• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Nergiz Savrık
Nergiz Savrık
nergizsavrik@afyonsehir.com
Çocukların ve ebeveynlerin ruh sağlığı çok yakından ilgili
 • 0
 • 33
 • 27 Mayıs 2023 Cumartesi
 • +
 • -

Çocukların ve ebeveynlerin ruh sağlığı çok yakından ilgili

 

(Sayın okuyucularım, program yoğunluğu nedeniyle bu hafta iki yazımı birden sizlere sunuyorum.) Ebeveynlerdeki kötü ruh sağlığı, çocuklarda zayıf zihinsel ve fiziksel sorunlara neden oluyor. Ve Maalesef çocukların ruh sağlığı, ebeveynlerinin ruh sağlığı ile yakından bağlantılıdır. Yakın tarihli bir çalışmada 14 çocuktan birisinin ruh sağlığı kötü olan ortamda bakıldığını buldu. Babalar ve anneler ve ebeveyn rolüne sahip diğer bakıcılar, çocukların ruh sağlığına iyi ya da kötü yönde etki ediyor.  Ancak bu kişiler de çocuk sağlığı anlamında kendilerine yardımcı olabilecek desteğe ihtiyaç duyarlar.

Bir çocuğun ruh sağlığı ebeveynleri tarafından desteklenir. Çocukluk döneminde zihinsel olarak sağlıklı olmak, gelişimsel ve duygusal dönüm noktalarına ulaşmayı ve sağlıklı sosyal becerileri ve sorunlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmeyi içerir. Zihinsel olarak sağlıklı çocukların olumlu bir yaşam kalitesine sahip olma olasılığı daha yüksektir ve evde, okulda ve topluluklarında daha iyi işlev görme olasılıkları daha yüksektir.

Bir çocuğun sağlıklı gelişimi, bağımsız olma ve sağlıklı ve başarılı bir yaşam sürme konusunda ilk destek kaynakları olarak hizmet eden ebeveynlerine ve ebeveyn rolündeki diğer bakıcılara bağlıdır.

Ebeveynlerin ve çocukların ruh sağlığı birçok yönden bağlantılıdır. Depresyon veya kaygı  (korku veya endişe) semptomlarıyla başa çıkmak gibi kendi akıl sağlığı sorunları olan ebeveynler, akıl sağlıklarını iyi olarak tanımlayan ebeveynlere kıyasla çocuklarına bakım sağlamada daha fazla zorluk yaşayabilir. Çocuklara bakmak, ebeveynler için zorluklar yaratabilir, özellikle de kaynaklara ve desteğe sahip değillerse, bu da ebeveynlerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Ebeveynler ve çocuklar ayrıca kalıtsal güvenlik açıkları, güvenli olmayan ortamlarda yaşama ve ayrımcılığa veya yoksunluğa maruz kalma gibi ortak risklerle karşılaşabilirler.

Aile İçi Aksamalar Ve Yoksulluk İçinde Yaşamak

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, ebeveynlerden (veya ebeveyn rolündeki bakıcılardan) çocuklarının zihinsel ve fiziksel sağlıklarının yanı sıra kendi zihinsel sağlıkları hakkında da rapor vermelerini istedi. 0-17 yaş arası her 14 çocuktan birinin ebeveyninin akıl sağlığının kötü olduğunu bildirdiği ve bu çocukların genel sağlıklarının kötü, zihinsel, duygusal veya gelişimsel engelli olma, maruz kalma gibi olumsuz çocukluk deneyimleri yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu görüldü. Şiddet veya boşanma da dahil olmak üzere aile içi aksamalar ve yoksulluk içinde yaşamak.

Babalar, araştırma çalışmalarına anneler kadar sıklıkla dahil edilmeseler de, çocukların ruh sağlığını geliştirmek için önemlidir. Yakın tarihli bir çalışma, babalara ve diğer erkek bakıcılara baktı ve anneler ve diğer kadın bakıcılar için olduğu gibi, onların ruh sağlığı ile çocuklarının genel ve akıl sağlığı arasında benzer bağlantılar buldu.

AİLE VE ÇOCUK

(İkinci yazı)

Güçlü, sevgi dolu bir aile yapısı, çocukların kendilerini güvende hissedebilecekleri bir yer sağlar. Çocuklar oldukları kişi olma konusunda rahat olacak ve sevilip destekleneceklerini bilecekler. Çocukların bir krizle uğraşırken ve yardıma ihtiyaç duyduklarında gidecekleri bir yerleri vardır. Sevildiklerini ve takdir edildiklerini bildikleri için cesaretlenmiş hissederler ve kendilerine daha fazla güvenirler. Gençler duygusal destek vermeyi ve almayı öğrenirler.

İnsanlar bir güvenlik seviyesinin dışında çalıştıklarında, bir hayatta kalma seviyesinin dışında çalıştıklarına göre daha dengeli kararlar vereceklerdir. Ailenin desteği ile bireyler kendileri, toplumları veya ülkeleri için daha büyük şeyler başarabilir ve başarabilir.

Aileler Bize Bir Şeyin Parçası Olmayı Öğretiyor

Aile gelenekleri, bağlantılar ve sorumluluk duygusu sayesinde aileler bize başkalarını sevmeyi ve desteklemeyi öğretir. Aileler bize sadece kendimize odaklanmamamızı öğretir. Bir aile grubunun parçası olmak, size kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olmayı öğretir. Aynı zamanda sizden farklı olan insanları nasıl kabul edeceğinizi de öğretir.

Bu çok önemli bir ders çünkü bencil insanlar iyi bir aile üyesi ya da bir toplumun iyi üyeleri olamazlar. Yalnızca kendi iyi oluşlarına odaklanmakta sıkışıp kaldıklarında, bir ekip olarak herkes için daha ne kadar çok şey başarılabileceğine dair büyük resmi kaçıracaklar.

İyi Aile İlişkileri Daha İyi Ruh Sağlığı İle Bağlantılıdır

Birçok çalışma, aile zamanı ile çocuğun zihinsel sağlığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bir çocuğun ailesiyle ne kadar çok zaman geçirirse, depresyon riski o kadar azalır. Sağlıklı aile ilişkilerinin olumlu bir etkisi vardır ve zihinsel esenliği teşvik edebilir. Bununla birlikte, olumsuz aile ilişkileri ruh sağlığı sorunlarını tetikleyebilir. Yakın ilişkiler, çocuğun hayatını daha güvenli ve istikrarlı hissetmesine yardımcı olan istikrarlı bir aile hayatı sağlar.

Aileler, çocukların sağlıklı başa çıkma mekanizmaları oluşturmasına ve egzersiz ve farkındalık gibi sağlıklı uygulamalara yardımcı olduğunda, bireylerin dayanıklılık geliştirmesine yardımcı olurlar. Ayrıca dirençli bireyler, toplumun da dayanıklılığa sahip olmasına yardımcı olur.

Aileler Bize Değerleri Öğretir

Çocuklar, disiplini ve aile değerlerini öğreten sevgi dolu bir ailenin parçası olduklarında, doğruyu yanlıştan öğrenirler ve güçlü değerlerle iç içe olurlar. Bu güçlü aile değerleri, kimliklerinin temeli haline gelir. Onlar kim olduklarının bir parçası. Değerlerimiz bize diğer insanlara nasıl davranacağımızı, kendimize nasıl saygı duyacağımızı ve amacımızı nasıl bulacağımızı öğretir.

Örneğin, kendi ailelerimizde bireylerin eşitliğini ve bireylerin sorumluluğunu öğretiyorsak. Bunlar aynı zamanda toplumda korumak için çalışacağımız değerlerdir. Aslında ailelerin kendileri, daha iyi olmamız için değer vermeyi ve desteklemeyi seçebileceğimiz sosyal bir kurumdur. Evli çiftler genellikle daha fazla maddi destek sunabilir ve çocukların sosyalleşmesine daha fazla zaman ayırabilir.

Aileler Toplumumuzun Gücüdür

Güçlü aileler güçlü toplulukları, güçlü topluluklar da güçlü toplumu doğurur. Bu, evde başlayan ve topluluklarımıza kadar uzanan bir domino etkisidir. Güçlü aile desteğimiz olduğunda, temel ihtiyaçlarımızı karşılamamız daha olasıdır. Bu da toplumun devamı için daha güçlü daha üretken bireyler olmamızı sağlar.

Ailenin önemi her şeyden önemlidir. Aileler toplum için önemlidir çünkü onlar bir medeniyetin, sosyal ilişkilerin ve bir nüfusun değerlerinin temelidir.

 

Aileler topluma nasıl yarar sağlar? Mutlu, sağlıklı aileler, toplumun katkıda bulunan bir parçası olan bireylere yol açar. Birbirlerini geliştirmeye yardımcı olacak bir destek sistemleri var. Öte yandan, sağlıksız ev ortamlarında yetişen insanlar toplumun bir parçası olmak için mücadele ediyor. Dünyadaki yerlerini bulmaları zor. Sosyal ilişkiler ve sıklıkla madde bağımlılığı ile mücadele etme eğilimindedirler. Toplumsal aile birimlerinin yapısının, bütünün değerleri ve eylemleri üzerinde derin etkileri vardır.

Güçlü, sağlıklı, mutlu aileler toplum için bir gerekliliktir. Bize topluluğumuzun bir parçası olmayı, geri vermeyi ve en iyi benliğimiz olmayı öğretiyorlar. Bunu yapabildiğimiz zaman güçlü bir toplum ve medeniyet inşa edebiliriz. Ailelerin toplum üzerinde ne gibi önemli etkileri olduğunu düşünüyorsunuz? Ailenin önemli işlevlerinin genç nesil için açık olduğunu düşünüyor musunuz?

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM