• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Celal Bursalıoğlu
Celal Bursalıoğlu
celalbursalioglu@afyonsehir.com
KADIN FUTBOL TAKIMI
 • 0
 • 146
 • 28 Kasım 2022 Pazartesi
 • +
 • -

 

Türkiye 2. Ligde ilimizi temsil eden bir Kadın Futbol takımımız var. Adı Afyon İdman Yurdu. Bu kadın futbol takımımız daha önce Türkiye 3. Ligde mücadele ediyordu. İlk üçe girdiği için Türkiye 2. Ligine terfi etti.

Bu takım mahalle maçları yapmıyor. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen liglerde mücadele veriyor. Afyon İdman Yurdu Kadın Futbol takımımızı ulusal yayın yapan birçok spor gazetesi takip ediyor ve ulusalda haberlerini veriyor.

Son günlerde yerel basınımızda bazı yazılar yazılıp çiziliyor. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek takımın idarecilerine kızlara futbol oynatarak günaha giriyorsunuz demiş. Bu habere karşılık belediyeden yapılan açıklamada, böyle bir şeyin olmadığı ve ücret alınmadan idmanları yapsınlar diye stat tahsis edildiğini söylemişler.

Ben bu yazımda o onu demiş, bu bunu demiş polemiğine girmeden bir şeyler yazmak istiyorum. Yaklaşık 4 yıl önce kurularak ilimizi başarılı bir şekilde temsil eden temsil eden, temsil ettiği ligin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından resmi olarak düzenlenen bir takımımıza, haftada 2 gün, yani bir buçuk saatten 3 saat antereman sahası verilmesi, hizmetin en son halkası.

Bu takımın, yani adı Afyon İdman Yurdu olan kadın takımımızın profösyonel liglerde mücadele ederken bir moral yemeği verildi mi? Takıma katkı sağlamak maksadıyla malzeme yardımında bulunuldu mu? Deplasman maçlarına gitmek için bu kızlarımıza araç tahsis edildi mi? Yolculuk esnasında kumanya ikramında bulunuldu mu? deplasmanda kalacakları otel için bir misafirhane veya otel gibi bir katkı sağlandı mı?

Aldığım bilgilere göre ne yazık ki hiçbiri olmadı. Ben siyasetteyken bana gelerek dertlerini anlatan yöneticilere Aydın deplasman maçı için yaptığım girişimler sonucunda, Aydın Belediyesi tarafından konaklama ve yemek ikramı verdirttim.

Ben sadece Celal olarak bunu yapabildim. Ama koskoca Afyon Belediyesi her türlü imkanları olan bir Afyonkarahisar Belediyesi ne yaptı merak ediyorum.

Afyon İdman Yurdu Kadın Futbol Takımı idarecileri Afyonkarahisar Belediyesine müracaat ederek sıkıntılarını anlattıysa, Belediyemizde bu kadın takımımıza haftada sadece 3 saat idman için saha dışında bir şey vermediyse, işte o zaman bende kızlara futbol oynatarak günaha giriyorsunuz sözlerine inanırım.

Hasta olduğumuzda bir kadın doktora muayene oluyoruz. Hatta ameliyat bile oluyoruz. Davamız olduğunda bir kadın avukata vekalet vererek kritik davalarımızı sürdürmesini istiyoruz. Hatta Afyonkarahisar Belediyesinde kadın personel çalıştırabiliyoruz da, iş futbola gelince günah mı diyoruz.

Ben denilmiş veya denilmemiş. Bunun peşinde değilim. İlimizi temsil eden Kadın Futbol takımının her zaman yanında olacak bir belediye görmek istiyorum. Çünkü kızlarımız her sahaya çıktıklarında ilimizi temsil ediyorlar. İlimizin adını tüm Türkiye’ye duyuyorlar.

Soğukta, yağışta, karda kıyamette sahaya çıkan kadın kardeşlerim, bir cafede oturarak sıcak klima altında kahvelerini yudumlayabilirler. Sinemaya giderek yeni vizyondaki filmleri izleyebilirler. Ama onlar eksi beş-on derecede bazı illerde çamur sahalarda top koşturmayı, illerinin adını en iyi şekilde temsil etmeyi tercih ediyorlar.

Kadın erkek ayrımı yapmadan, tüm kadınlarımızın da her kulvarda erkeklerle eşit olduğunu unutmamak lazım. Bir atlet kızımız dünya şampiyonu olunca nasıl sevinip konvoylarla karşılıyorsak, sahada ilimiz adına ter döken kadınlarımızı da, aynı seviyede görmemiz gerekiyor.

Ben buradan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e seslenmek istiyorum. Bu kadın takımımızın yöneticilerini makamına çağırarak nelere ihtiyacı olduğunu öğren. Kanunlara ve nizamlara uygun şekilde ihtiyaçlarını gidermekte yardımcı ol.

Her deplasman maçına bir iş adamına bile rica etseniz kimse hayır demez. Bunları yapmaz isen sayın Zeybek, işte o zaman bende kadınların futbol oynaması günahtır dediğine inanacağım.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM