Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKSAM tarafından hazırlanan ‘Frigya Güneşi’ büyük ilgi gördü

AKSAM Geleneksel Halk Dansları Topluluğunun; Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı, AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliği ile Genel Sanat Yönetmeni Muharrem Feratan yönetiminde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen ‘Frigya Güneşi’ isimli tiyatral dans gösterisi Hattat Ahmet Karahisari Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

AKSAM Geleneksel Halk Dansları

Yoğun izleyici katılımı ile gerçekleştirilen gösteride konuşan AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve AKSAM Genel Koordinatörü Öğr. Gör. Yunus Emre Uğur,”‘Frigya Güneşi’ adlı dans ve müzik projesinin genel amacının Anadolu’nun görkemli kültür mirası içerisinde önemli bir yeri olan ve dünya kültür tarihini etkileyen Frigya uygarlığını, hikayelerini ve karakterlerini dans ve müzik diliyle seyirciye sunarak bölgenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasına katkı sağlamaktır” dedi.

FRİGYA BÖLGESİNİN ANTİK TARİHDEN FARKLI KESİTLER SUNULDU

Bölgenin antik tarihinden farklı kesitlerin sunulduğu gösteride, ‘Frigya’nın Kır Perileri, Altın Pelerinli Savaşçıları, Ezop’ un Hikayeleri, Kibele’nin Aşkı , Gordion’un Askerleri, Marsyas’ın Şarkıları’ gibi tarihsel karakterlerin ve Frigya kültürüne ait hikayelerin danslar ve bu proje için derlenen müzikler ve sunumlar aracılığıyla hazırlanan gösteri görsel bir şölene dönüştü. “Frigya Güneşi” isimli tiyatral dans gösterisine, Vali Vekili Harun Reşit Han, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Defterdar Mehmet AR, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sadi Erkuni, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri, AKSAM Yönetim Kurulu Başkanı, İş İnsanı İbrahim Alimoğlu ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Programın sonunda Vali Vekili Han, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederken AKSAM Geleneksel Halk Dansları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Muharrem Feratan’a teşekkür belgesi takdim etti. Haber Merkezi