Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEVA Partisi’nin Ankara adayı Afyonlu Mümtaz Akıncı oldu

Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Afyonkarahisarlı Celal Mümtaz Akıncı, saha çalışmalarına başladı.

Demokrasi ve Atılım Partisi'nin

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Afyonkarahisarlı, Anayasa Mahkemesi Emekli Üyesi Celal Mümtaz Akıncı’yı belirlemişti. Akıncı, kendine ait sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla 31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için çalışmalara başladığını belirterek, ” Başlıyoruz. Ankara’yı DEVA Belediyeciliği ile tanıştıracağız. Ankara’ya DEVA olacağız. Ankara’mıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

CELAL MÜMTAZ AKINCI KİMDİR?

1957 yılında Afyonkarahisar’da doğan Celal Mümtaz Akıncı, ilk ve ortaöğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı. 1975-1976 eğitim-öğretim yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunda okudu. Bu okulda öğrenci iken 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanarak hukuk öğrenimine başladı. Hukuk Fakültesinden 1982 yılında mezun olduktan sonra avukatlık stajını tamamlayarak 1984’te memleketi Afyonkarahisar’da avukatlığa başladı.  1988-2000 yılları arasında Baro Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuş, 2001 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurul sonrasında Afyonkarahisar Baro başkanlığına seçildi. Baro başkanlığı görevini sürdürürken 2010 yılında, 5982 sayılı Kanun’a göre Baro başkanları tarafından seçilen üç aday arasına girmiş; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 13 Ekim 2010 tarihli Genel Kurulunda yapılan seçim sonucu Anayasa Mahkemesi üyeliği görevine getirildi.  17 Aralık 2020 tarihinde Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına seçilmiş olup 11 Ocak 2021 tarihinde de Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı görevine başladı. 31 Ocak 2022 tarihinde ise emekli oldu. Birsen Mantaş