Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müzelerimiz şehrin hafızası olma özelliğini taşıyan yerlerdir


 Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından korona virüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin, 1 Haziran’dan itibaren normale dönüş kapsamında değişeceğini açıklamıştı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama çerçevesinde 1 Haziran’dan sonra kalkan kısıtlama aşamalarında plajlar, milli parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilmişti. Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da onlar da açılmıştı. Bu kapsam dahilinde Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışmalarına kaldığı yerden devam etmeye başladı. Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır 1 Haziran sonrasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Bütün alanlarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığımızın genelgesiyle Türkiye genelinde bir pandemi süreci ve Sağlık bakanlığımızın takibiyle illerde de valiliklerimizin başkanlığında, önderliğinde ilgili kamu kurum kuruluşlar çalışmalarını bu genelge çerçevesinde düzenledi” diyerek sözlerine başlayan Tanır; “Bizimde Turizm müdürlüğü ya da Turizm bakanlığının almış olduğu kararlar çerçevesinde 16 Mart 2020 tarihinde hem kütüphaneleri hem de Müzeleri kapattık. 1 Haziran 2020 tarihinde kütüphaneler ve Müzeler açıldı. Kütüphane, müze, ören yerleri, kültür merkezinde yapılan aktiviteler kapatılmıştı. Bu çerçevede müzelerde bir eylem planı hazırlandı. Bakanlarında talimatları içerisinde girişlerde ateş ölçülüyor, dezenfektan sıkılıyor ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde misafir alacağız. Çalışan personel ile ilgilide adımlarımızı attık” dedi.


KOLEKSİYONLAR MÜZEMİZİN ÖNEMİNİ ARTIRMAKTADIR


Tanır; “Müzemiz, il düzeyinde kalmış olmasına rağmen, Türkiye’nin büyük müzeleri arasında bilinmekte ve uluslar arası alanda ilgi görmeye devam etmektedir. Çünkü Eski Tunç çağından günümüze kadar geçen 5000 yıllık bir süre içinde kesintisiz kültür ve inanç gelişimini sunabilmektedir. Afyonkarahisar nasıl ki yolların kesişme noktası ise, 5000 yıllık süre içinde de aynı konumda olduğunu Müzemiz göstermektedir. Bulundurduğu kazı buluntuları, pişmiş toprak sanatının tarihi, mermer sanatının tarihi, dokuma, para, giyim, halı, kilim sanatının tarihi ile ölü gömme gelenekleri, tanrı ve tanrıça heykelcikleri, mimari parçalar, kap kacaklar, kesici ve öldürücü araçlar gibi koleksiyonlar müzemizin önemini artırmaktadır.”


MİMARİ PARÇALAR, MÜZEMİZİN ÖNEMİNİ ARTIRMAKTADIR


Müze hakkında da bilgiler veren Tanır; “Birbirine bağlı 9 sergi salonundan ayrı, büro kesiminde 5 oda, bir kitaplık, bir konferans salonu, alt katlarda 5 depo, bir fotoğraf atölyesi ile laboratuar yer almaktadır. Müzemizde  kapalı sergi salonlarında Afyon ve çevresinden bulunmuş olan arkeolojik eserler, kronolojik bir sıra esas alınarak sergilenmektedir. Bu salonlarda sergilenen eserlerle, Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans dönemlerine ait oldukça zengin bir koleksiyonlara sahiptir. Bu dönemlere ait pişmiş toprak, taş mermer, kemik, cam, metal kap kacak, heykel ve sikke gibi araç gereçlerin nasıl ve ne için kullanıldığı ayrıca geçmişten günümüze kadar yaşayışı, inancı, üretimi, ticareti hakkında bize oldukça önemli bilgiler vermektedir. Ayrıca, günümüzdeki önemi nedeniyle sanayi haline gelmiş mermer ticareti ve sanatı ile ilgili bilgi veren mermer heykeller, lahitler, mezar taşları ve mimari parçalar, müzenin önemini artırmaktadır” dedi.


 


AFYONKARAHİSAR’DAKİ TÜM ESERLERİ SERGİLEYEMİYORUZ


İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “Müzenin bahçesinde açık sergilemede genellikle Roma ve Bizans dönemi mezar stelleri, lahitler, küpler, heykeller, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşları sergilenmekte ise de henüz Türk-İslam eserlerinin çoğu, kapalı sergi salonumuzun yetersizliği nedeniyle sergilenememektedir. Yeni müzemizi bir an önce tamamlayıp geri kalan eserlerimizi orada vatandaşların görüşlerine sunmak istiyoruz. Müzemizde 49 Bin 411 adet eser bulunuyor. 2019 da müzemizi yaklaşık olarak 13 bin kişi ziyaret etti. Müzeler şehirlerin sembolleridir. Geçmişten günümüze tarihini ortaya koyar. Geçmişten günümüze gelmiş medeniyetleri öğrenmemize sağlar. Müze okul projesi kapsamında öğrencilerimize eğitimler verildi.  Müzelerimiz eğiten öğreten ve şehrin hafızası olma özelliğini taşıyan yerlerdir.  Önümüzde ki zamanda yeni müze alanımız ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Binanın kendi teknik eksiklerinden dolayı tamamlayamadık. Yeni dönemde yeniden ihaleye çıkacağız. Afyonkarahisar’daki tüm eserleri sergileyemiyoruz. Yeni müze alanımıza taşındığımız zaman inşallah hepsini sergileme imkanımız olacak” ifadelerini kullandı.


SAĞLIKLI BİR HİZMET SUNMAK İSTİYORUZ


Afyonkarahisar’da bulunan eserler hakkında da bilgi veren Tanır,“13 bin 599’u arkeolojik eser, 4 bin 526’ı etnoğrafik eser, 31 bin 600 sikke, 26 adeti arşiv olmak üzere toplamda 49 bin 411 adet eserimiz bulunmaktadır. Müzelerimizde ziyaretler sırasında hangi bir vatandaşımızın virüs getirmesini engelleyeceğiz. Oraya gelen vatandaşlarımız ile ilgili virüs belirtisi gösteren olursa içeri alınmayacak. Hem sanatsız toplum bırakmayacağız hem de sağlıklı bir hizmet sunmak istiyoruz” dedi.


CUMARTESİ PAZAR GÜNLERİ KÜTÜPHANELER KAPALI OLACAK


Kütüphanelerle ilgili bilgilerde veren Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “Hızlı bir şekilde tedbirler alındı. Cumartesi ve Pazar günleri kütüphaneler kapalı olacak. Sabah 8.30 ile 17.30 arası açık olacak. Maskesiz içeriye girilmeyecek, sosyal mesafeye ve hijyene dikkat edilecek. Ateş, öksürük virüs belirtileri olan kişiler kütüphanelere alınmayacak. Kişi sayısına göre kütüphanelere girilecek. Merkezde bulunan kütüphanemizde yaklaşık olarak altmış kişiye hizmet vereceğiz. 10 metrekareye bir kişi düşecek şekilde ayarlama yapıldı. İl halk kütüphanemizde 92 bin 328 kitap bulunuyor. Faydalanan vatandaş sayımız ise 112 bin 882. Bu süreç tamamlanana kadar gerekli önlemleri hepimizin alması gerekiyor. Öncelikle halkımız kendisini belli mesafede tutarak açık alanlarla ilgili önlemlerini ilk olarak kişinin kendisi alması gerekiyor. Vatandaşlar açık alanlarda faydalanabilirler, yalnız hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir. Afyonkarahisar’ı turizm alanında güvenli bir alan oluşturmaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk özel