• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Su Alanında Muazzam Yatırımlar Gerçekleştirdik

Su Alanında Muazzam Yatırımlar Gerçekleştirdik

Ege’nin yıldızı Afyonkarahisar

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili  Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Afyonkarahisar, sahip olduğu geniş münbit toprakları ile ülkemizin ziraatına büyük katkı sağlamaktadır. Ancak su kaynakları sınırlıdır.”

Eroğlu; “Sulama mevsiminde yağışlar olmadığı için yağışlı mevsimlerde yağan yağmurun ve eriyen karın biriktirilmesinde zaruret vardır. Bu yüzden baraj ve göletlerin yapılması elzemdir.  Ancak AK Partiden önce yapılan barajların sayısı bir elin parmakları kadar bile değildi” dedi.

“Baraj ve göletler, sulama, içmesuyu, taşkın koruma gibi büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bulundukları bölgeye büyük güzellikler katmakta, balıkçılık ve sportif faaliyetlerinde yapılmasına imkân sunmaktadır” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Ülkemizde ve ilimizde baraj ve gölet gibi biriktirme yapılarının yapılması bir zarurettir. Rahmetli Süleyman Demirel’in de dediği gibi baraj ve göletlere karşı çıkmak bir cinnettir. Barajların derelerin kurumasına sebep olduğu iddiasının hiçbir ilmi açıklaması yoktur” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

YATIRIM MİKTARI 26 MİLYAR TL’Yİ AŞMIŞTIR

Eroğlu; “Zaten Afyonkarahisar’da yaz aylarında derelerin pek çoğu kurumaktadır. Özellikle kışın ve yağışlı dönemlerde yağan kar ve yağmur, baraj ve göletlerde biriktirilerek, suya daha çok ihtiyaç duyulan yaz aylarında kullanılmaktadır.  Ayrıca barajlar yağışların yoğun olduğu bölgelerde taşkınların önlenmesinde sigorta vazifesi yapmaktadır. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde Afyonkarahisar’da büyük yatırımlar yapılmıştır. 2020 yılına kadar yapılan toplam yatırım miktarı 26 milyar TL’yi aşmıştır. Bu yatırımların  4 milyar TL’si baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu temini ve taşkın koruma tesisleri gibi su ile alakalı yatırımlara yapılmıştır. Bu bir rekordur” diye konuştu.

41 BARAJ VE 23 GÖLET İNŞA EDEREK DÜNYA REKORUNA İMZA ATTIK

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “İlimizin su kaynaklarını damlasına kadar değerlendirmek ve aziz hemşehrilerimizin hizmetine sunmak için il genelinde 41 baraj ve 23 gölet olmak üzere toplam 64 depolama tesisi inşa ederek, sadece ülkemizde değil Dünya’da da bu alanda bir rekora imza attık. İnşa ettiğimiz bu biriktirme yapılarının toplam hacmi 156 milyon m3’tür. İlimize kazandırdığımız son baraj; Afyonkarahisar’ın en yüksek barajı olan Çay Barajıdır. Çay Barajı, sahip olduğu 105 metre yüksekliği ile ilimizin en yüksek barajı olmuştur. Hemşehrilerimizin hasretle beklediği ve 300 milyon TL’ye mal olan bu baraj, geçtiğimiz günlerde su tutmaya başlamıştır. Çay ve Bolvadin ilçelerimize hizmet edecek olan baraj, sulama ve içmesuyu maksatlıdır. İnşa ettiğimiz baraj ve göletlerin haricinde 9 baraj ve 3 göletin de inşaat çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

YILLIK 650 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLADIK

“Zirai faaliyetleri daha da geliştirmek, hem çiftçilerimizin hem de ülkemizin kalkınmasını arttırmak için; kapalı sistem, modern sulama tesisleri inşa ettik. Sulama, ziraatta verimi çok artırmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Eroğlu; “Yani sulanan alanlarda 4 ila 13 misli zirai gelir artışı sağlamak mümkündür. Son 18 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleri ile çiftçilerimizin ürün artışı ve çeşitliliği ile birlikte kazançlarında büyük artış olmuştur. İl genelinde hizmete sunduğumuz 79 adet sulama tesisi ile toplam 612.000 dekar münbit araziyi suyla buluşturduk. Sulamaya açılan bu arazi ile birlikte çiftçilerimiz yıllık 650 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Ayrıca Bakanlığım döneminde, önceki dönem İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Salih Sel, yeraltı sulamalarının, İl Özel İdaresi marifetiyle kapalı sisteme çevrilmesi için bizden ödenek hususunda destek istemişti. Kendisine ne kadar ödenek istiyorsunuz diye sorunca,  Salih Bey, “20-25 milyon TL’lik bir miktar talep etsek acaba çok olur mu?” demişti. Ben de “Afyonkarahisar her şeyin en güzeline layık, ilimiz için değil 20-25 milyon TL, 100 milyon TL tahsisatı onaylıyorum.” demiştim. Böylece yeraltı sulama tesislerinin modern kapalı sulama tesisine çevrilmesi için 100 milyon TL’lik ödenek DSİ tarafından  İl Özel İdaresine tahsis edildi.  İl Özel İdaresi, bu ödeneğin takriben 71 milyon TL’sini kullanarak 240.000 dekar arazide modern kapalı, basınçlı sulama tesisinin inşaatını tamamladı. Bu çalışmalar şu anda İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’ın gayreti ile hızla devam etmektedir. Yeraltı sulamalarını kapalı sisteme çevrilmesiyle birlikte enerji giderleri azalmıştır. Bir diğer ifadeyle aynı suyla daha çok alan sulanmaya başlamıştır” diye konuştu.

ŞEHİR MERKEZİ VE İLÇELERİMİZE MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU SAĞLIYORUZ…

Eroğlu; “Temiz ve sağlıklı içmesuyuna her zaman ihtiyacımız olmasına rağmen özellikle içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını döneminde daha fazla önemi anlaşılmıştır. Biz iktidara geldiğimiz ilk günden itibaren vatandaşlarımızın en temel ihtiyacı olan içmesuyunun temini hususunda büyük gayret gösterdik. Afyonkarahisar şehir merkezi, ilçeler ve bazı beldeler olmak üzere inşa ettiğimiz içmesuyu temin tesisleri ile yıllık toplam 44 milyon m3 menba kalitesinde içmesuyu temin ediyoruz. Afyonkarahisar şehir merkezinin 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Düzağaç Akdeğirmen Barajını inşa ettik. Ayrıca isale hatları ve modern bir ileri içmesuyu arıtma tesisi inşa ettik. İlçelerimizin ve pek çok beldemizin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

AKARÇAY, AFYONKARAHİSAR’IN İNCİSİ

“AK Parti’den önce Akarçay’ın durumu içler acısıydı. Çayın etrafı kokudan geçilmez, bataklıktan farksız, sivrisinekten geçilmeyen bir yerdi. Çevresindeki konutlar ise 70.000 ila 80.000 TL civarında değersiz bir bölge idi” ifadelerini kullanarak sözlerini sürdüren Eroğlu; “Akarçay’ın içler acısı pis hali sebebiyle, hemşehrilerim buraya “Kokarçay” adını vermişlerdi. 1938 yılından beri hayal edilen Akarçay Islah Projesini, Bakanlığım döneminde 2 yılda gerçeğe dönüştürerek 2011 yılında hizmete aldık. Akarçay’ı ıslah ederek şehrimizin incisi haline getirdik. Afyonkarahisar Belediyemizin de büyük gayretleri ile muazzam bir rekreasyon projesini ilimize kazandırmış olduk. Akarçay bu gün ismiyle müsamma bir şekilde ülkemizin emsal projelerinden biri olmuştur. Bu proje şehrimizin marka değerini arttıran bir proje olmuştur. Şu anda bu bölgedeki ev fiyatları 6 kat civarında artarak 300.000 ila 450.000 TL civarına yükselmiştir. Ayrıca, o bölge çok gelişmiştir. Afyonkarahisar, ilçeler, beldeler ve köylerimizde toplam 222 adet dere ıslahını gerçekleştirerek; Afyonkarahisar şehir merkezi, 205 yerleşim yeri ve 330.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 1.500 adet araç ve yaya köprüsü inşa ederek vatandaşlarımızın ulaşımında büyük kolaylık sağladık”

AFYONKARAHİSAR’A YATIRIM MÜHRÜMÜZÜ VURDUK

Eroğlu son olarak; “İktidara geldiğimiz 2003 yılından itibaren, her zaman milletimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda önceliğimiz yatırım ve hizmet olmuştur. Özellikle Bakanlığım döneminde ilimizin kalkınması ve vatandaşlarımızın refah seviyesinin artması için su alanında muazzam yatırımlar gerçekleştirdik. Yaptığımız her yatırım faydaya dönüştükçe ve hemşehrilerimin aile bütçesine katkı sağladıkça onların gözlerindeki mutluluk ve heyecan bize yeni projeler için güç vermiştir. Son 18 yılda ilimize kazandırdığımız bu yatırımlar ilimizin nereden nereye geldiğinin en büyük göstergesidir. Bugün 18 yıl önceki Afyonkarahisar yok artık. Bu gün gelişmiş, kalkınmış ve Ege’nin yıldızı olmuş bir Afyonkarahisar var. İlimizin daha fazla gelişmesi ve kalkınması için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. Yurdanur Mergen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM