• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir”

“Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Afyonkarahisar TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman; “25 Kasım 1960 Dominik Cumhuriyetinde, Trojillo Diktatörlüğü ’ne karşı direnişi sergileyen Mirabel Kardeşlerin, cezaevinde bulunan eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürülmelerinin tarihidir.

Tokman; “ Bu olay dönüm noktası olmuş ve tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin sembolü olmuştur. Birleşmiş Milletlerin 1999 yılında aldığı karar ile ‘kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü’ olarak benimsenmesine karar verilmiştir.”

25 Kasım Dünya üzerindeki tüm kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddeti gündemine alan bir gündür” diyerek sözlerine başlayan TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman ; “Ülkemizde de her gün cinsel istismar, aile içi cinsel istismar, kadına ve çocuğa tecavüz şiddet, ölüm haberleri geliyor. Kadınlarımız şiddete maruz kaldığında gerek ekonomik sebeplerden gerekse de sosyal çevrelerinden dolayı şiddetin karşısında yer almakta geç kalıyorlar. Bu ülkenin en vahim meselelerinden biri değil mi bu? Buna dur demek ve kalıcı bir çözüm istemek biz kadınların hakkı değil mi? Çocuk ya da kadına şiddetin, tecavüzün herhangi bir açıklaması, herhangi hafifletici sebebi, aması, fakat’ı olmaz, olamaz” dedi.

ÇÖZÜMÜ OLMAYAN HİÇBİR SORUN YOK ASLINDA

Tokman, sözlerine şöyle devam etti;  “Bir yolu olmalı. Çözümü olmayan hiçbir sorun yok aslında. Olamaz da. Bu mesele siyasi değil insani bir mesele. Tüm kadınların bu suçların bedelinin çok ağır ve kabul edilemez bir suç olduğunu, kadınlara çocuklara zulmedenlerin en ağır cezayı alacağını, hiçbir şekilde affedilemeyeceğini duymak en doğal hakkı  değil mi? Biz kadınların bunları duymaya ihtiyacı var. Kadına Karşı Şiddetinin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle şiddete hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMALIDIR

“Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolları ise kadınların sosyal konumlarının yükseltilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıdır” diyerek sözlerine devam eden Tokman; “ Kadınların, eğitim almalarının önü açılmalı, iş güç sahibi olmaları desteklenmeli, işyerlerinden, yerel yönetimlerden başlanarak kadınların söz sahibi olmalarını destekleyen politikalar geliştirilmelidir. Kadınlarımız haklarını bilmelidirler. Bir birey olduklarının farkına varmalıdırlar.  Kadınlara yönelik şiddet konusunda tüm kadın örgütleri işbirliği içinde olmalıdır” diye konuştu.

KADINLARIMIZ ŞİDDETTEN UZAK VE EŞİT BİR HAYAT HAK EDİYOR

Tokman; “1999 yılında BM Genel Kurulu kararı ile  kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalara ışık tutması temennisi ile tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada yaşamalarını diliyorum. Unutulmamalıdır ki, ailenin sağlık ve mutluluğu, toplumun huzur ve güveni ancak kadınlarımızın saygı, sevgi ve adalet görmesiyle mümkündür. “Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, “Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir”  diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM