• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hem işgalcisin hem de saldırgansın, bunun bedelini ödettirirler.

Hem işgalcisin hem de saldırgansın, bunun bedelini ödettirirler.

Ermenistan’ın hukuksuz ve pervasız saldırıları sonrasında Azerbaycan’ın “Artık yeter” diyerek başlattığı işgalden kurtuluş harekâtı sona erdi. Azerbaycan zafer ilan ederken Ermenistan Başbakanı Paşinyan yenilgiyi resmen kabul etti ve imzaladığı anlaşmayı da açıklayarak “Mecburum” diyerek duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı son dakika açıklamasında “Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes başladı” dedi.

Azerbaycan ordusu karşısında ağır kayıplar veren ve son olarak Şuşa’yı kaybeden Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu.

Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Azerbaycan ordusu, işgal altında bulunan topraklarını kurtarmak amacıyla 27 Eylül’de başlattığı operasyonda büyük ilerleme kaydederken, Dağlık Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa bölgesinde de kontrolü sağladı. Bu gelişme sonrası iyice köşeye sıkışan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, teslim olma belgesini imzaladı.

YENEMEYECEĞİMİZ HİÇBİR DÜŞMAN YOK 

Ak parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya; “Artık, bütün Orta Asya’ya kapımız açılmış oldu. İnşallah bu süreç büyük Türkiye’nin çevresinde, komşularında, bütün bu Coğrafya ’ya kötü niyetle göz dikenlere karşıda bir ders niteliğinde olacaktır. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece yenemeyeceğimiz hiçbir düşman yok. Yüz yıl önce Galiçya cephesi, Kafkas Cephesi, Şam, Irak, Batı cephesi gibi birçok cephemiz vardı. Bugün de Kuzey Irak’ta, Kandil’ de, Suriye’de, Kafkasya’da, Mavi Vatan’da, Güney’de ve Akdeniz’de yine cephelerde milletiz her türlü mücadeleyi yapıyor” dedi.

KARABAĞ’DAN 15 GÜN İÇİNDE ÇEKİLECEKLER

“Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, teslim olma belgesini imzaladı” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya; “ Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre; Azerbaycan ordusu bugüne kadar işgalden kurtardığı mevkilerde kalacak. Bölgede Türk ve Rus güçleri konuşlandırılacak. Ermenistan işgal altında tuttuğu 7 rayonun 5’inden hemen, 2’sinden 15 gün içinde çekilecek. Ermenistan’dan Karabağ’a ve Azerbaycan’dan Nahçıvan’a toplam 2 koridor oluşturulacak” dedi.

ÖLDÜRÜLEN VATANDAŞLARIMIZIN, KANI YERDE KALMADI

Özkaya; “Öncelikle Azerbaycan halkını ve ordusunu tebrik ediyorum. Bu sürece gelmesinde cumhurbaşkanımızın desteği önemli olmuştur. Tabi bölge de Türk SİHA’ larıda aktif bir rol oynamıştır.  Savaşın başladığı gün Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki; “ Azerbaycan hangi konuda yanlarında olmamızı istiyorlarsa öyle oluruz” şeklinde bir açıklaması olmuştu. Türkiye’nin Azerbaycan’a her türlü teknik desteği oldu.  Bu büyük bir başarı, bundan sonra Dağlık Karabağ, Türkün öz yurdu olmuş olacak, esaretten kurtulmuş olacak. Geçmişte yaşanan zulümlere, işkencelere, hesap sorulmuş, öldürülen vatandaşlarımızın, kanı yerde kalmamış olacak” şeklinde konuştu.

KÖTÜ NİYETLE GÖZ DİKENLERE KARŞIDA BİR DERS NİTELİĞİNDE OLACAKTIR

“Türkiye- Nahcivan ve aradan Karabağ- Azerbaycan’a bir karayolu açılmış olacak” diyerek sözlerine devam eden Özkaya; “ Artık, bütün Orta Asya’ya kapımız açılmış oldu. İnşallah bu süreç büyük Türkiye’nin çevresinde, komşularında, bütün bu Coğrafya ’ya kötü niyetle göz dikenlere karşıda bir ders niteliğinde olacaktır. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece yenemeyeceğimiz hiçbir düşman yok. Yüz yıl önce Galiçya cephesi, Kafkas Cephesi, Şam, Irak, Batı cephesi gibi birçok cephemiz vardı. Bugün de Kuzey Irak’ta, Kandil’ de, Suriye’de, Kafkasya’da, Mavi Vatan’da, Güney’de ve Akdeniz’de yine cephelerde milletiz her türlü mücadeleyi yapıyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN TARİHİ YENİDEN YAZDI

Özkaya sözlerini şöyle sürdürdü; “SİHA ve İHA’larımız gerçekten dünya savaş tarihini değiştirdi. Artık savaş uçakları, tanklar, zırhlı araçlar gibi askeri ekipmanların yerine, Silahlı ve Silahsız Hava Araçları savaşın kaderini değiştiriyor. Bu Türk milletinin, tarihe yön verdiği önemli bir alan oluyor. Savaş tarihi yeninden yazılıyor. Bizim askerlerimizin orada görev yapacak olması, bizim bu Coğrafya ’da gücümüzü kudretimizi ve Coğrafyanın bize olan güvenini bir kez daha ispatlamıştır” dedi.

BAYRAK VE EZAN KARABAĞ’DA YENİDEN YÜKSELDİ 

Ak parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise; “Bayrak ve ezan Karabağ’da yeniden yükseldi. Kardeş Azerbaycan’ın kahraman ordularının zaferini yürekten kutluyor. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Şimdi bölgede zafer ve barışın gölgesinde yaralar sarılacak, çocuklar yeniden şarkılar söyleyecek. Allah’a hamdolsun. Bu güzel gecenin şanı kıyamete kadar sürsün. Can Azerbaycan sahada ve masada önemli bir kazanım elde etti. Bu kutlu başarıyı yürekten tebrik ediyorum. Can Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek millet, tek yürek olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Dağlık Karabağ’ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa bölgesinde de kontrolü sağladı. Bu gelişme sonrası iyice köşeye sıkışan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, teslim olma belgesini imzaladı” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven şöyle konuştu; “30 Yıl önce Ermenilerin barbarca işgal ettikleri, Azerbaycan halkının öz yurdu olan Dağlık Karabağ’ı 44 gün süren bir mücadelenin sonunda, Elhamdülillah tekrar topraklarına katmıştır. Her zaman söylediğimiz gibi Karabağ Türk Yurdudur. Dağlık Karabağ, Ermenilerin elinden kurtuluşu ile birlikte, gerçek sahiplerini buldu. Biz, her zaman Can Azerbaycan’ın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Hep söyledik, ezan susmayacak, bayrak inmeyecek, toprağımız parçalanmayacak. Biz bunu Tüm Dünya’ya bir kez daha gösterdik. Dağlık Karabağ’ın kurtuluşu demek, Tüm Dünya’ya zafer ilan etmek demektir. Artık orada karayolu bağlantımız da oldu. Türk SİHA ve İHA’ların orada etkin görev alması bizim ve Azerbaycan için büyük bir adımdı. İnsansız Hava Araçlarımızın orada etkin bir şekilde görev alması, Türk Savunma Sanayi’nin ne kadar geliştiğinin göstergesidir” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN HEM İŞGALCİ HEM DE SALDIRGAN

Yurduseven sözlerine şöyle devam etti; “Azerbaycan’ın yanında olacağız. Bu, Azerbaycan için büyük bir başarıdır, zaferdir. 30 yıldır işgal edilen topraklar geri alındı. 7 tane rayon işgal altındaydı. Daha önce farklı formüller vardı. Şimdi sahadaki kazanımların faydalarıyla kısa süre içerisinde 7 rayonun tamamının kardeş Azerbaycan’a teslim edilmesine karar verildi. Burada savaşı başlatan Ermenistan’dı. Önce işgal altında olmayan topraklara saldırdı, daha sonra ise çatışma altındaki sivillere saldırdı. Hem işgalcisin hem de saldırgansın. Bunun bedelini ödettirirler. Hayırlı olsun ve bu bir ders olsun. Sahada ve masadaki diğer gelişmeleri de takip edeceğiz.”

“BAYRAK VE EZAN KARABAĞ’DA YENİDEN YÜKSELDİ”

Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti;  “Azerbaycan’ın meşru hakkı ve galibiyeti nihayet düşmanı tarafından da kabul edildi. Ermenistan işgal edip katliam yaptığı Karabağ’dan çekilmeye ve teslim olmaya mecbur kaldı. Tarihin trajik bir sayfası Azerbaycan için zaferle kapandı. Bayrak ve ezan Karabağ’da yeniden yükseldi. Kardeş Azerbaycan’ın kahraman ordularının zaferini yürekten kutluyor. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Şimdi bölgede zafer ve barışın gölgesinde yaralar sarılacak, çocuklar yeniden şarkılar söyleyecek. Allah’a hamdolsun. Bu güzel gecenin şanı kıyamete kadar sürsün. Can Azerbaycan sahada ve masada önemli bir kazanım elde etti. Bu kutlu başarıyı yürekten tebrik ediyorum. Can Azerbaycanlı kardeşlerimizle tek millet, tek yürek olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 5 kent merkezi, 3 kasaba ve 240 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM