• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vizyoner projeleriyle dikkat çeken ZAFER’e bir ödül daha

Vizyoner projeleriyle dikkat çeken ZAFER’e bir ödül daha

ZAFER, yılın kalkınma ajansı seçildi

Her yıl yoğun katılım ile şehir liderleri ve profesyonellerini İzmir’de buluşturan ve Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan Şehir Ödülleri, bu yıl düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlayan Ardahan’da takdim edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri, Ardahan Valiliği,  Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Ardahan Üniversitesi, Serhat Kalkınma Ajansı ve Yaşayan Şehirler Platfomu iş birliğiyle düzenlenen, şehirlerimizin sahip olduğu doğal, kültürel değerlerin önce korunup, doğru örgütlenme ile güçlendirip, katma değerler yaratmak, yöre halkına ekonomik sürdürülebilir girdiler kazandırmak ve doğru etkili yerelden kalkınma adamlarını hayata geçirmek temel hedefiyle, şehirleri kentsel kalkınma hedeflerine ulaştırmayı amaçlayan“Şehir Ödülleri Türkiye”  törenine ülkemizdeki birçok il valileri, belediye başkanları, rektörler, kalkınma ajansı genel sekreterleri, kaymakamlar ve akademisyenler katıldı.

KALKINMA AJANSLARI MARKALAŞMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR

Zafer Kalkınma Ajansı, Umut Işığı Ödülü Örgütlenme Ödülleri kategorisinde “Yılın Kalkınma Ajansı” ödülüne layık görüldü. Ajans Genel Sekreteri Veli Oğuzödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada “Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması ve kurumlar arası koordinasyonun sağlanması noktasında nitelikli insan kaynağı ile hizmet veren Kalkınma Ajansları şehirlerin görünürlüğü ve markalaşmasında önemli rol oynamaktadır. Biz de bugün burada Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nde hizmet veren Zafer Kalkınma Ajansı olarak “Yılın Kalkınma Ajansı” ödülüne layık görülmenin mutluluğu ve gururu içindeyiz. Şüphesiz bu süreçte yeni ve farklı iş üretme kültürümüz etkili olmuştur.” dedi.

SAHİPLENMENİN ROLÜ ÇOK BÜYÜK

Konuşmasına Ajans’ın vizyon projelerinden bilgiler vererek devam eden Oğuz, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın Ajans koordinasyonuyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına üye olma süreçlerinden; lider teknoloji ve girişim şirketleri ile uluslararası sivil toplum kuruluşları,  ASELSAN, Arçelik, Microsoft, Insider, Lego Education, SANLAB, Robotis firmaları ile Habitat Derneği ve Bilim Kahramanları Derneği tarafından desteklenen Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) ve Kendin Yap hareketiyle Bölge genelinde 133 istasyondan oluşan 42 sabit ve 6 mobil Kendin Yap atölyesi kurulduğundan; Ajans’ın ortak olduğu Ufuk 2020 kapsamında desteklenen, 13 farklı ülkeden 23 kurum kuruluşun arasında Türkiye’den Zafer Kalkınma Ajansı’nın yer aldığı, 4,1 milyon Avro (Ajans payı 176 bin Avro)bütçeli“Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti” projesinden; Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen 5.2 milyon Avro bütçeli “Uşak Büyükbaş Deri İşleme Tesisi Projesi”nden; yine Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Türkiye’den desteklenmeye hak kazanan 11 projeden biri olan3.9 milyon Avro bütçeli “Kütahya’da Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi”nden; 2019 ve 2020 yıllarında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kalkınma ajansları eliyle yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında üst üste iki defa en başarılı Ajans ve Bölge olduğundan söz etti. Çalışmaların temelinde öğrenen ve öğreten kurum olmak, yenilikçilik ve yüksek sorumluluk bilinci ile sahiplenmenin çok büyük rolü olduğunu dile getiren Oğuz, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

ŞEHRİNE İNANANLAR ÖZEL ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Şehir Ödülleri Türkiye 2020’de özel ödüller kapsamında, şehirlerine dokunarak geleceklerini değiştiren, ülkemizin 3 önemli değerine Şehre Adanmış Yaşam Özel Ödülü, Şehri Temsil Hemşehri Ödülü ve Şehrine İnananlar Özel Ödülü takdim edildi. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller kategorisinde ise 4 akademisyene başarılı çalışmalarının sonucu ödül takdim edildi. Umut Işığı Temalı Paydaş ödülleri kapsamında ise, şehirlerini temsilen 4 büyükşehir belediyesi, 1 İl belediyesi, 1 Üniversite, 2 Kaymakamlık, 2 Kalkınma Ajansı, 1 Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 9 ilçe belediyesi, 1 Ticaret ve Sanayi Odası, 1 Ticaret Borsası ve 1 belde belediyesi’ ödülleri takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM