• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
 AFYONKARAHİSAR İL MÜFTÜLÜĞÜNE TEŞEKKÜRLER
 • 0
 • 289
 • 18 Kasım 2020 Çarşamba
 • +
 • -

Peygamber Efendimiz (s.av.) bir hadis-i Şerifinde şöyle buyuruyor:

“SİZİN EN HAYIRLINIZ İNSANLARA FAYDALI OLANDIR.”

Şüphesiz ki insan denilen varlık daha çocukken iyi bir şekilde eğitilirse gerçekten gençliğinde ve orta yaşlılığında mükemmel ve imrenilecek bir insan olur. Çocuklar daha küçükken ana ve babası tarafından edepli bir şekilde yetiştirilmeyecek olursa toplumda bugün olduğu gibi hep mutsuzluk tohumlarını ekmiş oluruz.

Yazmış olduğumuz şu dörtlük ne güzel günümüzdeki ortamı açıkça ortaya koymaktadır:

“Bir insanın sözlerinde,

Yalan varsa sorma gitsin,

Riya varsa gözlerinde,

Hiç iyiye yorma gitsin.”

Dörtlükte de belirtildiği gibi çocuklarımıza daha küçükken yalan söylemeleri gerektiği kalplerine ve gönüllerine ana ve babaları tarafından nakşedilmelidir. Yoksa hep havanda hep su dövmüş oluruz gibime geliyor.

İnsanlara, çocuklara ve gençlere faydalı olabilmek için Afyonkarahisar İl Müftülüğümüz :”HANEMDE HUZUR VAR PROJESİ” İle bugünümüzün varlığı, yarınımızın güvencesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için güzel bir projeyi başlatmış bulunmasından dolayı şahsım ve bütün okuyucularım adına sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.

“ÇOCUK GÖZÜYLE HANE” in işlendiği birinci bölüm çok hoşuma gitti. Böylesi güzel projeler,  Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi, Sivil toplum kuruluşları da böylesi güzel projelere imza atabilirler diye düşünüyorum.

“Geleceğine yatırım yapmayan milletler eninde sonunda mahvolup gitmeye mahkûmdur.” Sözü milletlerin geleceği için söylenmiş fevkalade bir söz değil mi?

Geleceğe yatırım yapmadan kim ne yapabilir? Kim ne kazanabilir? Bizler toplum olarak ne kazanabiliriz? Bu gün toplumda boşanmalar arttı ise buradaki meseleye kim nasıl parmak basmaya ve önem vermeye çalışıyor? Boşanmaların temelinde karı kocanın birbirini sadece ve badece Allah rızası için sevmediği ortaya çıkmaktadır. Bu kon ile ilgili olarak neler yapılabilir? Toplumun her bir ferdi böylesi güzel projeler üretmeli ve ürettikleri projeleri Afyonkarahisar Valiliğine, Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Kültür Müdürlüğüne sunmalıdır.

Önemli olan en mühim mesele daha çocukken çocukların anne ve babası tarafından milli ve manevi değerleri, Allah’ı, Peygamberi, Allah dostlarını, abdesti, namazı, haramı, helali, paylaşmayı, yardımlaşmayı, cömertliği ve edebi çocuklarına öğretmedikleri için anne ve babalar yaşlılığında çocukları tarafından huzur evlerine yatırılmaktadır.

İl Müftülüğümüzün başlatmış olduğu bu güzel projeyi bir eğitimci-şair ve yazar olarak can-ı gönülden destekliyor ve böylesi güzel projelerin topluma aktarılması hususunda emeği geçenlerin tümüne teşekkür ediyorum.

Konu ile ilgili olarak İl Müftülüğümüz bu konuyla ilgili olarak İl genelinde bir yarışma açabilir. Konuyla ilgili olarak esaslı bir doküman elde edilebilir ve bu dokümanlar ileride bir kitap haline getirilir ve halkımıza ücretsiz dolarak dağıtıldığında yapılacak bu güzel davranış toplumumuzdaki kendini bilen her bir insanımızı sevindireceğine inanıyorum ve Afyonkarahisar İl Müftülüğüne bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Allah emeği geçenlerden razı olsun inşallah.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM