• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Milletler kendi tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla yaşar”

“Milletler kendi tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla yaşar”

 

Afyonkarahisar’da önemli hat sanatçıları tarafından hazırlanan ve bağışlanan eserlerden oluşan Hattat Ahmet Şemseddin Karahisari Türk İslam Sanatları Sergisi açıldı. Sergi ilerleyen günlerde Afyonkarahisar Belediyesi tarafından oluşturulacak müzeye taşınacak.

Hattat Ahmet Şemseddin Karahisari Türk İslam Sanatları Galerisi açıldı. Türkiye’den birçok ünlü hattatların eserlerinin yer aldığı galerinin ilerleyen dönemlerde müzeye dönüştürülecek.

Afyonkarahisar’da yaşamış ve Türk İslam Sanatları ile hüsnü hat alanında önemli eserler bırakmış Hattat Ahmet Şemsettin Karahisa’nin ismini taşıyan galeriyi gezenler eserlere hayran kaldı. Eserler müze kuruluncaya kadar haftanın 6 günü sergilenecek. Girişlerin ücretsiz olduğu sergi salonunda gençleri ve sanatseverleri duayen isimlerin eserleriyle buluşturmak, Türk İslam Eserlerinin maneviyatını yaşatabilmek amaçlanıyor.

TÜM İSLAM ESERLERİNE VERİYORUZ

Açılışta konuşan Vali Gökmek Çiçek Türk Milletinin tarihi hakkında bilgi verdi. Çiçek “Türk İslam eserlerinin olduğu bu binayı belediye ile birlikte açmaktan çok mutluyum.  Bir kere milletler kendi haliyle, kültürüyle sanatıyla yaşar. Biz son yıllarda tüm İslam eserlerine kendi tarihimize ve kendi sanatımıza karşı tekrardan onları canlandırma, eğilimine fazlasıyla girdik bu çok mutlu edici bir şey. Ben belediye başkanımıza da özellikle tüm İslam eserlerine verdiği önemden dolayı belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.

“DİĞER MİLLETLERDEN AYIRAN DEĞERLERİMİZ VAR”

Türk Milletinin yıllar önceden süregelen kültür ve medeniyetiyle diğer milletlerden ayıran değerlerinin olduğunu söyleyen Vali Çiçek “Bizi biz yapan değerler var ve diğer milletlerden ayıran değerler var. Bizi bir Alman’dan, Fransız’dan ayıran değerler var. Bin yıllık, iki bin yıllık getirdiğimiz kültürümüz, medeniyetimiz her şeyimiz bunun içerisinde. Artık dünyanın globalleştiği bir günde belki gençliğin hepsinin birbirine benzediği savunulabilir fakat şunu bilelim biz Türk milletinin apayrı bir hikayesi bulunuyor. Orta Asya’dan gelen ve İslam la şeref bulmuş bu milletin kendine ait bambaşka bir sanatı, bambaşka değerleri var. Bu değerlerin içerisinde iyilik, misafirperverlik, dosta yardım, savaşta bile en mert şekilde davranan asil bu milletin geçmişten getirdiği değerleri, diğer milletlerin içerisinde bambaşka” ifadelerini kullandı.

“HOŞ GÖRÜLÜLÜĞÜMÜZ SANATIMIZA YANSIYOR”

Türk Milleti olarak hoşgörülü bir toplum olmanın eserlere de yansıdığını belirten Çiçek diğer milletlerde böylesine sanatı bulmanın mümkün olamayacağını söyledi. Çiçek “O kadar hoşgörülü bir toplum olmamızda sanatımıza yansıyor. Diğer milletlerde böylesine bir sanatı bulmamız mümkün değil. Yazıyı bile ince ince işleyen bir milletiz” dedi.

“Gençlerimize tarihimizi ve bu eserlerimizi anlatmamız lazım”

Türk tarihinin ve değerlerinin gençlere anlatılması gerektiğini savunan Çiçek, günümüz teknolojik aletlerin etkisinden de kurtarılması gerektiğini savundu. Çiçek ”Tarihimizi ve eserlerimizi gençlerimize aktarmamız lazım. Gençlerimizin nasıl bir toplum olduğumuzu, nasıl bir kültürel değerlere sahip olduğumuzu mutlaka bilmesi lazım. Onları tabletten, bu modern çağın illetlerinden kurtarıp kültürümüzü öğreteceğimiz yerlere ihtiyacımız var. İşte bu bina bu açıdan çok önemli. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in böyle kültürel çalışmalarda çok büyük desteği var ve bu konulara karşı çok duyarlı. Türk milletinin kültürünü gençlere öğretme konusunda çok güzel işler yapacağız” ifadelerini kullandı.

“AHMET ŞEMSETTİN KARAHİSARİ İSMİNİ HER YERE VERMEMİZ LAZIM”

Türk İslam Eserlerinin ziyaretçilere sunulacağı alanın ismine Ahmet Şemsettin Karahisarı adı verilmesi hakkında konuşan Çiçek, sokak ve mahalle isimlerini verilmesi gerektiği aynı zamanda ilçelerde de seminerler vasıtasıyla anlatılması gerektiğini söyledi. Çiçek “Bir kere bu muhteşem bir şey, Afyonkarahisar’da o kadar büyük insan yetişmiş ki. Ahmet Şemsettin Karahisari Afyon’a gelmeden öncede birazcık tarihle, birazcık sanatla ilgilenen herkesin bildiği ve ismi geçtiği büyük sanat üstadlarının saygıyla bahsettiği tarihe damgasını vurmuş birisi. Onun ismini değilde başkasının ismini verseydik her halde bizim en büyük ayıplarımızdan birisi olurdu. Çünkü Ahmet Şemsettin Karahisari gerçekten Afyon’un çok önemli bir değeri. Ahmet Şemsettin Karahisari’yi bütün gençlerin bilmesi lazım. Sandıklı’daki gencinde bilmesi lazım, Çay’daki veya Dinardaki gencin de bilmesi lazım. Ahmet Şemsettin Karahisari ismine caddeler vermemiz lazım, sokaklar vermemiz lazım. Ahmet Şemsettin Karahisari’yeilçelerde anlatacak seminerler vermemiz lazım” şeklinde konuştu.

 “AFYON SANAT VE SANATÇISIYLA İSİM YAPMIŞ BİR İLİMİZDİR”

Açılışını yaptığı sergide konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın önemli sanat ve sanatçılara ev sahipliği yaptığını anlatırken, Ahmet Şemsettin Karahisari’nin de önemine değindi. Zeybek “Afyon sanatıyla, sanatçısıyla isim yapmış biri ilimiz. Ahmet Şemsettin Karahisaritahihe mahal olmuş, Osmanlı döneminde yetişmiş, kültür sanatı en zirveye çıkaran ender sanatçılardan birisi. Yazdığı eserler birçok Selahattin camiilerde hala güzelliğini korumakta. Tabi Afyon’lu olması bize ayrı bir kıvanç veriyor. Burasının restorasyon hizmeti bittikten sonra bu bölümü Türk İslam eserlerinin sergilendiği alan olarak düzenleyelim demiştik. Sağ olsun sayın valimizde destek verdi. Ahmet Şemsettin Karahisari’nin eserleri de var, günümüz hattatlarının da eserleri var” ifadelerini kullandı.

“TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ HALLİNE GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Böyle Eser ve müzeler ile gençleri tanıştırmak arzusunda olduğunu ifade eden Zeybek mevcut müzenin bulunduğu alanı belediye bünyesine alıp Türk İslam Eserlerinin müzesi haline getirileceğini de söyledi. Zeybek “Bu eserler ile gençlerimizi tanıştırmak arzusundaydık, inşallah önümüzdeki günlerde yeni müzemiz bittikten sonra şu andaki müzenin bulunduğu alanını belediyemize alıp orayı müstakil bir Türk İslam Eserleri müzesi halline getirmeyi düşünüyoruz. Orası daha geniş, sergi salonlarının daha fazla sanatçıların eserlerinin sergilenebileceği bir alan haline getireceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tek gayemiz, sanatseverlerimizi hattatlarımızın eserleriyle buluşturmaktı. Girişlerimiz ücretsiz. Tüm gençlerimizi bu güzel eserlerimizi görmeye ve eğitim idarecilerimizi, milli eğitim camiasının bu eserlerimizi öğrencilere göstermeye davet ediyoruz, hayırlı uğurlu olsun” dedi. Sergi pazar günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık olacak. Can

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM