• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Celal Bursalıoğlu
Celal Bursalıoğlu
celalbursalioglu@afyonsehir.com
ÇOK ÖZLEMİŞTİK
 • 0
 • 316
 • 31 Ekim 2022 Pazartesi
 • +
 • -

 

Geçtiğimiz cumartesi günü Cumhuriyetimizin 99. Yılı olan Cumhuriyet Bayramını tüm yurtta ve yurt dışı temsilciliklerimizde büyük bir coşku ile kutladık. Son zamanlarda bu kutlamaları gerçekten çok özlemiştik.

En üst düzeyde bile Cumhuriyet Bayramının kutlanması bizleri oldukça mutlu etti. Özellikte ilimizde evlerin camlarından sallanan Ay-Yıldızlı bayraklarımızın çok olması ve okul öğrencilerimizin yaptığı çeşitli gösteriler bayraklarla yürüyüşler, tıpkı eski günlerimizi bizlere hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bile Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anması, dinleyenleri ziyadesiyle mutlu etti.

Ne yazık ki Diyanet hala sansüre devam ediyor. Hutbede Cumhuriyetten bahsederken bile Atatürk’ün adını anmamakla ısrar edenler olmasa, gerçek bir Cumhuriyet bayramını ulusça kutlamış sayılacağız.

Her nedense son 20 yıldır Atatürk’e karşı Diyanetin gizli bir öfkesi veya kini var ki, tüm siyasilerin veya halkın öfkesine rağmen bu tutumundan vaz geçmiyor.

Peki Diyanet İşleri Başkanını uyarmak gerekmiyor mu? Bizleri yöneten siyasilerin sen ne yapıyorsun kardeşim demesi gerekmiyor mu? elbette gerekiyor. Halkı bölmeye, kızdırmaya hiç gerek yok. Önümüzde 10 Kasım var. Bu tutum burada da devam ederse, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk’ün mecliste yaptığı konuşmadaki kişilerden olduğunu düşüneceğim.

Peki Gazi Mustafa Kemal Atatürk 17 Aralık 1927 tarihinde TBMM’de  ne demiş bir hatırlayalım isterseniz.

“Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu tip yapılar din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil, yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir. Ayrıca, unutmayın ki o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.”

Evet değerli okuyucularım, tam 95 yıl önce Atatürk’ün mecliste yaptığı bu konuşmayı yakın bir tarihte üzülerek yaşadık. Devlet düşmanı olan tekkeci, zaviyeci ve cemaatçiler bizlere 15 Temmuz zulmünü yaşattılar.

Hala ardı arkası kesilmiyor, arananların ve yakalananların. Şimdi akıllara gelen şu, Atatürk’ü sevmeyenler, ismini anmayanlar acaba bu terör örgütü sevicisi mi? Oluyor. Eğer değillerse neden Cumhuriyetimizi kuran, ve arkasından Diyanet Başkanlığını kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü neden anmıyorlar. Hutbelerinde neden bir Fatiha okutmuyorlar, anlayamıyorum.

Dinimizi istismar ederek Atatürk’e saygı göstermeyenler, benim gözümde Cumhuriyet düşmanıdır. Dolayısıyla Türk düşmanıdır. Diyanet İşleri Başkanlığını formatlamazsak, ileride bir tehlike daha yaşayabiliriz.

Atatürk konuşmasında ne diyor, yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği 95 yıl olmuş. Yüz yıla kalmadan diyor ayrıca. Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız. Eskiden olduğu gibi şimdide Atatürk’e saygı gösterelim. Hakaret ve küfür edenleri yasalarla cezalandıralım. Tüm Avrupa’da Atatürk dersleri verilirken, geleceğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize okullarda Atatürk’ü anlatalım.

Böyle bir lider dünyada hiçbir ülkeye nasip olmamış. Allah Bize nasip etmiş böyle lideri. Savaşarak, çarpışarak, akıllı planlarla ülkemizi düşman işgalinden kurtarmış ve sayesinde Türkiye Cumhuriyeti olmuşuz.

Kimse Atatürk’ü düşmanmış gibi göstermeye çalışmasın. Bu halk öyle bir tokat vurur ki, nereden geldiğini anlayamazlar.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM