• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İstiklale erişmek için verdiği nihai mücadelenin mükafatıdır Cumhuriyet

İstiklale erişmek için verdiği nihai mücadelenin mükafatıdır Cumhuriyet

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal; “ Cumhuriyetin 97 yıl önce olduğu gibi bugün de sıkıntılarımızın en iyi ilacı, en iyi reçetesi olduğu aşikârdır”

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda milletimizin sıkıntılarına en iyi reçetenin cumhuriyet olduğunu söyledi.

“Elbette her bir yıldönümü ayrı bir anlam barındırıyor lakin bugün, çözülemez gibi görünen türlü meseleleri nazara aldığımızda “Cumhuriyet” kavramının mahiyetini daha da iyi anlıyoruz” diyerek sözlerine başlayan  Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal; “ Yarım asıra yakın bir süre, savaşlar ve türlü badirelerle boğuşmuş, istikbal umudunu yitirmiş, istiklali tehlikeye girmiş bir milletin istikbali tayin etmek, istiklale erişmek için verdiği nihai mücadelenin mükafatıdır Cumhuriyet. Dahası tarihsel olarak Tanzimat’tan bu yana, demokratikleşme girişimlerinin ve gayretlerinin ilk ve en somut neticesidir. Cumhuriyet, sistemli şekilde özünden ve ilkelerinden uzaklaşılan bugün ülkemizin en temel ihtiyacıdır. Bugün eksikliğini hissettiğimiz değerlerin tamamının üzerinde, kapsayıcı bir vazife yerine getirmiştir, getirmektedir” dedi.

CUMHURİYET BUGÜN DE FEVKALADE BİR REÇETEDİR

Uysal; “En temelinde, adalet ve demokrasi konusunda yaşadığımız sıkıntılar için 97 yıl önce olduğu gibi Cumhuriyet bugün de fevkalade bir reçetedir. Son günlerde daha da derinden hissedilen ekonomik krizin çözümünün de Cumhuriyet ve onun bugün alaşağı edilen ilkeleri olduğu, tarihi gerçeklerle ispatlıdır. 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren, bir yönetim biçimi olmanın ötesinde bir yol ve çağdaşlaşmaya dönük amaç için bir yöntem olan Cumhuriyet, parmakla gösterilecek bir kalkınmanın ve refahın nüvesi olmuştur. Cumhuriyet’ten kopuşun, cumhuriyetle başka başka saiklerle kavga etmenin maliyeti en yalın biçimde askıya asılan ekmekler, döviz panolarındaki rakamlar, yokluk nedeniyle intihar eden gençler, amir hukuk kararlarını dinlemeyen hâkimler, genel olarak yoksulluk ve adaletten, demokrasiden, kalkınmadan yoksunluktur” diye konuştu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM