• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
   3 ağacın anıt ağaç olması  için çalışmalar başlatıldı

  3 ağacın anıt ağaç olması için çalışmalar başlatıldı

Afyonkarahisar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, muhtemel anıt ağaçlarla ilgili tespit çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Bu kapsamda İhsaniye’de yaşları yaklaşık 450 ile 645 arasında olan 3 ağacın ise Anıt Ağaç olarak tespit edilmesi için çalışmalara başlandı.

Yeryüzünün farklı bölgelerinde tescillenerek koruma altına alınan ve doğal miras olarak kabul edilen anıt ağaçlar zamana meydan okuyor. İhsaniye İlçesine bağlı Döğer Beldesi sınırları içerisinde kalan ve yaşları yaklaşık 450 ve 610 olan 2 adet Adi Ceviz ağaçları ile 1 adet yaklaşık 645 yaşında olan Finike Ardıcı ağaçlarının Anıt Ağaç olarak tespit edilmesi için Afyonkarahisar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatıldı.

ANIT AĞAÇ NEDİR?

Doğada yaşayan en yaşlı ama sessiz tarihçiler olan anıt ağaçlar geçmiş döneme ait birçok doğal olaya ilişkin kesin bilgiler edinmede yardımcı olurlar. Ayrıca bu yaşlı ağaçlarla kültürel olayları ilişkilendirmek mümkündür. Ağaç ya da ormanların, özellikle anıt niteliğindeki ağaçların yörede yaşayan insanlar açısından, görkemli görünüşleriyle saygı duyulan doğal eserler olarak kabul edilmeleri, tarih boyunca toplumların ekonomik ve kültürel yaşamlarını etkilemeleri, ilkçağ toplumları tarafından şan, şeref, zenginlik ve büyüklüğün göstergesi sayılmaları, mitoloji ve destanlara konu olmaları, bazı devletlerin bayraklarında ağaç ve yaprak motifleri olarak yer almaları, devletler arasında yapılan antlaşmalarda simge olarak kullanılmaları ve bulundukları yörelere turizm yönünden katkıda bulunmaları açısından taşıdıkları özellikler, onları önemli kılmaktadır.

TABİAT VARLIĞI OLARAK BELİRLENECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde, muhtemel anıt ağaçlarla ilgili tespit çalışmalarının devam ettiği ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Korunan Alanların Tespit Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik ile 117 Sayılı Tabiat Varlığı Olarak Belirlenecek Anıt Ağaçların Tespitine İlişkin İlke Kararı kapsamında İl Müdürlüğümüzce İlimiz sınırları içerisinde anıt ağaçların tespit edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesi Döğer Beldesi sınırları içerisinde kalan ve yaşları yaklaşık 450 ve 610 olan 2 adet Adi Ceviz ağaçları ile 1 adet yaklaşık 645 yaşında olan Finike Ardıcı ağaçlarının Anıt Ağaç olarak tespit edilmesi çalışmalarına başlanılmıştır” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM