• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
 Liseler Arası İnsansız Hava  Araçları Yarışması sona erdi

 Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması sona erdi

Uluslararası ve liseler arası kategorilerde yapılan İHA yarışlarına 250’nin üzerinde takım katıldığı TEKNOFEST ‘Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’ sona erdi. Daha sonra dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Belediye Başkanı Zeybek TEKNOFEST’in gelecek yıl da Afyonkarahisar’da yapılacağının müjdeledi.

Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye Başkanlığınca ortaklaşa düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ‘Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’ ödül töreniyle sona erdi. Afyonkarahisar’da ilk kez düzenlenen altı günlük teknoloji Festivali TEKNOFEST’te mücadele ve heyecanlı anlar ardından ödüller sahiplerini buldu. Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde uluslararası ve liseler arası kategorilerde yapılan İHA yarışlarına 250’nin üzerinde takım katıldı. 500 bin katılımcının da ziyaret ettiği alanda çeşitli illerden gelen öğrenciler dereceye girebilmek için yarıştı. Kapanış programına; Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, protokol üyeleri, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’te yarışma alanını ziyaret ederek öğrencilerle buluştu, yaptığı eserleri inceledi. Gençlere bu mücadelelerinde destek olmak için sürekli ziyaret gerçekleştiren Başkanı Mehmet Zeybek hatıra fotoğrafları çekindi, sohbet etti.

TEKNOFEST ÖDÜL TÖRENİ

Yarışmalar ardından derece alan takımlar ödül töreni ile onurlandırıldı. Ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST’in ilk yılında 2018’de 500 bin katılımcının olduğunu söyleyerek; “Beşinci yılda sadece arada pandemiyi de dikkate aldığımız zaman 750 bin öğrenci aday olarak yarışmak için TEKNOFEST’e başvurdu. 500 bin ziyaretçiden 750 bin yarışmacıya bu, muhteşem bir gelişme. Türkiye’nin, ülkenin ve insanlık için milli teknoloji hamlemiz kapsamında teknolojiyi kullanan değil, bağımlısı olan değil tasarlayan, geliştiren ve üreten bireyler olma yolunda ilerlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Başarılarının artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

YTB BAŞKAN EREN’DEN SEFERBERLİK VURGUSU

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren de TEKNOFEST’in sadece bir yarışma olmadığını belirterek, “Milli teknoloji hamlesi Türkiye’nin milli ve özgür teknolojilerini daha lise düzeyinden alıp buralardan gençleri yetiştirerek adeta bir toplumsal seferberlikle toplumun tüm katmanlarına yaymak istiyor” diye konuştu.

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise Büyük Taarruz’un 100. yılı kutlamaları kapsamında festivalin, yarışmaların Afyonkarahisar’da düzenlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti, takımları kutladı. Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’de açıklamasında öğrencileri başarılarından ötürü kutladı. Yudunuseven, “Termalin ve lezzetin başkenti Cumhuriyet’in kazanıldığı topraklar. Zaferin 100: yılında sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Seneye de yine birlikte olacağız. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız” ifadesine yer verdi.

BAŞKAN ZEYBEK’TEN ÖĞRENCİLERE TEBRİK

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise törende tüm öğrencileri azimleri ve cesaretlerinden ötürü kutlayarak Afyonkarahisar’ın TEKNOFEST’e ev sahibi olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Başkanı Mehmet Zeybek, şunları kaydetti: “Frigler, Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış geniş bir tarihi olan iliz. Termalin başkentiyiz, 27 bin yatak kapasitesi olan tek iliz. 400’ün üzerinde mermer fabrikamız var, Gastronomi şehriyiz, yumurta borsasını belirliyoruz ve yolların kavşak noktasıyız. Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz. Hocamız söz verdi seneye de TEKNOFEST Afyonkarahisar’da yapılacak. Bu yarışmanın kaybedeni yok, medeni cesaretinizden dolayı hepinizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.”

TEKNOFEST GELECEK YIL DA AFYON’DA YAPILACAK

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ayrıca öğrencileri şehrimizde misafir etmeyi sürdürerek onların Afyonkarahisar’ı daha fazla tanımaları adına da konaklama ve gezi teklifinde bulundu. Bu teklif öğrenciler tarafından alkışlanarak karşılandı. Ayrıca gelecek yıl TEKNOFEST’in Afyonkarahisar’da yine yapılacağının müjdesi de yetkililer tarafından törende heyecanla paylaşıldı. Daha sonra dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Öte yandan takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak. Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM