• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Ülkemizde büyük bir  iflas dalgası yaşanıyor’

‘Ülkemizde büyük bir iflas dalgası yaşanıyor’

 

CHP İl Başkanı Görgöz:  “Ocak-mayıs arasında yeni açılan şirketlerin yaklaşık 4,5 katı düzeyinde şirket ve işletme kapanmış. Bu iflas ve kilit vurma fırtınasının yansımasını, önümüzdeki aylarda daralan ekonomide, artan yeni işsizler ve daha ağır bir yoksulluk tablosuyla karşılaşınca göreceğiz.”

 

 

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, Türkiye’de büyük bir iflas fırtınasının yaşandığını belirterek, “Son bir yılda yeni kurulan şirketlerin iki buçuk katı düzeyinde şirket kapısına kilit vuruldu” görüşünü savundu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) her ay açıkladığı ‘Açılan-Kapanan Şirket İstatistikleri’ Mayıs 2022 rakamlarına göre değerlendirmelerde bulunan Görgöz, şu verileri paylaştı:

AĞIR BİR YOKSULLUK TABLOSU KAPIDA

Bu yılın ocak-mayıs döneminde beş ayda yeni kurulan şirket sayısındaki artış geçen yılın ilk beş aylık dönemine kıyasla yüzde 16,7 olurken, aynı dönemde kapanan şirketlerdeki artış yüzde 74 oldu. Ocak-mayıs arasında yeni açılan şirketlerin yaklaşık 4,5 katı düzeyinde şirket ve işletme kapanmış. Bu iflas ve kilit vurma fırtınasının yansımasını, önümüzdeki aylarda daralan ekonomide, artan yeni işsizler ve daha ağır bir yoksulluk tablosuyla karşılaşınca göreceğiz. Mayıs’ta kapanan şirketlerin ve kooperatiflerin 708’inin toptan ve perakende ticaret sektöründe olması icra-iflas dosyaları, e-hacizlerle tıkanan ekonominin, kilitlenen ödeme zincirinin işletmeleri içine sürüklediği yıkımı göstermektedir.

YABANCI ORTAKLI ŞİRKET SAYISI ARTIYOR

Bir ayda kapanan şirketlerin 278’inin inşaat, 264’ünün imalat sektöründe olması, emek yoğun çalışan bu sektörlerden kaynaklı işsizliğin artacağını ortaya koymaktadır. Mayıs ayında yeni kurulan yabancı ortaklı şirketlerde Türk girişimcilerin ardından Rusların ve İranlıların ikinci ve üçüncü sıraya yükselişi dikkat çekicidir. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rusya’dan ülkemize yönelik sermaye akışının, konut alımları yanında ticari hayata da yansıdığı bu verilerle somutlaşmaktadır. Hızla yükselen iflaslar ve kapanma furyası, aynı zamanda iktidarın ve ekonomi yönetiminin iflasının habercisidir!” Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-05-11 17:02:01