Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Vekaletle kurban kesim sayılarında artış bekliyoruz”

  
 
  

 


 


Kınık, Kurban Bayramı’ndaki hayvan bağışlarının bekledikleri gibi hızlı gittiğini ve vatandaşlardan yüksek bir teveccühün olduğunu söyledi. Bağış kotalarının sınırlı olduğunu dile getiren Kınık, şunları kaydetti: “Türk Kızılay’a vekalet vermek isteyen vatandaşlarımızın ellerini biraz çabuk tutmalarını istiyoruz. Hem ülkemizde hem de dünyanın 16 ülkesinde yapacağımız vekaletle kurban organizasyonu bu yıl yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gölgesinde olmasına rağmen aynı sıhhat ve hijyen kalitelerinde gerçekleştirilecek. Bu anlamda bütün hazırlıklarımızı tamamladık.”


“150 BİN HİSSE KURBAN PAYLARININ OLACAK”


Kınık, bu yılki kurban bedellerinin yurt içi 1050 lira, yurt dışının ise 850 lira olarak belirlendiğini hatırlattı. Bu yıl 150 bin hisse kurban paylarının olacağını aktaran Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hisselerimiz de çok hızlı şekilde doluyor. Dolayısıyla şimdiden çeyreğini bitirdik. Ama son günlerde daha hızlı dolar. Bu anlamda da vatandaşlarımızın son güne kalmadan Türk Kızılay’a vekalet vermelerini isteriz. Özellikle Kovid-19 dolayısıyla bu yıl vatandaşlarımız genellikle kendileri kurban kesmek yerine vekalet vermeyi tercih ediyor. Bundan dolayı vekaletle kurban kesim sayılarında artış bekliyoruz. Bu çerçevede de daha erken davranan ve daha fazla vekalet vermek isteyen vatandaşlarımızın sayısı geçen yıla göre yüksek seyrediyor.”


“KURBANLIKLARIN ETLER ÖMÜRLENDİRİLMİŞ KONSERVE HALİNE GETİRİLİYOR”


“Kurban bir ibadet ve vekaletle de gerçekleştirilebiliyor.” ifadesini kullanan Kınık, Türk Kızılayın, vekaletle kesilen kurbanlıkların etlerini ömürlendirilmiş konserve haline getirerek, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını anlattı. Bu yıl geçen yıllara göre daha az uluslararası kurban organizasyonu yapacaklarını belirten Kınık, “Geçen yıl 50’nin üzerinde gerçekleşen faaliyetlerimiz bu yıl 20’nin altında olacak. Sadece Yemen, Somali, Suriye ve Arakan gibi kıtlığın ve savaşın vurmuş olduğu coğrafyalarda kurban organizasyonlarımızı gerçekleştireceğiz. Bunların dışındaki ağırlığımız yurt içerisindeki ihtiyaç sahiplerine olacak.” diye konuştu. AA