• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Celal Bursalıoğlu
Celal Bursalıoğlu
celalbursalioglu@afyonsehir.com
HİZMET AŞKI BÖYLE OLUR
 • 0
 • 81
 • 23 Ocak 2023 Pazartesi
 • +
 • -

 

Uzun yıllar kendisini yakından tanırım. Göreve geldiği 2005 yılından bu yana sürekli üyelerine hizmet vermek adına hep koşturan birisi.

Bu isim Türkiye Emekliler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet EGE’nin ta kendisi. İçi içine sığmayarak sadece derneğe ne gibi hizmetler vereceğinin peşindedir kendisi.

Bazen gazeteyi ziyaret ederek şunları bunları yapacağım dediğinde, içimden dernek olarak nasıl yapacak sorusu geçerdi.

Ama Ahmet Ege yılmadan, yapamazsın diyenleri duymadan hizmet aşkıyla koşarak başarıya ulaşırdı. Çünkü içinde hizmet aşkı vardı.

Derneklerine üye olan emekli işçilere kış sezonunda taksitli ve hesaplı kömür dağıtımı yapardı. Oluşturduğu havuzdan miktarı azda olsa kredi imkanı sunardı.

Yaz ayları geldiğinde anlaştığı tatil yerlerine üyelerini taksitle tatile gönderirdi. Afyon Şeker Fabrikası Makine Bölümünden emekliydi.

Bir ara Türkiye İşçi Emeklileri adına ilimizde bir termal otel yapmaya çalışacağım dediğinde, “ya başkan nasıl yapacaksın, bütçeniz ne kadar müsait” diye kendine sormuştum.

Başkan Ahmet Ege durmadı, yılmadı ve yorulmadı mutlu sona yaklaştı. Genel Başkanının başının etini yiye yiye hazır bir termal otel satın aldırdı. Otelde bulunan ufak tefek eksiklikleri bitirerek yeni sezonda Türkiye İşçi Emeklileri üyelerinin hizmetine açacak.

İşte ben buna hizmet derim. Ben buna azim derim. Emeklerine sağlık Ahmet Ege, başarılı çalışmalara yılmadan devam etmeni istiyorum.

KUMANYA VAR, MECBURİYET VAR, SONUÇ !!!

19 Ocak tarihinde AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ilimize geldi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in 4 Yılda dört dörtlük eserler şölenine katıldı.

Yazımın başlığında da yazdım, Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda yapılacak bu etkinliğe gelenlere kumanya dağıtıldı, belediye ve şirket bünyesinde ki tüm çalışanlara mecburiyet getirildi, sonuç mecburi gelenlerle program sona erdi.

Ben salonun dolması veya boş kalmasında değilim. Ben belediye bünyesinde çalışan personelin alacağı zam ve sosyal haklardayım.

Belediye bünyesinde bulunan Yüntaş A.Ş. çalışanları başta olmak üzere, Hizmet-İş, Öz Taşıma-İş ve Öz Sağlık-İş üyelerini kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

Başkan Zeybek yüzde 72 zam yaptıklarını ve ellerine 11 bin 150 lira net geçeceğini müjdeledi. Hükümetimiz tarafından asgari ücretin 8 bin 506 lira olduğunu açıklamasının ardından, Afyonkarahisar Belediyesinin verdiği zam çok çok iyi.

Şimdi kafama bazı küçük detaylar takıldı. Özel sektörde çalışan bir personel 8 bin 506 TL. net maaş alıyor. Ayrıca günlük 60 ila 80 TL arasında iş verene yemek gideri var. Ortalama 70 TL. X 26 gün 1.820 TL. de yemek ücreti, özel sektörde çalışan asgari ücretlinin aylık 400 TL. de servis ücreti var. Ayrıca Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde çalışan sendikalı personelin sendika aidatları var bu da yaklaşık aylık 400 TL ediyor. Özel sektörde çalışan bir personelin maaşı da 11 bin 126 TL’ye geliyor. aradaki fark sadece 24 TL. Evet yanlış okumuyorsunuz, sadece 24 TL.

Şimdi buradan hem Belediye yetkililerine, hem de 11 bin 150 TL zam aldık diye sevinen sendika temsilcilerine soruyorum. Çalışan emekçi aldığı 11 bin 150 TL’den sonra artı yemek yiyecek mi? yoksa aldığı maaştan kendisi mi yiyecek.

Bir başka sorum, sendikaya bağlı olarak çalışan emekçi, sendika aidatı adı altında bir yevmiye sendikaya aidat ödüyor. Bu aidat 11 bin 150 liranın içinde mi? yoksa dışında mı? ( 400 TL: )

Çalışan ve 11 bin 150 TL maaş alan bir sendikalı, işine gitmek için iş veren tarafından servisle mi alınacak, yoksa kendi imkanları ile mi işine gidecek.

Umarım bir açıklama ile duyururlar, yemek ücreti, servis ücreti ve sendika aidatı haricinde çalışan personelimize net 11 bin 150 TL eline geçecek diye.

Eğer bu dediklerim yukarıda bahsettiğimi gibiyse, Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kapalı Spor Salonu’nda boşuna tören yapıldı. Eğer yine doğruysa, bu törene harcanan parayı da işçinin maaşına yansıtılsaydı da, iki ekmek parası fazla alsaydı.

Yazımın başlığı olarak Kumanya var, mecburiyet var sonuç demiştim. Sonuç zam imzalayan 2000 personel, 1000 mecbur katılım ve kumanyaya gelenler.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM