• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Öğrencileri fen bilimleri alanlarına yönlendirmek istiyoruz

Öğrencileri fen bilimleri alanlarına yönlendirmek istiyoruz

 

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı makamında ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarete Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 3. Kâtibi Agamuhammet Sahedov, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, AKÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Karaman, Uluslararası Öğrenciler Birim Koordinatörü Öğr. Gör. Burak Olur yer aldı.

Ziyarette yaptığı konuşmada 4 yıldır görevini icra ettiğini ifade eden Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümünde eğitim gördüğünü ve bu açıdan Türkiye’yi yakından tanıdığını dile getirdi. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği olarak Türkiye’de eğitim gören öğrencileri ve üniversiteleri ziyaret ettiklerini ifade eden İşankuli Amanlıyev, “Türkiye’de çok fazla sayıda öğrencimiz var. Bu kapsamda Afyon Kocatepe Üniversitesine geldik. Hem öğrencilerimizle görüşelim hem de rektörlerimize nezaket ziyaretinde bulunalım istedik. Bizim Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimiz ile ilgili özel bir eylem planımız oluyor. Bu plan kapsamında geçtiğimiz Ocak ve Şubat aylarında üniversite ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladık. Tabii ki pandemi yüzünden ara verdik ama Eylül’den itibaren tekrardan üniversiteleri ziyaret ediyoruz ” diye konuştu.

AFYONKARAHİSAR’DA ÇOK SAYIDA TÜRKMENİSTANLI ÖĞRENCİ VAR

Türkmenistanlı öğrencilerin Türkiye’de daha çok sosyal alanlara yöneldiğini dile getiren Türkmenistan Amanlıyev, “Bizim eğitim bakanlığımız bunu düzenlemeye çalışıyor. Çünkü bir alana fazla yığılma olursa onların hepsi ne iş bulmak zor. Kaldı ki bizim ekonomimiz için önemli olan alanlar da var. Mesela teknoloji, mühendislik, petrol, gaz gibi alanlar. Turizm şu anda bizde de gelişiyor. Dolayısıyla bize sorduklarında daha çok bu alanları öneriyoruz. Türkiye’de bu alanlara daha çok dikkat ediliyor.  Üniversitelerde genel olarak bizim öğrencilerin pek bir problemi olmuyor. Herhangi bir mesele olduğunda da bu sorunlar bize gelmeden hemen çözülüyor” dedi.

 

TOPLAM SAYIMIZIN İKİ KATINA ULAŞMIŞ DURUMDAYIZ

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş i Afyonkarahisar’da 55 Türkmenistanlı öğrenci olduğunu belirtti. Türkmenistanlı öğrencilerden 7 tanesinin Afyonkarahisar’da ikamet ettiğini, diğer öğrencilerin ise pandemi dolayısıyla uzaktan eğitim imkânlarından yararlandığını dile getiren Karakaş, “Kayıtlarımız devam ediyor. Bu sene bizim sayılarımızda ciddi artışlar oldu. Yeni kayıtlarda misafir öğrenci sayımızda iki kat artış oldu. Türkmenistan’dan ise 19 yeni kayıt aldık. Lisansüstünü eğitimini yeni açtık ki bu sene lisansüstü eğitimde ciddi anlamda uluslararası öğrenci potansiyeline sahip olduk. Ben rektörlük görevini 1,5 yıldır yürütüyorum. Rektör olarak atandıktan sonra uluslararası öğrenci stratejimizi güçlendirmek üzere yeni politikalar belirledik ama devreye pandemi girdi. Yine de o strateji çerçevesinde mevcut öğrenci toplam sayımızın iki katına ulaşmış durumdayız. TÖMER’imiz de aktif durumda ve yüz yüze eğitim yapıyoruz. Bu konuda Türkiye’de de tekiz. Eğitimlerimizi büyük salonlarda ve amfilerde gerçekleştiriyoruz. Tabii ki bu eğitimi pandemi şartlarını gözeterek yerine getiriyoruz, sınıfların dezenfekte edilmesi başta olmak üzere tüm hijyen şartlarına ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu.

FAKÜLTELERİMİZ  İYİ BİR ÇIKIŞ YAKALADI

Afyonkarahisar ve Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında bilgiler veren AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, şunları kaydetti: “Türkiye’nin en zengin mermer rezervlerinin olduğu şehir Afyonkarahisar. Şehrin Antik Yunan’dan itibaren tarihi var. Bununla beraber biz Veteriner Fakültesini, hayvan ve hayvan sağlığı açısından öncelikli alan olarak ilan ettik. Daha sonra Mühendislik Fakültemizi öncelikli alanlar arasına aldık.  Jeotermal konusunda da çok gelişmiş bir bölgeyiz ve buraya ‘Termalin Başkenti’ diyoruz. Ciddi anlamda turizm potansiyeli oluştu. Dolayısıyla mühendisliklerde jeoloji, maden, gıda mühendisliği gibi alanları öncelikli alanlar olarak tanımladık. Üçüncü olarak da Turizm Fakültemizi öncelikli alanlar içinde tanımladık. Dolayısıyla turizm açısından da burada ciddi bir kapasite var. Bunları öncelikli alanlar olarak belirledik ama diğer fakültelerimiz de iyi bir çıkış yakaladı” dedi.

FAKÜLTELERİMİZİN İKİSİNDE DE MÜHENDİS YETİŞİYOR

Karakaş ; “Hukuk Fakültemiz iyi bir çıkış yakaladı. Türkiye’de yargıya geçiş sınavlarında 2 yıldır başarılı sıralarda yer alıyoruz. Eğitim Fakültemiz, Fen Edebiyat Fakültemiz ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz çok köklü, 1974 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş. 2 tane mühendis yetiştiren fakültemiz var. Teknoloji ve Mühendislik Fakültelerimizin ikisinde de mühendis yetişiyor. Oralara yeni bölümler açıyoruz. Spor Bilimleri Fakültemiz ve İslami İlimler Fakültemiz var. Onun dışında Konservatuvarımız ve Güzel Sanatlar Fakültemiz var. Turizm Fakültesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüz var. Akredite bölümümüz aynı zamanda. Afyonkarahisar UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağında Türkiye’nin üçüncü gastronomi şehri ilan edildi. Buna paralel olarak bölümümüzün puanları da yükseldi.”

ALİMOĞLU MÜZİK MÜZESİ HAKKINDA BİLGİLER ALDI

Ziyaretin ardından Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Afyon Kocatepe Üniversitesinde öğrenim gören öğrencileri temsilen Türkmenistanlı öğrencilerle görüştü. Görüşmenin devamında AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş tarafından Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik ve beraberindeki heyete AKÜ Sosyal Tesislerinde öğle yemeği ikram edildi. Öğle yemeğinin ardından Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev  ve Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesini ziyaret ederek Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’den Devlet Konservatuvarı ve İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi hakkında bilgiler aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM