Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Afyon’da yağışlar yüzde 40 azaldı

Meteoroloji Alansal Yağış Raporu, Afyonkarahisar il genelindeki yağışların ocak ayında yüzde 40’ın üzerinde azaldığını ortaya koydu. En belirgin kuraklık ise ilin güney bölgelerinde yaşanıyor.

Meteoroloji Alansal Yağış Raporu,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2024 Ocak Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre, Afyonkarahisar il genelinde yüzde 40’ın üzerinde azaldı. Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna göre hazırlanan 3 aylık haritasına göre ise Afyon’un güney bölgeleri kış aylarını kurak geçiriyor. Haritada geçen yılın kasım ayından bu yılın ocak ayına kadar güney bölgelerinde hafif ve orta şiddetli kuraklık yaşandığı görülüyor. Şuhut ilçesinin Karaadilli Kasabasındaki köyler ile Karamık Ovasındaki yerleşim birimlerinden Çay ilçesine kadar olan bölgede orta ve hafif şiddetle kuraklık verileri saptandı.

AFYON OLAĞANÜSTÜ KURAKLIK TEHLİKESİ ALTINDA

Öte yandan, geçen yıl yayınlanan Meteoroloji Kuraklık Haritası verileri Türkiye’de yağışların normaline göre yüzde 52, geçen yıl ocak ayı yağışlarına göre ise yüzde 62 azalma gösterdiğini ortaya koyuyor. Yayınlanan haritaya göre, Afyonkarahisar’ın büyük bölümü ise şiddetli kuraklık içerisinde bulunuyor.  Erzincan, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Karaman, Mersin, Osmaniye, Mersin, Bayburt, Ağrı ve Muş olağanüstü kuraklık tehlikesi altında. Ege Bölgesinin ocak ayı yağışı 85.1 mm, normali 90.4 mm ve 2023 yılı ocak ayı yağışı 85.9 mm’dir. Yağışlar normaline göre yüzde 6 azalırken, 2023 yılı ocak ayı yağışları civarında gerçekleşti.

AFYON’DA YAĞIŞLAR YÜZDE 40 AZALDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2024 Ocak Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre, Afyonkarahisar il genelinde yüzde 40’ın üzerinde azalma kaydedildi. Raporda şu bilgiler kaydediliyor: “Türkiye geneli ocak ayı yağışı normalinin ve geçen yıl ocak ayı yağışının üzerinde gerçekleşti. 2024 yılı ocak ayı yağışı 87.5 mm, ocak ayı normali (1991-2020) 69.8 mm, 2023 yılı ocak ayı yağışı 33.2 mm’dir. Türkiye geneli ocak ayı yağışları normaline göre yüzde25, geçen yıl ocak ayı yağışlarına göre yüzde100’den fazla artma göstermiştir. Bölge geneli yağışlarda ise Ege ve Akdeniz bölgeleri hariç tüm bölgelerde artma kaydedilmiş, en fazla artma yüzde 68 ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşmiştir. Yağışlar özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney kesimlerinde yüksek artışlar göstermiş, Giresun, Ağrı, Van, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır çevrelerinde yüzde100’ün üzerinde artışlar kaydedilmiştir. İllerimizden Hakkari, Siirt ve Şırnak son 64 yılın en yüksek, Van ve Bitlis ise en yüksek 2. ocak ayı yağışını almıştır. Normallerine göre Antalya’nın batısı, Aydın, Denizli, Burdur ve Afyonkarahisar çevrelerinde ise yüzde40’ın üzerinde azalma kaydedilmiştir.” Birsen Mantaş (Özel)