• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Serpil Gültekin
Serpil Gültekin
serpilgultekin@afyonsehir.com
Gripten kendimizi nasıl koruyabiliriz?
 • 0
 • 63
 • 28 Kasım 2022 Pazartesi
 • +
 • -

 

 

Tıp camiası, gribin bulaşması için gerekli şartları üş aşağı beş yukarı belirlemiş bulunuyor.  Genellikle hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta kişiye 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaştığı biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyanın kaçınılmaz olarak başka bir grip salgınıyla karşı karşıya kalacağını ve bunun neden olabileceği potansiyel yıkıma hazırlık yapması ve riskleri hafife almaması gerektiğini açıklıyor.

Viral hastalıkla savaşmak ve potansiyel bir küresel salgının önüne geçmek için küresel bir planın ana hatlarını çizen DSÖ, bir sonraki grip salgınının ‘ne zaman olacağı değil, ne zaman olacağı’ vurgusu yapıyor.

Grip virüsleri birden çoktur ve sürekli değişirler ve her yıl dünya genelinde yaklaşık bir milyar insanı mevsimsel salgınlarla enfekte ederler. Bu enfeksiyonların yaklaşık 3 ila 5 milyonu ciddi vakalardır ve 290 bin ila 650 bin arasında mevsimsel griple ilişkili solunum yolu ölümüne yol açar.

Grip birçok kişide hafif seyretmekte ve bu kişiler birkaç gün içerisinde tamamen iyileşmektedir. Bununla birlikte yaşlılarda, genç çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlar gibi özellikleri bulunanlarda ağır seyretmekte, hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Aşılar bazı vakaların önlenmesine yardımcı olabilir ve DSÖ, özellikle sağlık hizmetlerinde çalışan kişiler ve yaşlılar, çok gençler ve altta yatan hastalığı olan kişiler gibi savunmasız kişiler için yıllık aşılama öneriyor.

Bugüne kadarki en kapsamlı plan olarak nitelendirdiği DSÖ planı, popülasyonları mümkün olduğunca yıllık mevsimsel grip salgınlarından korumaya ve bir pandemiye hazırlanmaya yönelik önlemleri içeriyor.

DSÖ, iki ana hedefinin, tüm hükümetleri ulusal bir grip planı geliştirmeye ve gribi önlemek, tespit etmek, kontrol etmek ve tedavi etmek için daha etkili aşılar gibi daha iyi araçlar geliştirmeye teşvik ederek dünya çapında sürveyans ve müdahale kapasitelerini geliştirmek olduğunu söyledi. ve antiviral ilaçlar.

Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Grip birçok kişide hafif seyretmekte ve bu kişiler birkaç gün içerisinde tamamen iyileşmektedir. Bununla birlikte yaşlılarda, genç çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlar gibi özellikleri bulunanlarda ağır seyretmekte, hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Aşılar bazı vakaların önlenmesine yardımcı olabilir ve DSÖ, özellikle sağlık hizmetlerinde çalışan kişiler ve yaşlılar, çok gençler ve altta yatan hastalığı olan kişiler gibi savunmasız kişiler için yıllık aşılama önermektedir.

Hasta kişiler hekim önerisi olmadan ilaç kullanmamalıdır. Grip tedavisi olan bir hastalıktır, ancak yapılan çalışmalar ile tedavinin olabildiğince erken dönemde başlanmasının önemi vurgulanmaktadır. Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir. Ayrıca grip olan kişiler bol sıvı almalı, beslenmelerine dikkate etmeli, ellerini sık sık yıkamalı, öksürme ve aksırma sırasında ağızlarını kâğıt mendille, mendil yok ise kolun iç yüzü ile kapatmalı, mümkün ise birkaç gün evde istirahat etmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM