Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“15 Temmuz da izinli oldukları halde 2 savcı adliyedeydi”

  
 
  

 


 


Şahin; “Milletimiz değerlerine, devletine sahip çıkmıştır. Silahlı olmak kaydıyla o güçlere de haddini bildirmiştir.”


Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetledi. O gece yaşadıklarını anlatarak sözlerine başlayan Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin; “Bir arkadaşım İstanbul’dan arayarak bir takım hareketlenmeleri bildirdiğinde hemen televizyonları açıp henüz yeni yeni yayımlanmaya başlayan programlar üzerinden bir darbe yapıldığını anladık. Hemen güvendiğimiz arkadaşları baroya davet ettim, çünkü o gün adliyede görev yapan Fetöcü iki savcının izinli olduğu halde adliyede görüldüğü söylendi o gün anlam verememiştik, biz arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmelerde o savcıların adliyeyi ele geçirmek için gelmiş olduklarını düşünerek bu konuda müdahale olmak ve buna engel olmak için güvendiğimiz arkadaşlara baroyu uyardık” dedi.


“ADLİYENİN KAPILARINDA NÖBET TUTTUK”


Şahin; “Adliyenin ön ve arka girişlerine birer avukat arkadaşlarımızı görevlendirdik sonra Başsavcımız o günkü görev yapan başsavcımızla görüştüğümüzde böyle bir tehlikenin kalmadığını beyan ettiklerinde biz artık darbeye karşı Türkiye çapında ilk bildiriyi hazırlamak üzere tüm Baro Başkanlarıyla ve barolarla irtibata geçtik. Saat 12 civarında 40 kadar baronun darbe aleyhte bir bildiriye imza atmasını Afyonkarahisar barosu olarak sağladık. Bu bildirimi en başından Afyonkarahisar barosu vardı ve eminim o gün meslek kuruluşları toplum kuruluşları darbeye ilk ve net tepkiyi veren Afyonkarahisar barosu ve baroları olduk. Biz saat 2 ye kadarda tüm baroların bu bildiriye imza vermelerini sağladık. Türkiye Barolar Birliği’ de katıldı ve burada bu vazifemizin bittiğini düşündüğümüzden eşimin ve küçük oğlumun da bulunduğu meydana intikal ettik. Biz evden çıkarken büyük oğlum ve ben adliyeye gittik küçük oğlum ve eşimde saat 11 civarlarında meydanlara koştular. Meydanın boş kalmamasını sağladık çünkü bir takım dedikodular duyduk işte iş bitti evlerinize dönün çağrılarını duyduk” dedi.


“MORAL OLARAK DOĞRUSU BİRAZ ZOR ANLAR YAŞADIK”


“Sabahın ilk ışıklarında boğaz köprüsündeki o işgalci  hainlerin derdest edilmesi teslim olmalarıyla birlikte bir parça rahat nefes aldık” diyerek sözlerine devam eden Şahin; “ Sonraki günler darbe tehdit devam ediyordu bir ay boyunca Demokrasi Nöbetlerinde sabahlara kadar meydanlarda beklendi, o bir ay heyecanlı ve gergin bir bekleyiş olarak devam etti. 15 Temmuz bizim için bir derstir  Türkiye de darbe yapmak isteyenler içinde bir derstir. 15 Temmuz’ dan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu halk iradesine milli değerlerine devletine ve milletine sahip çıkmıştır ve silahlı olmak kaydıyla o güçlere de haddini bildirmiştir” dedi.


 


 


 


“YÖNETİM KURULU OLARAK DARBECİLERDEN ŞİKÂYETÇİ OLDUK”


Şahin son olarak; “ Bundan sonra artık böyle bir kalkışmak çok mümkün olmayabilir ama daha sinsi tehditlere karşı hazırlıklı olmaktayız. Biz hepimiz yönetim kurulu olarak darbecilerden şikayetçi olduk o davalara müdahale olduk ve Ankara ve İstanbul da devam eden darbe davalarınada Türkiye Büyük Millet Meclisinin Vekilleri olarak Afyonkarahisar Barosu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi Vekili olarak da İstanbul da darbe davalarına iştirak ettik. 10 yönetim kurulu üyesi ve ben tamamımız bu durumdan şikâyetçi olduk” diyerek sözlerini tamamladı. YurdanUR ÖZEL