Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Başvuran herkese patates ihracatı izinlerini veriyoruz”

  
 
  

 


 


Erdem, patates üreticileri ile ilgili toplantılar yapmak için geldiği Afyonkarahisar’da, Türkiye’deki çeşitli illerde patates hasadının başladığını ve bu yıl ülke genelinde 5 milyon ton rekolte beklendiğini söyledi.


“130-150 BİN TON ARASINDA PATATES İHRACATI POTANSİYELİMİZ VAR”


Patates üretiminde bu yıl hiçbir sıkıntının olmadığını dile getiren Erdem, şunları kaydetti: “Türkiye’nin tüketimi için ihtiyacı karşılayacak kapasiteye sahibiz. Ayrıca, bizim her yıl ortalama 130-150 bin ton arasında patates ihracatı potansiyelimiz var. Bu yıl da dünyada yaşanan pandemiden tüketimde bir düşüş var. Ama bu yıl yeni patates hasadıyla talebe göre hiçbir koşula ve sınırlandırmaya bakmadan ihracat izinlerini veriyoruz. Dolayısıyla üreticilerimizin bu konuda tereddüde düşmelerine gerek yok. Üreticilerimizi ve tüketicimizi koruyucu her türlü tedbiri alıyoruz.”


“İHRACAT TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRMELERİNİ ÖNERİYORUZ”


Patates ihracatı yapmak isteyen bütün üreticiler ile tüccarların bulundukları şehirlerdeki il müdürlüklerine başvurmalarını isteyen Erdem, “İhracat iş ve işlemlerinde kolaylık sağlaması için ön izin verme yetkisi 13 Haziran’da Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine devredilmiştir. İl Müdürlüklerine başvuran herkese patates ihracatı izinlerini veriyoruz. 2020 yılı ilk altı ayına bakıldığında en fazla Gürcistan, Suriye ve Irak’a patates ihracatı yapıldığını görüyoruz. Üreticilerimizin gelen ihracat taleplerini değerlendirmelerini öneriyoruz.” diye konuştu.


“PATATES ÜRETİMİNDE AFYONKARAHİSAR’IN 3’ÜNCÜ SIRADA”


Türkiye’de patates üretiminde Afyonkarahisar’ın 3’üncü sırada yer aldığını aktaran Erdem, kentteki potansiyelin ihracatta değerlendirilebileceğini belirtti. Bu noktada Afyonkarahisar’daki patates üreticilerine bilgilendirme yaptıklarına dikkati çeken Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda patates hasadının yeni başlaması ile üreticiyi memnun etmeyen 60-70 kuruş şeklinde fiyatlar oluştuğu yönünde haberler var. İnşallah, ihracatla birlikte değerlendirildiğinde bu fiyatların bir miktar yukarı çıkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de patates ihracatında herhangi bir izin sıkıntısı yok. Bu noktada bütün üreticilerimizin taleplerini karşılayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı Ürün Masaları olarak tohumun toprakla buluşmasından hasadına kadar üretimin her aşamasında sürekli sahadayız. Sahada her zaman üreticiyle beraberiz ve yanındayız. Üretim aşamasından tüketime kadar sahadaki canlı verilerle ve görüşmelerle tespitimizi yapıyoruz.” AA