• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

 

 

Mucizevi bitki amaranth artık Afyonkarahisar’da yetişiyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu’nun organizasyonunda Vali Yardımcısı Nurullah Kaya’nın eşliğinde Sinanpaşa Balmahmut köyü sınırlarında 300 dönümlük amarant bitkisi ekili arazi ziyaret edildi.

Ziyarette Vali Yardımcısı Nurullah Kaya ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu’ya; Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Acar, ATSO Girişimciler Kurulu Başkanı Berna Tokman, Uzman Dr. Gülsüm Doğan, Kadın Girişimciler ve temsilcileri ile Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Akar ve gazeteci Rabia Güzbey eşlik etti.

KAYA: “BİR ÇOK FAYDALI ÖZELLİĞİ BULUNUYOR”

Geçmişi milattan önce 6 binli yıllara uzanan ve ismi Yunanca “Solmayan Çiçek” anlamına gelen amaranth bitkisi tam bir şifa deposu. Aylar öncesinde topraktan çıktığına şahit olduğumuz diye ifade eden Vali Yardımcısı Nurullah Kaya; “Bu toprakların ilk defa tanıştığı ve çok seveceği bir bitki olan amarath bitkisinin büyüdüğünü ve hasadının yapıldığını yerinde izledik. Girişimci Cengiz Aşkın Bey’in deneme üretimlerini her türlü risk alarak ve yapması sonucunu bizlerle paylaşması adına teşekkür ediyorum. Amaranth bitkisi; antioksidan özelliği, glütensiz olması, skulen maddesini barındırması, yüksek lif oranı ve bol proteini ile doyurucu olması, yapraklarından çay olması, kamışının hayvancılıkta süt verimini artırması gibi bir çok faydalı özelliği bulunuyor. Afyonkarahisar’da yerli ve milli her alanda yapılan girişimlerin her daim yanındayız. Ülke ekonomisine katma değer yaratma çalışmalarında safımız tarafımız nettir. Amaranth bitkimizin en yüksek faydasını elde etmek için ciddi çalışmalar ve işbirlikleri sağlamaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. nur

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM