Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Zeybek görevde birinci yılını değerlendirdi

Belediye Resmi Facebook, Twitter

Belediye Resmi Facebook, Twitter ve İnstagram adresleri ile şahsi hesaplarından canlı yayına bağlanan Başkan Zeybek, projelerde gelinen aşamaları, yatırımları ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları anlattı.


Başkan Zeybek açıklamalarının ardından vatandaşlarımızdan ve gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in açıklamaları şöyle:Sevgili Afyonkarahisar’lı hemşehrilerim, Değerli basın mensubu arkadaşlarım.Öncelikle KOVİD-19 sebebiyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ülke olarak bu salgının üstesinden gelecek sadece imkâna değil, aynı zamanda morale ve kararlılığa da sahibiz. Karamsarlığa da rehavete de kapılmadan,Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devletimiz, her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirlerini almaktadır.


BELEDİYEMİZE AİT KİRACILARIMIZIN 3 AY KİRA ÖDEMELERİNİ ÖTELEDİK


Zeybek; “Allah’ın izni ile Millet olarak birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla hareket ederek nice zorlukları aştığımız gibi bu günde bu zorlu günleri atlatacağımızdan hiç şüphem yok. Bu süreçte Valiliğimiz Hıfzıssıhha Meclisinde alınan karalarlarla bir dizi önlem ve tedbirle Afyonkarahisar Belediyesi olarak bizlerde üzerimize düşeni harfiyen yerine getiriyoruz. 500 personelle hijyen ve denetim seferberliği başlattık. Şimdiye kadar 10 tona yakın el ve yüzey dezenfekte ilacı kullandık.197 camimizi dezenfekte ettik, 143 camimizin ve Kur’an Kursumuzun halılarını yıkadık. Halk otobüslerimizin ve duraklarımızda el dezenfektanı uygulamasına geçtik.65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan tüm vatandaşlarımıza her gün düzenli olarak 200 vatandaşımıza sıcak yemek veriyoruz. Belediyemize ait kiracılarımızın 3 ay kira ödemelerini öteledik. 3 ay hiçbir şekilde kira almayıp esnafımıza destek oluyoruz. Yine su tahsilatını 30 Haziran tarihine öteledik.14 kuralı anlatan broşürlerimizi bastırdık ve dağıttık” dedi


‘ZİMEM DEFTERİ’ UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ


Farkındalık oluşturacak çalışmalara da imza attık diyerek sözlerine devam eden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Bunlardan da bahsedecek olursak; Sağlık çalışanlarımıza destek ve teşekkür ziyaretinde bulunulup ikramlarda bulunuyoruz. Sağlıkçılarımıza ücretsiz otobüs tahsis ettik. Belediyemiz ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile ilk etapta 60 bin adet maske üretiyoruz. Ekiplerimiz mahallelerimizde müzik etkinliği yapmakta. Bu etkinliğimiz büyük ilgi görüyor. Bu süreçte sokak hayvanlarımızı da unutmuyor. Mama ikramında bulunuyoruz. Sivil Toplum örgütlerimiz ve işadamlarımızla “Afyon İçin Vefa Vakti” kampanyası başlattık. Kampanya sonunda ilk etapta 10 bin aileye gıda paketi dağıtacağız. Dükkan sahiplerinden zor durumda bulunan esnafımız ve üniversite öğrencilerimizin için kiralarını ertelenmesi çağrısında bulunduk. ‘Zimem Defteri’ uygulamasını hayata geçirmek istiyoruz. Gönül Belediyeciliği ile çıktığımız bu yolda Rabbim beni ve ekip arkadaşlarımı siz değerli vatandaşlarıma mahcup etmesin. Kendimi sizlerden asla farklı görmedim. Her türlü ihtiyacınızı karşılamak, her türlü talebinize cevap vermek için ekip arkadaşlarımla birlikte gece gündüz demeden sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Dertlerinizle dertlenip, sevinçlerinize ortak olmayı, kapımı ve gönlümü sizlere açık tutmayı kendimize şiar edindik.  Seçim öncesinde, gittiğimiz her noktada ve çıktığımız her platformda, “Sorunları yerinde çözeceğiz” dedik her Cuma, geleneksel hale getirdiğimiz mahalle ziyaretlerinde sizlerle hemhal olduk. Gönül Belediyeciliği çıktığımız bu yolda Allah bize sizlerinde desteği ile el birliği ile şehrimize nice hizmetler yapmayı nasip etsin” ifadelerini kullandı.


 


GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ ARTIK CEBİNİZDE


Zeybek; “‘WhatsApp İletişim Hattı’ kurduk. Vatandaşlarımız istek talep ve önerilerini buradan bizlere 7/24 iletebiliyor.Şehrimizin gelişimine ve kalkınmasına büyük bir değer katacak olan Zafer Meydanımız hizmete girdi Meydan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Burada birçok sportif faaliyet, ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptık” diyerek sözlerine şöyle devam etti.


PAŞA CAMİİ’NDE SONA GELİNDİ


“Paşa Camii inşaatında son aşamaya geldik” ifadelerini kullanarak açıklamalarına devam eden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Çevre düzenleme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Destek olan hayırseverlerimize gönülden teşekkür ediyorum. AFBEL Termal Otel’in mülkiyetini belediyemize kazandırdık. Bağkur binasının mülkiyeti belediyemize geçti Bu binamızı şehir trafiğini rahatlatma adına katlı otoparka dönüştüreceğiz. Hizmeti vatandaşımızın ayağına getirdik Mobil Vezne Aracımız tahsilat işlemlerinin yanında vatandaşlarımızın talep ve öneriler için semt pazarlarında sabit bir şekilde hizmet veriyor.Yaz akşamlarını zafer meydanımıza aldık Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ses ve saz sanatçılarının sahne aldığı konserlerimizde büyük ilgi gördü. Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde yapılan Dünya Motokros Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Organizasyon dünya genelinde 3 milyarı aşkın bir izleyici kitlesine ulaştı. 2020 yılında da Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapacağız. Yine bu yıl içinde Avrupa Akrobasi Şampiyonasına ev sahipliği yaptık” dedi


KARAHİSAR ŞİİR AKŞAMLARI


“Geleneksel hale gelen ‘Karahisar Şiir Akşamları’ düzenliyoruz” ifadelerini kullanarak sözlerine devam eden Zeybek; “ Kültür Sanat Evi’nde düzenlediğimiz Karahisar Şiir Akşamlarında şiir dostlarıyla bir araya geliyoruz. Birlik oluyoruz, engelleri kaldırıyoruz Engelli kardeşlerimiz için bu güne kadar 36 adet akülü 25 adet tekerlekli sandalye dağıttık. Bu sürecin ardından toplu bir dağıtım daha yapacağız.Maddi durumu yetersiz olan 250 öğrencimize kırtasiye malzemesi dağıttık. Altıneller El Sanatları Festivali’ni Zafer Meydanında gerçekleştirdik Bu yıl ilk kez Afyonkarahisar 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne ev sahipliği yaptık” ifadelerini kullandı.


“ÇEVRE DOSTU VİZYONER PROJELER” ÖDÜLÜ AFYONKARAHİSAR’IMIZIN


Zeybek; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Çevre Derneği’nce oluşturulan bilim kurulu tarafından “Çevre Dostu Vizyoner Projeler” ödülüne layık görüldük. Ahmet Şemsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Afyonkarahisar 1. Uluslararası Atabek Ebru Festivali Zafer Meydanı’nda açtık.Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Belediyemiz hizmet filosuna kombine vidanjör kazandırdık. Seçim vaatlerimiz arasında YÜNTAŞ bünyemizde hizmet veren ekmek büfelerini yeniledik” dedi.


EĞİTİME BÜYÜK DESTEK OLDUK


“1236 ilkokul ve ortaokul öğrencimize aylık 100 lira burs veriyoruz” eğitim diyerek eğitime yaptıkları yatırımlar hakkında da bilgi veren Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “ Burslarımızın okullar tatil olmasına rağmen dağıtmaya devam ediyoruz. Üniversite öğrencilerimize ücretsiz hazırlık kitapları dağıttık. Ayrıca Eğitim-Bir-Sen ile yaptığımız protokol gereği  ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize yönelik kitap okuma yarışması düzenledik. Her iki projemiz için de 200 bin civarında eğitime katkı sağladık. Türk Sanat Müziği Çocuk Koromuzu kurduk.  İlk konserini başarıyla yaptılar. İnşallah süreç tamamlansın daha nice konserlerde buluşacağız. Üniversite öğrencilerimize final haftasında ikramlarda bulunduk Üniversite öğrencilerimize, final haftasında çorba ve kumpir ikramında bulunduk.Yarıyıl tatilinin girmesi ile birlikte sosyal medya hesaplarından tam bin öğrencimize ücretsiz sinema bileti hediye ettik.Şehir Postası isimli gazetemizi halkımızla buluşturduk. Aylık yayınlanan gazetemizde projelerimizde gelinen aşamalar, yatırımlar ve kültürel çalışmaları yer alıyor.Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı Zafer Meydanı’na kapalı otobüs durağı kurduk. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile işbirliği halinde hazırladığımız 2020 Şehitler Takvimimizi bastırdık, büyük ilgi gördü” ifadelerine yer verdi.


DEV İSTİHDAMIN YOLUNU AÇTIK


Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü; “Şehrimize yatırımcı kazandırmak adına yaptığımız girişimlerde Katlı Pazaryeri binasında 800 ile 1000 kişiye istihdam sağlayacak tekstil fabrikasının protokolünü imzaladık.Tesis, Kapalı Pazar Yeri binasının üst katlarında kurulacak, mevcut semt pazarı da binanın alt katında hizmetine devam edecek.  Seçim vaatlerimizden olan “İstihdam Ofisini hizmete aldık.Şehir trafiğini rahatlatma adına vizyon projelerimizden AFRAY için dev bir adım attık. Devlet Demiryolları ile yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmeye göre güzergâh projelendirilecek. Keşif metraj çalışmaları tamamlanarak yapım için ödenek belirlenecek.120 gün içinde tamamlanacak bu çalışmaların ardından 2020 yılının ikinci altı ayında ihaleye çıkılarak bu yılsonuna kadar yâda en geç 2021 yılının başında ilk kazma vurulacak. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.


TİYATROMUZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ


Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Kültürel ve sanatsal faaliyetlerimiz arasında Şehir tiyatromuz yılın ilk oyununu kapalı gişe oynadı. Ege Tiyatrolar Birliğinde oyun kalitesi bakamından ilk beş tiyatro arasında yer alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile video konferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdik. Bakanımız Sokak Sağlıklaştırma projemizde kalan destekte bulundu. Kentsel Dönüşüm için Gökçe Mahallesinde yeni rezerv alanları oluşturulması kararlaştırıldık” diyerek sözlerine yapılan diğer yatırım ve etkililikler hakkında devam etti.


ÜST GEÇİTİN İHALESİNİ YAPTIK


“Atatürk Caddesi Okullar bölgesine yapacağımız üst geçitin ihalesini yaptık. Önümüzdeki hafta sözleşmesini imzalıyoruz” ifadelerini kullanan Zeybek; “Büyük bir başarıya imza atarak gastronomi alanında 2019 UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olduk. Dünyada Gastronomi Marka Şehir unvanını alan  36 şehirden biri olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Afyonkarahisar’ımızı ülkemizin dört bir köşesinde tanıtıyoruz. Yıl içinde gittiğimiz fuarlarda binlerce kişiye ulaştık. Şehrimizin 58 mahallemizde 300 bin ton temel malzemesi, 40 kilometre sıcak asfalt ve 70 kilometre parke yol ve kaldırım çalışması yaptık. Bu hizmetlerimizin yatırım miktarı 22 milyon liradır. Rekreasyon ve park alanı düzenleme çalışmalarına geride bıraktığımız bir yıllık sürede büyük hız verdik. Bu kapsamda Yeşilyurt, Ali İhsan Paşa, Fatih, Kanlıca, Esentepe, Hoca Ahmet Yesevi, Mareşal Fevzi Çakmak, Erenler, Ertuğrulgazi Mahallelerimizde oluşturduğumuz park ve rekrasyon alanları için  3 milyon 415 bin lira harcama yaptık. Şehrimizin ihtiyaç duyulan muhtelif mahallelerinde de İçme Suyu hatları döşendi. Son bir yılda yeni döşenen içme suyu ana boru hat uzunluğu 8 bin metre,  abone hattı ise 3 bin 100 metredir. Toplam harcanan tutar ise 817 bin TL’dir. Kanalizasyon ve Yağmursuyu hattı çalışmalarında ise son bir yılda yeni döşenen yağmursuyu şebeke hattı toplam uzunluğu 2 bin 400 metre, kanalizasyon şebeke hattı ise bin 800 metredir. Toplam harcanan tutar ise 852 bin liradır.Önümüzdeki hafta Ramazan ayına giriyoruz. Koronovirüs salgını dolayısıyla maalesef iftar çadırlarımızı kuramayacağız. Geçen yıl Ramazan ayın boyunca açtığımız gönül sofralarında tam 95 bin 881 kişiye ulaştık” dedi.


KULÜPLERİMİZİN YANINDAYIZ


Zeybek son olarak; “Sporun gelişmesi ve halkımızı spora teşvik etmek amacıyla futbol, voleybol ve basketbol takımlarımızın başta olmak üzere amatör spor kulüplerimize maddi ve manevi destek sağlıyoruz. Ayrıca AFBEL Termal Otel’de sporcularımızın konaklaması sağlanıyor. Son bir yılda 841 adet sokak hayvanını kısırlaştırdık. Kısırlaştırmanın yanı sıra aşılarını yaparak doğaya bıraktık. Ayrıca sokak hayvanlarına rutin olarak mama takviyesinde bulunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.


Selçuk Taşkın