• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Enver Deniz
Enver Deniz
enverdeniz@afyonsehir.com
BIÇAK TERÖRÜ
 • 0
 • 47
 • 08 Aralık 2022 Perşembe
 • +
 • -

İlimizde geçen hafta meydana gelen bıçaklı saldırıda, tacize uğrayan kızların yardım çağrısına kulak veren, Engin TAŞ tacizcilerin bıçaklı saldırı sonucu hayata gözlerini yummuştur. Çevresinde sevilen bu genç, Türk kültürü gereği etrafından gelen yardım isteğini geri çevirmeyerek, bu topluma unutulmaya yüz tutan dayanışma ve zorda olana yardım edilmesi gerektiğini hayatını kaybetme uğruna hatırlatmış oldu.

Burada bu olayla ilgili iki sonuç çıkarmak gerekiyor. Bunlardan birincisi “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” sözündeki bencil anlayış. Şehrimizin en kalabalık caddesi olan Kadınana (Ambar yolu) caddesinde taciz olayı oluyor, onca insandan bir tek Engin TAŞ yardıma koşuyor. Duyarlı insanlar çok olsaydı ve bıçaklar çekilmeden tepki gösterilebilseydi, çok sesli tepki caydırıcı olabilirdi, tacizciler olay yapmadan oradan uzaklaştırılabilirdi.

Bu olaydan çıkarılacak ikinci sonuç, bıçak taşımanın bu kadar kolay oluşunun yarattığı bıçak terörü.

6136 sayılı kanunda ateşli silahlar ve silah kabul edilen bıçak ve diğer aletlerden bahsediyor. Bu kanuna göre, kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, boğma teli ve muşta yapımı, satışı ve taşınması yasak olan aletlerdir.

İlimizde bu yasak olan aletlerden yapılmış yaralamalı ve ölümlü olay yok denecek kadar azdır.  Taşıması suç görünmeyen, ekmek ya da kasap bıçağı diye bilinen, kesici aletleri açıkta satmak, taşımak bu yasaya göre suç sayılmıyor. Asıl suç aleti bu tür bıçaklardır. İlimizdeki bıçakla yaralama ve ölümlerin tamamı bu tür bıçakların rahat taşınmasından ve kullanılmasından meydana gelmiştir.

Bununla ilgili olarak, yasak olmayan bu bıçakların silah kabul edilmesi için 6136 sayılı kanunda değişiklik yapılması adına yasa tekli verilmelidir. Buna temel olması adına, emniyet müdürlüğünün elindeki istatistikler kullanılmalıdır.

Yasa çıkmadan da yapılacak bazı şeyler olabilir. İlimizin en kalabalık ve olaylara gebe olan cadde ve sokaklarında, gençler aranarak bıçak taşıma zorlaştırılabilir. Kabahatler kanunu dahil, ilgili yasalara göre ceza kesilebilir.

Özellikle Kadınana caddesindeki seyyar satıcılar, sattıkları malzemenin yanında ekmek bıçağı, açılır kapanır ya da kelebek bıçakta satmaktadır. Bu seyyarların başka yasaklı malzemede sattığı vatandaşlar arasında konuşulmaktadır. İçlerinde bununla ilgili olarak, emniyete düşenlerinde olduğu bilinmektedir.

Yeter artık diyerek bir şeyler yapmanın zamanı geldi de geçmektedir.

MARKETLER

COVİD 19 salgını başlayalı, bazı gıda ürünlerin de gramaj çeşitliliği tüketiciyi kandırmaya yönelik kullanılmaktadır. Önceden 1-2-5-18 kilogramlık ayçiçeği yağı satılırken şimdi bunların yanı sıra 4 ve 4,5 kilogramlık yağlarda raflarda yerini almıştır. Tüketici 4-4,5 ve 5 kilogramlık yağları 5 kilogram olarak kabul edip ucuza 5 kg yağ aldığı algısına kapılıyor. Bu gram çeşitliliği çikolata, bisküvi ve bazı gıda ürünlerinde de yapılmaktadır. Ürünlere göre gramaj standardı getirilerek tüketicinin aldatılmasının önüne geçilmelidir.

Marketlerdeki gıdalarda görülen diğer sorun, son kullanma tarihidir.  Bazı ürünlerin son kullanma tarihleri yazıların ya da resimlerin bulunduğu bölgeye basıldığı için okunması zorlaşmaktadır. Üzerinde ekonomik yazıp, gramajı yazmayan ürünlerin olduğu görülmektedir.

Bu tür bilinçli yapıldığını düşündüğümüz yanlışlıkların, yetkili kurumlarca denetlenmesi ve tüketiciyi korumaları başta gelen görevlerindendir.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM