipleri, gerekli araç ve gereçler hazırlandı. Teknik personel ile ilgili görevlendirmeler yapıldı. Ülkemize büyük geçmiş olsun.”

 

 İl Genel Meclisi (İGM) şubat ayı görüşmelerinin birinci oturumu tamamlandı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıya başkanlık yapan Burhanettin Çoban meclisin açılış konuşmasını yaptı. Çoban, “Kahramanmaraş, Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 şiddetindeki deprem ve artçı depremler ülkemizi ve tüm insanlığı yasa boğdu, inşallah yaralar bir an önce sarılır. Afyon’dan da gerek sivil topluma ait, gerek kamuya ait tüm arama kurtarma ekipleri, gerekli araç ve gereçler hazırlandı. Teknik personel ile ilgili görevlendirmeler yapıldı. Ülkemize büyük geçmiş olsun” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ OLDUKÇA YOĞUNDU

İlçe köylerinde bulunan toplam 17 adet arsa vasfındaki taşınmazın satılması konusunun görüşüldüğü sırada söz alan MHP Çay İGM üyesi Faruk Kökcür, konuşmasına meydana gelen depremden bahsederek başladı. Kökcür, “Bugün sabaha karşı bir deprem meydana geldi. Bu deprem Türkiye’nin birçok bölgesini etkiledi. Birçok ölü ve yaralılarımız var. Allah oradaki insanların yardımcısı olsun. Kış günü bu yaşananları televizyondan izlemek yüreklerimizi burktu. Çok üzücü bir durum. Bu deprem bölgesi ile alınacak her türlü adımda MHP Grubu olarak sizlerin yanındayız” ifadelerini kullandı. Daha sonra okunan gündem maddesine ilişkin üretilen arsaların köylülerin ihtiyacından kaynaklı mı satılacağını sorarak İGM üyelerinin bilgilendirilmesini istedi.

‘SATIŞA ÇIKAN YERLER KÖYLÜNÜN İHTİYACI OLAN YERLERDİR’

Kökcür’ün sorusuna yanıt veren Genel Sekreter Murat Toy, “Mülkiyeti ve tapusu İl Özel İdaremize ait arsa veya tarla niteliğinde taşınmazlar var. Bunlardan kamu hizmetleri için gerekli olanları biz satmıyoruz. Mesela köy tüzel kişiye ait olan fırın,sağlık ocağı, köy konağı veya başka amaçlarla ihtiyaç olanları zaten satmıyoruz. Bu satışa çıkardığımız yerler herhangi bir kamu hizmeti için ihtiyaç olmayan, köylünün ihtiyacı olan yerler. Bunlar kanuna göre ihale usulüyle satılıyor. Gerekli ilanları yapıyoruz. Bunda iki türlü fayda var. Birincisi, köydeki insanlarımızın ihtiyacını karşılıyoruz. İnsanların arsaya ihtiyacı var. Ev yapmak amacıyla ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İkincisi de atıl durumda olan bize herhangi bir getirisi olmayan arsalarımızı ekonomiye kazandırarak bunların bedellerini de biz yatırım hizmetlerinde kullanıyoruz” dedi.

‘ÇAY – DİNAR KARAYOLU BU YIL İHALEYE ÇIKILARAK BİTİRİLECEK’

Bir diğer konuda söz isteyen AK Parti Dinar İGM üyesi Bilal Demiröz, Çay – Dinar yolundaki gerçekleşen trafik kazadan bahsederek şunları söyledi: “İlçemiz Dinar – Çay yolunda bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu sekiz tane vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti.  Bu yolun ne kadar önemli olduğu, duble yol statüsüne dönüştürülmesinin ne kadar daha önemli olduğu anlaşılmaktadır. Ben 2023 yılından bu yolun yatırım programına alınacağı ve yapılacağını biliyorum ama yetkililerimizden bu yolun yapımının hızlandırılmasını talep ediyorum.” Demiröz’e bu konu ile ilgili cevap veren Başkan Burhanettin Çoban, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Afyonkarahisar ziyaretinde bu konunun görüşüldüğünü ve teyit edildiğini söyledi. Çoban konuşmasında “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu Bey ekibiyle beraber geldiler. Hem valilik hemde belediyedeki koordinasyon toplantısında bizde vardık. Orada vekilimiz Ali bey söz aldı. Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ile görüşme yapmış. Onlarda bakanlığı aramışlar bakanımızda bunu teyit etti. İnşallah tüm hazırlıkların bitme aşamasına geldiği ve 2023 yılında bu bahsedilen yolun ihaleye çıkılacağını orada bildirdiler. Afyonkarahisar ve ülkemiz için güzel bir haber. Ben yol müdürümüzden bilgi aldım. Büyük bir kısmı dar sayılabilecek bir yer ama kaza olan yer üç şeritliymiş. Dar olan bir yer değil. Ama 2023 yılında o bölgeden geçenler Denizli, Antalya hatta Muğla ve Marmaris’e gitmesi için daha kestirme bir yol haline gelecek” dedi.

ENGELLİ ARAÇLAR EN KISA SÜREDE AFYONKARAHİSAR’DA OLACAK

AK Parti Emirdağ İGM üyesi Necati Şevik yaptığı açıklamada engelli vatandaşlar için tahsis edilecek araçların kısa bir süre içerisinde Afyonkarahisar’da olacağını duyurdu. Şevik açıklamasında “İki hafta önce başkanım Burhanettin Çoban ile yurtdışına gitmiştik. Engelli araçlarımızı aldık çok şükür. Araçlarımız şuanda Türkiye’ye girdi. Buraya şuanda iki tane tır geliyor. Bir tanesi gümrüğe girmek üzere. İnşallah yarın bir gün nasip olursa bu araçları İl Genel Meclisi deposuna boşaltacağız. 10 Şubatta müracaat tarihleri bitiyor. Başkanımla oturup düşünülüp ne zaman dağıtılacağına karar verilecek. Engelleri birlikte aşmaya çalışacağız. Tam bilmemekle birlikte 270’le dayandı müracaat sayısı. Toplam gelen araç sayımızda 90 civarında” dedi.

EN YÜKSEK KAR KALINLIĞI 30 SANTİMETRE OLARAK ÖLÇÜLDÜ

Gündem maddelerinin görüşülüp gerekli komisyonlara aktarıldıktan sonra önemli açıklamalarda bulunan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Faik Karakoç, Afyonkarahisar’ı etkisi altına alan soğuk havalardaki yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Karakoç  “Birinci derecede Sultandağı, Çay, Bolvadin, Dinar, Çobanlar, Dazkırı ve Başmakçı olmak üzere yedi ilçemiz, ikinci derecede Merkez, Sinanpaşa ve Şuhut olmak üzere toplamda on ilçemiz etkilendi. Yaklaşık 150 köyde çalışmalarımız oldu. Sabaha kadar çalışmalarımız devam etti. Şuanda kapalı yolumuz yok. En yüksek kar kalınlığı Dazkırı, İdris köyünde otuz santimetre olarak ölçüldü. Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre -10’ları görecek bir hava sıcaklığı ve buzlanma olacağı yönünde. Bunun içinde biz tuzlama çalışmalarına devam edeceğiz. Tedbirlerimiz devam edecektir” diye konuştu.

İL ÖZEL İDARE ARAÇLARI DEPREM BÖLGELERİNE GİDECEK

Kahramanmaraş ve bölge illerde meydana gelen deprem felaketinden sonra Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla hazırlanan araçları ve ekiplerin verilerini paylaşan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Faik Karakoç, “Gece dörtte aldığımız üzücü durumun ardından Valimizin talimatıyla 4 adet ekskavatör, 4 adet dozer, 3 adet yükleyici,  2 adet tır, toplamda 13 iş makinesi ve 15 personel hazır bulunduruyoruz. İl Özel İdaremizin eşleştiği il ile deprem bölgelerinden gelecek habere göre oraya yönlendireceğiz” dedi. Buğra Avşar

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM