• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TFF KADIN FUTBOLCULARI UNUTTU

TFF KADIN FUTBOLCULARI UNUTTU

Türkiye kadın futbol liglerinin, erkek futbol liglerinde yeni sezon çoktan başlamasına ve tüm dünyada kadın futbol ligleri oynatılmasına rağmen Türkiye’de kadın futbol liglerinin geleceği hala belirsizliğini koruyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kovid-19 nedeniyle mart ayında ülkedeki tüm futbol liglerini durdurdu. TFF 2020-2021 sezonunun sadece profesyonel erkek futbol ligleri özelinde kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu ve ilgili açıklamada kadın futbol liglerinin akıbeti hakkında herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı. O sırada erkek futbol ligleri yeni sezon için devam etti ancak takip eden günlerde de, 1.5 ay boyunca TFF’den kadın futbol liglerinin geleceğine ilişkin tek bir açıklama dahi yapılmadı. Oluşan kamuoyu baskısı neticesinde TFF, 17 Haziran’da kulüplere bir bildiri göndererek Kovid-19’un futbolcu sağlığında tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonuna devam edilmeyeceğini açıkladı. Bir ay sonra, 13 Temmuz’da ise kadın futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun tescil edildiği açıklandı.

ANCAK TFF’NİN KADIN FUTBOLUNA OLAN İLGİSİZLİĞİ, BUNUNLA DA SINIRLI KALMADI

Bu kez de 2020-2021 sezonu hakkında bir belirsizlik oluştu. 2019-2020 sezonunun tescil edilmesinin ardından kulüpler, yaz mevsimi başında 2020-2021 sezonuna hazırlanmaya başladı. Federasyon tarafından yayımlanan sezon statüsü ve açıklanan fikstür sonrası her yıl ekim ayında başlayan kadın futbol ligleri, federasyonun yeni sezona ilişkin hiçbir açıklama yapmaması sebebiyle bir belirsizliğin içinde kayboldu. Kulüpler ve futbolcular haziran ayı itibarıyla çalışmalarını sürdürürken bir yandan da federasyonun 2020-2021 sezonu ilanını bekledi ancak federasyon o ilk adımı, kadın futbol ligleri hakkındaki son açıklamasından tam 99 gün sonra attı. Profesyonel erkek futbol liglerini 11 Eylül itibarıyla oynatan federasyon, 1 Ekim’de bir açıklama yaptı ve “Kovid-19 kapsamında yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı ve ciddi riskler oluşabileceğini gerekçe göstererek aralarında kadın futbol liglerinin de bulunduğu amatör liglerde 2019-2020 sezonuna ilişkin kararın aralık ayı sonunda verileceğini belirtti.

Bu sırada ABD, Almanya, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerde kadın futbol ligleri eylül ayı itibarıyla erkek ligleriyle eş zamanlı olarak başlarken, TFF de erkek ligleri ve Ziraat Kupası maçlarında locaların %50 kapasiteyle taraftarlara açılmasına karar verdi.

CEMALETTİN KARABIYIK: “NE YAPARSAK YAPALIM, FEDERASYONDAN BİR CEVAP ALAMIYORUZ”

Kadın futbol liglerinin federasyon tarafından görmezden gelinmesi hakkında konuştuğumuz Fertellife Afyon İdmanyurdunu Başkanı Cemalettin Karabıyık, tüm çabalarına rağmen federasyondan bilgi alamadıklarını söyledi. Karabıyık, şöyle devam etti: “Biz kadın futbol liglerinde yeni sezonun başlaması konusunda temmuzdan beri federasyonla 4-5 görüşme yaptık, ilk başta bize sıcak bakıyorlardı ama sonrasında planladığımız toplantılar çeşitli sebeplerle gerçekleşmedi. En son ekim ayında bir toplantı yaptık ve 11 Kasım’da yeniden bir değerlendirme yapmak üzere sözleştik fakat ekimdeki toplantıdan sonra bir iletişim kuramadık onlarla. Kadın futbolunun içinde yer alan futbolcu, antrenör, yöneticiler ve başkanlar olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ama ortada ne yaparsak yapalım cevap alamadığımız bir federasyon var. Bu sebeple biz bile kadın futbol liglerinin geleceğine ilişkin bir bilgiye ulaşamıyoruz.”

“BU İNSANLAR KADIN OLDUĞU İÇİN Mİ BU MUAMELEYİ GÖRÜYOR?”

Karabıyık, kadın futbolcuların erkeklerle tek farklarının cinsiyetleri olduğunu söyleyerek federasyon tarafından kadın liglerine uygulanan çifte standardın bundan kaynaklandığından şüphelendiğini söyledi. Karabıyık şu ifadeleri kullandı:“Kadın futbolunun en büyük problemi, federasyon tarafından amatör lig olarak görülmesi. Yani Gelişim Ligleri statülerine bağlıyız biz. Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden, Avrupa Şampiyonasında mücadele eden milli takımlara futbolcu gönderen takımların olduğu ligler nasıl amatör olarak ele alınır? Profesyonel statüde yer alan erkek ligleri olan Süper Lig ile 2. ve 3. Liglerden tek farkımız, futbolcuların kadın olması. Onlar da Şampiyonlar Ligine gidiyor, biz de; onlar da milli takımlara oyuncu gönderiyor biz de. Dediğim gibi arada sadece bir cinsiyet farkı var. Bu insanlar kadın olduğu için mi bu muameleyi görüyor yani? Bu mesaj mı verilmek isteniyor? Yeri geldiği zaman insanlar ‘kadınlarımıza şunu yapalım, böyle haklarını tahsis edelim, herkes eşit olmalı’ gibi sözler sarf etmekten geri kalmıyorlar. BeIN SPORTS spikeri Melih Şendil, kadınlar ve kadın sporcular hakkında son derece cinsiyetçi ve kırıcı sözler sarf etti, ertesi sabah herkes ayağa kalktı, en büyük eşitlik bayraktarı oldu. Ama baktığınız zaman 7 aydır hakkında bir gelişme olmayan, onun da dışında yıllardır bu ülkede üvey evlat muamalesi gören kadınlar ve kadın futbolu hakkında kimsenin ağzından bir kelime çıkmıyor. Kovid-19 sebebiyle ciddi risk oluşabilir’ diyerek kadın liglerini ertelediler. Virüs sadece kadınlara mı bulaşıyor? Bir an önce bu liglerin akıbetinin ne olacağına dair bir cevap bekliyoruz artık. Aksi halde bizim de atacağımız sert adımlar olarak.” Alaattin YEŞİLÇAY Özel Haber

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM