• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Duran; “Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor”

Duran; “Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor”

Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran; “Aşı uygulamasının genişlemesi ve sayıların azalmasına aldanıp kuralları ihlal etmeyelim. Sayıların azalmasına rağmen bazı yerlerde kısıtlama karaları almak zorunda kalınabiliyor.”

Duran; “Kurallar uymadığımız zaman hastalık bulaşma riskinin yüksek olduğunu görüyoruz.”

KURALLARA HEP BİRLİKTE UYARSAK SALGIN DÖNEMİNİ ÇABUK ATLATABİLİRİZ

Salgın sürecinin kurallara uyularak atlatılabileceğini belirten Duran “Zorlu bir salgın dönemindeyiz. Bu dönemde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi olarak üzerimize düşen tüm önlemleri aldık. Gereken çalışmalarımızı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Burada hepimize büyük bir sorumluluk düşüyor.  Maske, mesafe ve hijyen kurallarına hep birlikte uyarsak salgın dönemini çabuk atlatabiliriz. Evet Dünya Sağlık Örgütü şimdilik mutasyonlu virüslerin aşı çalışmalarını etkilemediğini belirtti ama kurallara uymadığımız takdirde  süreç daha da zora girebilir. O nedenle vatandaşlarımızdan ve esnaflarımızdan rica ediyoruz. Belirtilen kurallara sağlık için, hepimiz için uyalım” dedi.

TEDBİRLERE UYMAZSAK TAM TERSİNE DÖNEBİLİR

Duran; “Hastaneye yatması gereken hasta sayılarında bir azalma var. Dolayısıyla da yoğun bakımlarda yatması gereken hastalarda bir azalma oldu ancak şunu söylemek gerekir ki bu, sıkı tedbirler sonucunda oluşan bir sonuç. Hem vaka sayılarının azalması hem de aşılamanın, insanlarımızı çok da rehavete sevk etmemesi gerekir. Eğer vatandaşlarımız devletimizin koyduğu tedbirlere uymazsa tam tersine dönebilir. Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor. Sadece tedbirlerin gerçekten uygulandığı anlamına da geliyor. Dolayısıyla aşı takvimi sonuçlanıncaya kadar, toplumun önemli bir kısmı bağışıklık kazanıncaya kadar tedbirlere sonuna kadar devam etmemiz son derece önemli.

“MUTANT VİRÜSLER ŞİMDİLİK ÇALIŞMALARI ENGELLEMİYOR ”

Duran sözlerine şöyle devam etti.Aşı sırası gelenlere mutlaka aşılanmalarını öneriyorum.Şu an uygulanan aşının mutant virüslere karşı da daha avantajlı olduğunun biliyoruz.Harita yeşile döndü artık korona riski altında değiliz diyerek kurallara uymayan vatandaşlarımız var. Bu konuda önemli olan maske, sosyal mesafe ve hijyene çok dikkat etmek. Gece saat 21:00’den sonra ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları ciddi anlamda vaka sayılarımızı azalttı. Pandemi acil başvurularında ciddi azalma yaşandı. Tedbirlere uyarsak inşallah kısa sürede bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bunun devamlılığını sağlamak yine bizlerin elinde. Yani halkımızın ve sağlık çalışanlarının elinde. Sağlık çalışanları olarak, sahada biz bunu fazlasıyla yerine getiriyoruz. Halkımızdan da aynı şekilde, maske, mesafe ve dikkat kurallarına dikkat etmelerini rica ediyoruz. Mutant virüsler şimdilik aşı çalışmalarımızı etkilemiyor ama dikkatli olmamız da her zaman fayda var” diye konuştu. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM