• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Fatma Mert
Fatma Mert
fatmamert@afyonsehir.com
ACIMA EMPATİ KUR
 • 0
 • 120
 • 08 Aralık 2022 Perşembe
 • +
 • -

ENGELLİ OLMANIN KARŞILIĞININ CENNET OLAN AĞIR BİR SINAV OLDUĞUNU BİLİYORMUYUZ!

Engellilik;  doğduğu andan itibaren veyabilinmeyen bir zamanda değişik nedenlerle bireylerin bedenen, zihinsel ve sosyalyönden melekelerini değişik oranlarda kaybetmeleri sebebiyle normal hayata adapte olamamalarıdır.

3 Aralık 1992 yılında Birleşmiş Milletler’in almış olduğu kararla, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları anlamak, onların diğer bireyler gibi toplumsal yaşamın birer parçası olması amacıyla ilan edilen Dünya Engelliler Günü, bütün dünya ülkeleri tarafından değişik birçok aktivite ile kutlanmaktadır. Bizim Ülkemizde de Hükümetimiz ve tüm Sivil Toplum Kuruluşları önemseyerek kutlamaktadır.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Engelli kardeşlerimizi toplumumuzun bütünü içinde kabul ederek sorunlarının çözümü konusunda önemli adımların atılmasını sağlamıştır.2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği başta olmak üzere, yapılıp uygulamaya konulan yasal düzenlemelerle engellilerimizin toplumsal hayata dâhil olmasının gerekliliği sağlanmıştır.Engellilerimize yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığını görmekteyiz. Verilen desteklerle engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dâhil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar. Bu kardeşlerimizi teşvik ederekgereksinim duydukları durumda onlara yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için çaba sarf etmek, velhasıl onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin insani görevidir.Engelli kardeşlerimize yardım edebilmek için öncelikle empati yapıp onların ihtiyaçlarını görebilmeliyiz. Onların problemlerini anlamak, onlara yardım edebilmek,sürekli destek olmak şuurlu her vatandaşın temel görevlerindendir. Engelliler haftası engelli kardeşlerimizin yaşamlarındakarşılaştıkları, onlar için sorun oluşturanproblemlere ve engelli kardeşlerimizinana ihtiyaçlarınıtekrar hatırlatma manasında oldukça mühim bir haftadır.

Bütün Dünya’da olduğu gibi bizim ülkemizde de her insan engel durumuna bakılmaksızın aynıdır. Doğuştanveya sonradan oluşmuşengellilik halifarklı olduklarını ortaya koymaz. Her insan yaşamı boyunca nerede ve ne zaman olursa olsunbu kardeşlerimizin sorunlarını anlama ve çözme açsısından elinden geldiğince destek olmalıdır. Bu durum hem insani hem de İslami açıdan makbuldür.

İhtiyaçlı ve muhtaç olanların, düşkünlerin, fakir ve yoksulların gerçek dostu ve hâmisi olan Aleyhisselatü Vesselam Peygamber Efendimiz desteğe ihtiyacı olanlara yapılacak her türlü yardımın bir sadaka olduğunu buyururlar. Hz. Peygamber, doğan her gün için sadakaların verilmesi gereğinden söz eder. Sahabe, kendilerinin bu kadar mal varlıklarının bulunmadığını hatırlatınca sevgili peygamberimiz, sadakanın birçok çeşidinin bulunduğunu belirtir ve buna dair örnekler verir: “Âmâ’ya veya yol sorana yol göstermen, sadakadır. Güçsüz birine yardım etmen, sadakadır. Konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade edivermen sadakadır.”  (İbnHanbel, V, 152, 169.) buyurur.

Yine bir başka mana dolu rivayette Mekke’nin fethinde Hz. Ebû Bekir R.A, yaşlanmış ve gözleri görmeyen babası EbûKuhâfe’yi sırtına alıp, Peygamber Efendimiz’in (sav)  huzuruna getirmiş. Allah’ın Rasulü (sav) o halde görüncerahatsız olmuş ve “Bu ihtiyarı evde koysaydın da, onun yanına biz gitseydik ya” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 160, VI, 349-350 )buyurmuşlardır. Bizde nezaket ve letafet dolu bu davranıştan örnek almalıyız.

2018 yılında Afyonkarahisar’da Down Sendromlular Yardımlaşma Dayanışma Derneğimiz bünyesinde yapmış olduğum “ DOWN RESTAURANT CAFE” projesi 2019 yılında hizmete girmiştir. Proje kapsamında okulunu bitirmiş 18 yaş üzeri DOWN SENDROMLU GENÇLERİMİZ normal personellerimiz ile birlikte garson olarak çalışmaktadır. Amacımız bu gençlere garsonluk yaptırıp para kazanıp ticaret yapmak değil, bilakis her ayı zararla kapatan Restaurantımızın masraflarının çoğunluğu kendi maddi bütçem ve gönlü güzel kardeşlerimizin bağışlarıyla karşılanmaktadır. Buradaki amaç çocuklarımızı tüm Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizle buluşturarak gençlerimize sosyal destek sağlamaktır.Dumlupınar İkinci Cadde, Sevgi Yolu No: 14numarada tüm halkımıza açık olan Restaurantımızın üst katında eğitim salonumuz mevcuttur. Eğitim merkezimizde tüm yaş grubunu içeren Down’lu kardeşlerimize eğitimler verilmektedir. Üzülerek bir detayı ifade etmek isterim; Yapmış olduğum projemle alakalı olumsuz konuşmaları önemsemiyorum. Çünkü herkes karşısındakini kendisi gibi görür. İnşaallah bu art niyetli konuşma sahipleri ile huzuru mahşerde karşılaşacağız.

Aslında yılda bir kez kutlanılan ancak manasıçok derin olanbu yılki 3 Aralık gününün tüm engelli kardeşlerimizle alakalı toplumsal farkındalığın artmasına, bizlerin dehayatlarını kolaylaştıracak bilinç kazanmamıza vesile olmasını diliyorum.Bu vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize aileleriyle, sevdikleriyle bir arada sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

Allah izin verirse başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın.  Hepimiz Sırrın Sahibine emanet olalım İnşaallah.

Fatma Mert

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM