• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
16. ATSO Spor Oyunları’nın Açılış Töreni’ne yoğun katılım

16. ATSO Spor Oyunları’nın Açılış Töreni’ne yoğun katılım

ATSO tarafından bu sene 16.’sı gerçekleştirilen Geleneksel ATSO Spor Oyunları, Kocatepe Spor Kompleksi’nde yapılıyor. Spor Oyunları programına ise katılım oldukça yoğun oldu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından geleneksel hâle getirilen ATSO Spor Oyunları, 16’ncı kez düzenleniyor. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in ev sahipliğinde, Kocatepe Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen 16. ATSO Spor Oyunları Açılış Töreni’ne Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp ve askerî erkân, il protokol üyeleri, ATSO Yönetim Kurulu, Meclis, Disiplin Kurulu ve Meslek Komiteleri Üyeleri, TOBB Afyonkarahisar KGK İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman, TOBB Afyonkarahisar GGK İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan ile çok sayıda iş insanı, firmaların çalışanları ve aileler katıldı.

Açılış Töreni’nden önce 100 metre koşu, uzun atlama, ayak tenisi, ok atma ve bilek güreşi müsabakaları yapıldı. Açılış Töreni sırasında 400 metre koşunun finali ile ayran içme yarışması düzenlendi. Protokol üyelerinin ayrılmasının ardından penaltı atışları, halat çekme, ebeveyn-çocuk denge çubuğu yarışması, bireysel denge-çubuk yarışmaları tamamlandı.

“MUTLULUK DUYUYORUZ”

  1. ATSO Spor Oyunları Açılış Töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın Afyonkarahisar Zeybekleri’nin gösterisi ile devam etti. Büyük alkış alan bu gösterinin ardından törenin ilk konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. Serteser, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 125’inci doğum yıldönümü olan 2006 yılında başlayan ve geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’nı 16’ncı kez düzenlemekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e bağlı 365 Oda ve Borsa içinde en uzun soluklu spor organizasyonuna imza atıyoruz; bu nedenle gururluyuz. Üyelerimiz arasında rekabetin dostluğa dönüşmesini sağlayan ATSO Spor Oyunlarımız, her yıl olduğu gibi bu yıl da Zafer Haftası programlarına dahil edildi” dedi.

81 TAKIM, 543 SPORCU

  1. ATSO Spor Oyunları’nda yapılacak karşılaşmalar hakkında da bilgi veren Serteser, “İçinde bulunduğumuz 2022 yılında, Kocatepe sırtlarında başlayan Büyük Taarruz ve sonrasında kazanılan Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Bu nedenle 16. ATSO Spor Oyunları’nda ‘100 Yıldır Zafer’in İzinde’ sloganını kullanmayı kararlaştırdık. Bu yıl takım oyunlarımız olan Futbol, Basketbol, Voleybol ve Halat Çekme ile birlikte bireysel branşlarımız olan Ebeveyn-Çocuk Denge Çubuğu, Ayak Tenisi, Penaltı Yarışı, Bilek Güreşi, 100 Metre Koşu, 400 Metre Koşu, Uzun Atlama, Kort Tenisi, Masa Tenisi, Dart, Bowling, Tavla, Ayran İçme, Ok Atma, Hedef Vurma ve AVM’de Curcuna alanlarında da müsabakalar gerçekleştireceğiz. Üyelerimizin 16. ATSO Spor Oyunları’na ilgisi dolayısıyla memnun olduğumu söylemek isterim. Bu yıl takım branşlarında 81 takım, bireysel oyunlarda 543 sporcu kaydını yaptırdı. İnşallah ilerleyen yıllarda çok daha fazla katılımla bu önemli spor organizasyonunu daha ileriye götüreceğiz” diye konuştu.

DESTEK OLAN KURUM VE SPONSORLARA TEŞEKKÜR

Serteser, 16. ATSO Spor Oyunları’nın düzenlenmesine destek veren kurum ve kuruluşlara da teşekkür ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“ATSO Spor Oyunlarımız, üyelerimizin katkıları ve katılımları; kamu kurum ve kuruluşlarımızın destek ve işbirliğiyle bugünlere geldi. Bu vesile ile, Afyonkarahisar Valiliğimiz, Afyonkarahisar Belediyemiz başta olmak üzere Ana Sponsorumuza, Alan Sponsorumuza, Etkinlik Sponsorlarımıza; Elmas, Platin ve Altın Sponsorlarımıza; ayrıca gazete sayfalarında, internet sitelerinde, televizyon ve radyo haberlerinde bu güzel etkinliğimize yer veren basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. 2019 yılından bu yana birlikte yol aldığımız Limit Sensin ekibi, yine bizimle birlikte. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yine ATSO Spor Oyunlarımız’ın gerçekleşmesini sağlayan ATSO Spor Oyunları Komisyonumuz’a ve personelimize teşekkür ediyorum. Sözlerimin sonunda, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e tüm muzaffer komutan ve devlet yöneticilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; onların bıraktığı bayrağı en yüksek yerlere taşımak için gayret içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

“BÜYÜK ZAFER FEDAKÂRLIKLA KAZANILDI”

Serteser’in ardından kürsüye gelen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yıldönümü’nü coşkuyla kutladığımız bugünlerde sizlerle bir araya gelmekten gurur ve mutluluk duyuyorum. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer, olağanüstü fedakârlıklar ile kazanılmıştır. Kocatepe’ye çıkan her vatandaşımız, o günkü şartlarda bu mücadelenin nasıl verildiğine hayranlıkla şahitlik ediyor. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in komutanlarını ve tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

BÜYÜK TAARRUZ’DAN ÖNCE FUTBOL MAÇI

Günümüzde sporun pek çok farklı yönü olduğunu hatırlatan Merdivenci, “Spor, hem bizi sağlıklı bir hayata yönlendirmesi; hem de toplumsal etkileri ile önemli bir kavram hâline gelmiştir. Bugün dünyada spor endüstrisi gelişmiş; her başarılı sporcu markalaşmıştır.

Spor, Milli Mücadelemiz’de dikkat çekici bir rol oynamıştır:

Büyük Taarruz’dan önce Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa ile önde gelen diğer komutanlarımız, Akşehir’de futbol maçı izleme bahanesi ile bir araya gelmiş; askerlerden kurulu takımlar birbirileriyle maç yaparken komutanlarımız Büyük Taarruz planını görüşmüştür. Bu maç, 26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlanan büyük savaşımızdaki dönüm noktalarından biri olmuştur” ifadelerini kullandı.

“ATSO BÜYÜK BİR AİLE”

Merdivenci’nin konuşması şu vurgularla sona erdi:

“16. ATSO Spor Oyunlarımız, büyük bir aile olan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın üyeleri arasında dostluk ve işbirliğini; aynı zamanda ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının birlikte hareket etme yeteneğini geliştiren bir işleve sahiptir.

Her zaman olduğu gibi 16. ATSO Spor Oyunlarımız’da takımların ve sporcuların centilmenlik sınırları içinde kıyasıya mücadele edeceklerine gönülden inanıyorum.

Bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan siz değerli protokol üyelerimize de teşekkürlerimi sunuyorum.”

“ANADOLU’NUN KİLİDİ AFYON”

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak da iş insanlarına seslenerek “İyi ki varsınız. İyi ki Afyonkarahisar’a hangi katkımız olur diye düşünüyorsunuz. Afyon her dönemde ekonomik olarak, ticari olarak Anadolu’nun kilidi noktasında olmuş olmanın gücüyle hükümetlerimizden ve devletimizden her dönem ciddi yatırım almıştır. Ancak bunun yanında mermerci kardeşlerimiz, iş adamlarımız, sanayicilerimiz, termalimiz, otellerimiz, doğal güzelliklerimizle Afyon artık gerçekten adı bilinen, sevilen ve büyükşehir gibi değerlendirilen bir ilimiz. Gastronomideki geldiğimiz nokta çok önemli. Biliyoruz ki Afyonkarahisar, mutlu şehirler noktasında ikinci sırada. İnşallah bu güzellikler çok daha fazla gelişerek Afyon’u çok daha başarılı, ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş, üreten bir şehir olarak görürüz. Ben bu düşünceye katkı sağlayan herkese hürmet ediyor ve saygılar sunuyorum. Ne mutlu Afyonkarahisarlıyım diyene, ne mutlu Türk’üm diyene” ifadelerini kullandı.

EROĞLU: ATSO’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da, konuşmasına “1071’den bugüne kadar bu vatan için, bu bayrak için, özellikle bu millet için canını seve seve feda eden bütün kahramanlarımızın ve bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere bütün gazilerimize şükran borçluyuz. Zaferiniz kutlu olsun. Zaferin 100. yılını çok güzel kutladık” cümleleri ile başladı,

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan övgüyle söz eden Eroğlu, “Ben Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’a gönülden teşekkür ediyorum. Binaları, dünyada yeşil binalar arasında birinci olarak seçildi. Bundan dolayı, bir çevre profesörü olarak gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca her hafta bir eğitim faaliyeti ile ilgili bana bir bilgi geliyor. Hakikaten şaşırıyorum, ayda 3-4 defa eğitim çalışması yapıyor. Bu sayede Afyon’un ihracatı arttı. Gururla ifade ediyorum: Afyon 1 dolar ithalat yaparsa 4,6 dolar ihracat yapıyor. Dolayısıyla buradaki bütün işadamlarımızı ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın üyelerini gönülden tebrik ediyorum. Ayrıca Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın ışıklandırması muhteşem olmuş. Gönülden tebrik ediyorum. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, bütün Türkiye’deki Oda ve Borsalar arasında öncülük yapıyor; ATSO’nun üstün başarılarının devamını diliyorum. İnşallah 16’ncısı düzenlenen ATSO Spor Oyunları, 160 olsun, 1060 olsun; ilelebet bu spor çalışmaları ve diğer eğitim çalışmaları devam etsin” dedi.

VALİ YİĞİTBAŞI: ATSO SPOR OYUNLARI ÇOK KIYMETLİ

  1. ATSO Spor Oyunları Açılış Töreni’nin son konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yaptı. Vali Yiğitbaşı, “Büyük Taarruz’un 100. Yıldönümü’nü birbirinden kıymetli, özel etkinliklerle kutlamak üzere programlarımız coşkuyla devam ediyor. Tabii bu etkinliklerin çok önemli bir parçası kültür-sanat faaliyetleridir. Bugün de bir spor etkinliğiyle aranızdayız. Coşkumuz, gururumuz gün geçtikçe farklı etkinliklerle gelişiyor. Bu anlamda ATSO Spor Oyunları etkinliğini çok kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Afyonkarahisar gastronomi, termal, mermer ve haşhaşın başkenti olarak biliniyor. Sporun başkenti olarak da adımızı duyurmaya devam ediyoruz. Sultandağı’nda çok güzel bir gençlik kampımız hizmet vermeye başladı. Çok donanımlı bir Spor Lisemiz için çalışmalar devam ediyor; yakın zamanda açılacak. İçinde bulunduğumuz tesis, Türkiye’nin en önemli spor tesislerinden biri. Gençlik ve Spor Bakanlığımız’ın katkıları, devletimizin büyük yatırımlarıyla inşallah şehrimiz sporla ilgili çok farklı etkinlik ve yarışmalara, dünya çapında uluslararası oyunlara ev sahipliği yaparak adını duyurmaya devam edecek. Biz devlet olarak elimizden gelen her katkıyı şehrimiz için sağlıyoruz. Bu vesile ile iş insanlarımızdan da hem futbol takımımıza, hem de diğer spor branşlarına desteği artırarak devam ettirmelerini rica ediyorum.

ATSO Spor Oyunları 16’ncı defa yapılıyor. Bu çok kıymetli, çok özel. Burada birlik ve beraberliği, tatlı rekabeti ve dostluğu, hem gençlerimize, hem de şehrimizin geneline yaymış oluyoruz. Spor Oyunları’na şimdiye kadar katkısı olan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız’a, Meclis Başkanımız’a, kıymetli paydaşlara tek tek teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yiğitbaşı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ailelerin çocukları ile birlikte, gençlerle ebeveynlerin beraber katılımlarını çok anlamlı buluyorum. ATSO Spor Oyunları’nın güçlenerek, kuvvetlenerek daha nice yıllara ulaşmasını, farklı şehirlere de ulaşmasını, katlanarak, artarak devam etmesini diliyorum. Bu vesile ile Malazgirt’ten Kocatepe’ye, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ecdadımızı rahmet ve saygıyla anıyorum.”

HALAT ÇEKMENİN GALİBİ KAMU

Protokol konuşmalarının ardından, müsabakalarda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi. Ödül takdiminden sonra, ATSO Spor Oyunları’nın geleneği olan Kamu-Sivil Toplum Halat Çekme Yarışması düzenlendi. Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın hakemliğinde gerçekleştirilen yarışmanın galibi, son yıllarda olduğu gibi kamu kurum ve kuruluşları oldu.

Tören, kalan müsabakaların finallerinin yapılması ve ödül törenleri ile sona erdi. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM