Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Battalgazi Mahallesindeki arsa sahiplerinden rayiç bedel isyanı

Geçen yıl imara açılan Battalgazi Mahallesindeki arsaların rayiç bedellerinin komşu mahalleler ve Afyon’un gözde mekanlarına göre aşırı şekilde yüksek olması arsa sahiplerini isyan ettirdi. Bölgede yaklaşık 6 bin 500 metrekare arsası olan bir kişiye 69 bin lira emlak vergi çıktığını söyleyen vatandaşlar, bu vergiyi ödemelerinin mümkün olmadığını belirterek Belediye’ye başvurduklarını, vergi mahkemesine başvurmalarının istendiğini söylediler.

Arsa rayiç bedelinin yüksek belirlenmesinden arsa takdir komisyonu ile müteahhitleri suçlayan arsa sahipleri, Uydukent’te yüksek kulelerin bulunduğu bölgede 1823, Ankara yolunda 1139, Organize Sanayi Bölgesi ticari arsalarının 569, komşu mahalle Ertuğrul Gazi’de her türlü alt yapısı olan bölgenin 198, yeni imara açılan bölgesinin ise 369 olarak belirlendiğini belirterek, Battalgazi’deki kendi arsalarına 3 bin 547 lira rayiç bedel biçildiğini belirttiler.

Battalgazi Mahallesinde arsası bulunan vatandaşlar ‘rayiç bedel’ şoku yaşıyor. Geçen yılın başında imara açılan mahallede arsaların bu yılki rayiç bedellerinin metrekare başına 3 bin 547 lira olduğunu gören arsa sahipleri, soluğu Afyon Belediyesi’nde aldı. Belediye’ye dilekçe veren vatandaşlar, Eskişehir yolunda Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne komşu olan arsalara biçilen rayiç bedellerin bölgedeki mahallelere göre aşırı yüksek olduğunu belirterek, bu durumun düzeltilmesini istediler.

ARSA SAHİPLERİ BELEDİYE’DEN HAKKANİYET İSTEDİLER

Arasa sahipleri, 26 Nisan 2024 tarihinde Afyon Belediyesi’ne verdikleri dilekçede, şu ifadeleri kullandılar: “Battal Gazi Mahallesi 5293 ile 5319 arası ada numaraları verilmiş arsa sahipleriyiz. Daha önce Erenler Mahallesine bağlı olan arsalarımız Birilerinin tarlaları ucuza alırım imara açtırıp arsa vasfına dönüştürüp üzerine villa yapıp pahalıya satarım’ düşüncesi yüzünden oradan alınıp Battalgazi Mahallesine bağlandı. Tarlaların yüzde 45’i belediye tarafından arsa vasfına dönüştürüldü. 2023 yılı Battalgazi Mahallesi metrekare rayiç bedeli 153,39 TL idi. Bu rayiç bedel ile arsalara ve yapılacak villalara istenilen kredi finansmanı sağlanamıyordu. Bunun için yeniden rayiç oluşturmak üzere uydurma bir komisyon oluşturuldu. Belediyedeki işbirlikçiler metrekare rayiç bedeli 2744 TL olarak belirledi. Yıllık 400 TL vergi ödeyen köylü, bir anda 80 bin TL vergi ile karşılaştı. Bu metrekare rayiç değeri hakkaniyetli olmayıp olması gereken oranın 10 kat fazlasıdır. Hiçbir alt yapısı olmayan yerin Afyonkarahisar’ın en pahalı yeri olması hayatın doğal akışına terstir. Doğru ve hakkaniyetli bir rayiç metrekare bedel oluşturulması için gereğinin yapılması arz ederiz.”

BELEDİYE: YETKİMİZ YOK VERGİ MAHKEMESİNE GİDİN

Afyonkarahisar Belediyesi’nden arsa sahiplerine verilen yanıtta ise “Metrekare birim fiyatlarının mahalle muhtarı, ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerince günün mevcut piyasa şartlarına göre oluşan değerler dikkate alınarak belirlendiği” belirtilerek, Belediye’nin tek başına rayiç bedel belirlemesinin mümkün olmadığına yer verildi ve Vergi Mahkemesi’ne itiraz edebilecekleri bildirildi.

Belediye’nin verdiği cevap şöyle: “Söz konusu bölgelerde belirlenen metrekare birim fiyatlarının mahalle muhtarı, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle günün mevcut piyasa şartlarına göre oluşan değerler dikkate alınarak belirlendiği, arsa metrekare birim fiyatlarının sadece Belediyemizce belirlenmesinin kanunen mümkünatının olmadığını,

Arsa takdir komisyon kararlarının Battalgazi Mahalle Muhtarlığına gönderildiğini, Belediyemiz ilan panosunda ilan edildiği… Arsa takdir komisyonlarınca alınan kararlara itirazların vergi mahkemelerine yapılabileceğini, Belediyemizin kendi iradesiyle arsa takdir kararlarında belirlenen arsa metrekare fiyatlarında artırım veya indirim yetkisinin bulunmadığını, Vergi Mahkemelerince alınacak kararlara göre tahakkuk işlemlerinin uygulanacaktır.”

ARSA SAHİPLERİ AFYONŞEHİR’E DERT YANDILAR

Afyonşehir gazetesini ziyaret ederek, arsa sahipleri adına konuyu anlatan Fahrettin Gayıran ve Zafer Özşap, Battalgazi Mahallesi’nin imar açılmasının geçen yılın başında gerçekleştiğini belirterek, arsa rayiç bedellerinin yüksek belirlenmesinden, arsa takdir komisyon ile müteahhitleri sorumlu tuttular. Gayıran ve Özşap, bölgedeki arsa metrekare rayiç bedellerinin aşırı yüksek olduğunu belirterek, “Mahalleye lükse apartmanlar ve villalar yapan müteahhitler, alıcıların kullanacağı kredinin yüksek olması için geçen yıl imara açılan mahallede arsa metrekare rayiç bedelini belirleyen arsa takdir komisyonuyla işbirliği yaptılar. Bu durum bizden habersiz yapıldı” görüşünü savundular.

BATTALGAZİ’DE ARSA RAYİÇ

BEDELİ 10 KAT YÜKSEK

Arsalarının emlak vergisini ödemeye gittiklerinde büyük bir sürprizle karşılaştıklarını vurgulayan Gayıran ve Özşap, şu ifadelere yer verdiler: “Emlak vergisine esas teşkil eden metrekare birim fiyatının Uydukent’te yüksek kulelerin bulunduğu bölgede 1823, Ankara yolunda 1139, Organize Sanayi Bölgesi ticari arsalarının 569, komşu mahalle olan Ertuğrul Gazi’de her türlü alt yapısı olan bölgenin 198, yeni imara açılan bölgesinin ise 369 olarak belirlendiğini belirterek, bizim mahallede (Battalgazi) 3 bin 547 lira olmuş. Diğer yerlerden ortalama 10 kat yüksek. Mahallede 6 bin 500 metrekare arsası olan bir kişiye yaklaşık 70 bin lira vergi çıktı. Bu vergi nasıl ödenecek? Bu durumun düzeltilmesi için yetkililerden yardım istiyoruz. 10 bin lira emekli maaşı alan bir kişi aylığının yüzde 60’ına denk gelen bu vergiyi nasıl ödesin? Böyle giderse 4-5 yıl sonra arasalar vergi karşılığı Belediye’ye geçer.”  Kadir Aydın (Özel)

DİĞER VİDEOLAR