Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dezenfektan üretiminden sonra koruyucu maske üretimi de başladı

Yalçın; “Piyasada maske bulma

Yalçın; “Piyasada maske bulma sıkıntısı yaşanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığımızın Koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfektan üretiminin ardından Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde maske üretimine başlanarak bir boşluğu daha doldurmuş olduk” dedi.


Okul Müdürü Mehmet İvecen’den üretim süreci ile ilgili bilgiler alan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçıın “Bakanlığımızın almış olduğu bu kararın ardından ihtiyaçlara cevap verebilmek adına harekete geçtik. Okulumuz bir haftalık Ar-Ge çalışmasının ardından yüz koruyucu maskelerinin kalıplarını çıkararak seri üretime geçti. 0.40 mikron kalınlığında, kırılmaz ve çizilmez, yüzde 90 şeffaf geçirgenlik görüş alanı bulunan ve kullanımı kolay, alına zarar vermeyen, yumuşak plastikten yapılmış olan maskemizde sağlığa zararsız başlık kullanıldı. Okulumuzun tamamen kendi imkânlarıyla yapmış olduğu Lazer makine ile Makine Teknolojileri Alan öğretmenlerimiz, Müdür yardımcılarımız ve öğrencilerimizle plastik malzemeden şeffaf yüz maskesi üretildi. Şeffaf Yüz maskesi üretimi 3D yazıcılar ile yapılan üretimin yavaş olmasından dolayı Ar-Ge çalışması sonucunda yeni bir tasarım dizayn edil erek CO2 Lazer makinamız ile üretim yapmaya başlandı” dedi.


GÜNLÜK 400 ADET ÜRETEBİLECEK KAPASİTEYE SAHİBİZ


“Ürettiğimiz Cerrahi yüz maskeleri 3D yazıcılarda yapılanlara göre daha ucuz, daha hızlı ve ayrıca hijyen acısından daha güvenilir ve daha hafiftir” diyerek sözlerine devam eden İvecen; “ Şu ana kadar Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Ticaret Borsası, Aile Sağlığı Merkezleri ve Ecza Depoları olmak üzere 400 adet şeffaf yüz maskesinin dağıtımını gerçekleştirdik. Malzeme hammadde sıkıntımız yok. Talepler geldiği sürece şeffaf yüz koruyucu maske yapımına da devam edeceğiz” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın süreçte emek harcayan başta Okul Müdürümüz Mehmet İvecen olmak üzere okul idarecilerimize, alan öğretmen ve öğrencilere teşekkür edip tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler dileyerek açıklamalarını sonlandırdı. Selçuk Taşkın