• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Esnaf ve sanatkârımızın borçlarını en az 1 yıl faizsiz olarak ötelenmesi gerekli

Esnaf ve sanatkârımızın borçlarını en az 1 yıl faizsiz olarak ötelenmesi gerekli

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemiye ilişkin açıklamalarda bulunarak “Vatandaşlar hâlâ kapalı mekânlarda dikkatli davranmıyor. Tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” demişti. Alınan yeni tedbirleri Afyonkarahisar Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama Koronavirüs’e dair alınan yeni önlemleri açıklamıştı. Alınan birçok tedbirde esnafı yakından ilgilendiren konular mevcut.

Alınan yeni tedbirleri Afyonkarahisar Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir değerlendirdi. “Dünyada yaşanan pandeminin artması Türkiye’mizde de aynı oranda hatta daha fazla olarak artmasına da neden oldu” diyerek sözlerine başlayan Birliktir; “Dolayısıyla ülkemizde de yüzde 50 ile 60 arasında artış göstermiş vakalar. 29 Bin günlük vaka olduğunu Sağlık Bakanımız söylüyor. Dolayısıyla korona virüs salgını Türkiye’nin başına bela olduğu gibi bütün dünyanın başına da bela olmaya devam ediyor. Ancak son alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile Bilim Kurulu tavsiyesi olduğunu söylediler. Bakanlar Kurulu Kararı ile hafta sonu sokağa çıkma yasakları, alındı. Paket sevisine dönülmesi özellikle restoran, kafe, lokanta, alışveriş merkezlerinde ki lokantalar gibi yerlerde çok büyük zararlar etmeye başladı işletmeler”  dedi.

BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ

Birliktir sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun böyle olacağı belliydi, daha önce de uygulandı bu kararlar. Tabi devletimizde vatandaşın sağlığı için bu tip kararlar alıyorlar. Restoran, kafe, lokanta gibi paket servisine dönen işletmelerimizin çok büyük zararları var, küçük esnaf ve sanatkârımızın da zararları var. Ben Esnaf ve Sanatkâr kooperatifinde başkanıyım, Esnaf ve sanatkârımızın borçlarını en az 1 yıl faizsiz olarak ötelenmesi gerekli. Bu esnaf ve sanatkârımızı rahatlatacaktır. Ayriyeten yasa ile mi olur, genelge ile mi olur, nasıl olur bilmem ama işletmelerin kira giderleri de bir hayli fazla. Özellikle Alış Veriş Merkezi (AVM) deki iş yerlerinin kira giderleri fazla. En azından kira yardımı ya da kira indiriminin sağlanması ile ilgili çalışmaların yapılması aciliyet arz etmektedir” diye konuştu

3 AY SONRA BU ESNAFIN YARISINI BULAMAYABİLİRİZ

“AVM’ deki işletmelere baktığımızda hepsinin sandalyelerinin masanın üzerine kapatıldığını görüyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Birliktir; “Diyelim ki ben AVM ye gittiğim zaman biraz dolaştıktan sonra bir şeyler yiyeceğim orada. Ben AVM den niye paket servis yaptırayım ki, dolayısıyla insanlar AVM ye girmiyor. Devletimizin yükü zaten ağır ama, en azından esnaf ve sanatkarımıza yardımcı ve destekçi olması lazım. Eğer bu şekilde gittiği takdirde 3 ay sonra bu esnafın yarısını bulamayabiliriz” ifadelerini kullandı.

BİZ TABANIZ YAŞIYORUZ VE GÖRÜYORUZ

Birliktir; “Muhakkak ki devletimizi yönetenler başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bunları düşünüyordur” ifadelerini kullanan Birliktir; “Biz tabanız, bunu yaşıyoruz ve görüyoruz. Dolayısıyla sadece Esnaf ve sanatkârımızın durumunu uygun dil ile çok fazla abartıya varmadan aynı şekilde hükümeti de eleştirmeden esnafımızın durumuna devletimize iletmek, aynı şekilde çekilmiş kredilerin önlemlerin alınması, paket servisine dönen esnaf ve sanatkârımıza destek sağlanması gerekli diye düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.  Selçuk Taşkın Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM