• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Asgari ücrette ortak  beklenti: 7 bin 845 TL’

‘Asgari ücrette ortak beklenti: 7 bin 845 TL’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek üzere dün ilk toplantısını gerçekleştirdi.   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise yazılı bir açıklamayla kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisinin 7 bin 845 TL olduğunu belirtti.

 

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını dün yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında toplanan komisyonda, işçileri temsilen Türk-İş’ten 5, patronları temsilen TİSK’ten 5 ve hükümeti temsilen bakanlıktan 5 kişi yer alıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için düzenlenen toplantıda gündeme getirilen rakamlar açlık sınırını aşamadı. Bu arada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 TL oldu.

ORTAK BEKLENTİ 7 BİN 845 TL OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmada sorulan, ‘Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı sizce o zaman için yeterli miydi?’ sorusu üzerine katılımcıların yüzde 60’ı yeterli olmadığı, yüzde 30’u yeterli olduğu, yüzde 10’u ise ne yeterli ne de yetersiz olduğu cevabını verdi. İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL’nin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.Öte yandan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun İşçi Grubu Başkanlığını sürdüren Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın, bugün saat 10.00’da bir basın toplantısı ile asgari ücret hakkındaki görüşlerini açıklayacağı öğrenildi.  Kübra Ergün

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM