Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Danimarka Türkiye’den 40 ve 100 tonluk vinç satın aldı

  
 
 Kurtmen,

 


Kurtmen, başta küçük bir atölye olarak kurulan şirketlerinin rüzgar enerjisi ekipman üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden Danimarka’ya ihracat yaptığını ifade etti. Sektörde lider olma hedefiyle 2004’te iş hacmini büyütme ve yol haritasını değiştirme kararı aldıklarını dile getiren Kurtmen, İzmir’den sonra İstanbul, Bursa, Ankara ve Konya’da da faaliyete başladıklarını anlattı.


“ELEKTRİKLİ GEZER VİNÇ ÜRETİMİNDE FİRMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ YOLLAR ALDI”


Kurtmen, sektörde yaklaşık 30 yıldır hizmet verdiklerini vurgulayarak, “280 kişiye yakın kadromuzda 26 mühendis çalışıyor. Elektrikli gezer vinç üretiminde firmamız çok önemli yollar aldı. Bu ürünün dünyada belirli standartlarının oluşturulduğu Avrupa Malzeme Elleçleme Federasyonu (FEM) gibi yerler var. Türkiye’den buraya ilk üye olan ve taahhütname veren firmayız. 67 ülkeye ihracat yapıyoruz. Vinç üretim kabiliyetlerimizde 1 tondan başlayıp 200 tona kadar ürün yelpazemiz var.” değerlendirmesinde bulundu.


“RÜZGAR SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİMİNİ ÇOK İYİ TAKİP ETTİK”


Türkiye’de rüzgar enerjisi sektöründe üretim fabrikalarının ilk temellerinin İzmir’de atıldığına dikkati çeken Kurtmen, şöyle konuştu: “Bunlardan ilki Enercon oldu. Sonra Gönen’de Gesbey kuruldu. Ardından, TPI Composites, LM Wind Power, Siemens, Ateş Çelik, CS Wind gibi firmalar hizmete başladı. Danimarka ve Almanya gibi rüzgar enerjisi know-how’ına en fazla sahip ülkelerden Türkiye pazarında iş yapabilmek üzere girişimler başladı. Güralp, rüzgar sektörünün Türkiye’deki gelişimini çok iyi takip etti.”


“TEKNOLOJİK ÜRÜNLER VE YAZILIMLARLA RİSKİ MİNİMUMA İNDİRDİK”


Kurtmen, Türkiye’de faaliyet gösteren rüzgar ekipmanı üreticisi firmalarla iyi bir iş birliği içinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bu birliktelik bizi Danimarka’ya götürdü. İlk talep rüzgar türbininin kanatlarının bağlandığı kovanı işleyen Danimarkalı bir firmadan geldi. Bizden tesisleri için 40 ve 100 tonluk vinçler aldılar. Aynı firma Almanya’da yaptığı yatırım kapsamında 120 tonluk 4 vinç daha aldı. Salgın sürecinde üretimi tamamlanan bu vinçler de müşterimize teslim edildi. Firmamız, yurt dışında da kurduğu iş birlikleri sayesinde hizmetlerini aksatmadan sürdürüyor. Rüzgar türbinlerinin ihtiyaç duyduğu özel tasarımlar sonucunda oluşan ekipmanların elleçlenmesi için vinçlerin de özel ve güvenilir olması gerekiyor. Teknolojik ürünler ve özel yazılımlarımızla bu süreçleri takip edebildiğimiz gibi, müşterilerimiz için endüstri 4.0 alt yapısı sağlamış ve riskleri bertaraf etmiş oluyoruz.”


 FİRMADAN 100’DEN FAZLA PROJEYE DESTEK


İzmir’de yaklaşık 30 yıldır kaldırma makineleri, vinç sistemleri, köprü yürüyüş grupları, transfer arabaları, enerji iletim sistemleri ve uzaktan kumanda üretimi yapan Güralp Vinç, 1991’de İzmir’in Menderes ilçesindeki Kısıkköy’de kuruldu. Yıllık 1200 kaldırma ve yürüyüş grupları üretebilme kapasitesine sahip firma, Türkiye’de rüzgar ekipmanları üretimi yapan yerli ve yabancı firmalara vinç tedarik ettiği gibi Danimarka pazarında da 3 büyük projenin tesliminde yer aldı. Öte yandan, firma şimdiye kadar İzmir ve Balıkesir’de 100’den fazla projeye destek sağladı. AA