• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanunların uygulamadaki aksaklıklarını giderilmeli

Kanunların uygulamadaki aksaklıklarını giderilmeli

 

Afyonkarahisar Baro Başkanlığı; “ Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Dayanışma Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu kararı benimseyen Birleşmiş Milletlerin 1999’daki kararı ile her yıl 25 Kasım tarihi “kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü” olarak anılmaktadır.

Baro Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kadına yönelik şiddet “kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” olarak tanımlanıyor.

BM Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi kadına yönelik şiddetin “kadınlara yönelik, toplumsal cinsiyete dayalı ve bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir şekilde kadınları etkileyen bir şiddet” olduğunu belirtiyor. Ne yazık ki gerek ülkemizde gerek dünyada kadınlarımıza yönelik şiddet ve ayrımcılık artarak devam etmektedir. Çağdaşlığı hedefleyen sağlıklı toplumlar öncelikle toplumun temel taşı olan kadına hak ettiği yeri sağlamalı ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeli ve bunun için gerekli tüm çalışmaları yapmalıdırlar. Bu konuda ödev, sorumluluk, hassasiyet sadece yasa koyucuya ve hukuk uygulayıcılarına da düşmemektedir. Bireyden başlayarak ilk eğitim ocağı olan aileye, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, basın, medya, adli kolluk makamlarına, hukuk uygulayıcılarına, ilgili mahkemelerimize barolarımıza kadar herkese her birime düşmektedir. Gerek yasa koyucu ve Kamu kurumları gerekli adımları atmalı ve kanunların uygulamadaki aksaklıklarını gidermeli bireylerde gerekli farkındalığı sağlamalı gerek eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri, kadın erkek demeden toplumun tüm fertleri kadına yönelik ayrımcılığa ve şiddete karşı  aktif olarak tepkisini göstermelidir.

ŞİDDET ÖNLEME VE İZLEME MERKEZİ HİZMETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR

Afyonkarahisar Valiliğinin başkanlığında Şiddetle Mücadele kapsamında sunulan hizmetlerin etkin şekilde yürütülmesini sağlamak uygulamada sorunların giderilmesi eşgüdüm halinde yerine getirilmesi hizmetlerin hızlı etkili amaca uygun verimli yerine getirilmesi amacıyla  Baromuzun da temsil edildiği İl koordinasyonu İzleme ve değerlendirme komisyonu toplantılarını ve faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Afyonkarahisar da ŞÖNİM  (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi )açılmıştır ve hizmetlerine devam etmektedir. Ülkemizde her gün ve çok sayıda yaşanan toplumsal şiddet olaylarının önlenebilmesi amacıyla Barolar Birliğinin öncülüğünde ve tüm baroların katılımıyla ve sonuç alıcı duyarlılık oluşturmak hedefiyle şiddetsiz toplum kampanyası başlatılmış ve şiddet olaylarındaki çoğalma eğilimi toplumumuzun bugünü ve geleceği için şiddetin büyük tehlike olmasından dolayı da şiddetle mücadele için toplumsal seferberlik şeklinde sürmesi zorunluluğu hâsıl olmuştur.

HUKUKÇULARA BU MANADA ÇOK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR

Cumhuriyetimizin kadınlarımıza kazandırdıklarının farkına varmalı bu kazanımlarımızın haklarımızın daha da ileriye taşınması için elbirliği ile mücadele etmeliyiz.  Ulusal ve Uluslar arası mevzuatta kadının insan haklarına ilişkin düzenlemelerin yaşama geçirilmesi, eşit ve adil uygulanmasının sağlanması, kamu farkındalığı yaratılması, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması bunların hayata geçmesi ve kanun ile uygulamasındaki orantının sağlanması uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi için tüm platformlarda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yine barolarımızın kadın komisyonları kadın hakları merkezleri adli yardım büroları hukuki destek ihtiyacı duyan kadınlarımız ile ilgili hukuki desteklerini sürdürmektedirler.

AKTİF ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR

Afyonkarahisar Barosu olarak bu anlamda aktif çalışmalarımız devam etmektedir. Özetle ; Barolar Birliğimizin Barolarımızın çalıştaylarına katılmakta ,Afyonkarahisar ilimizde Kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile karşılıklı çalışmalarımız eğitim seminerlerimiz yapılmakta , seminerler paneller düzenlemekte kamu farkındalığı yaratılması için çalışmalarımız ve kamu spotları uygulamamız devam etmektedir. Daha önce gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımız, Kadın İnsanlık Tarihinin Anasıdır Başlıklı panelimiz ve en son Kadınlar Günü Münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz ve Kadına Dair Her şeyin Ele alındığı yüzüncü yılında ilk kadın mitinginden dünya kadınlar gününe Türk kadını çalıştayı ulusal ve uluslararası arenada geniş yankı uyandırmıştır. Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu önemle belirtir kadın hakları ihlali olarak değerlendirilebilecek her türlü mobing, fiziki psikolojik davranış,  uygulama ve ayrımcılığın, cinsel suçların karşısında olduğumuzu hatırlatır  hukuki desteğe ihtiyaç duyan kadınlarımızın her daim yanında olduğumuzu belirtiriz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM