Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doğal yollarla şifa bulacağınız Baharatlar

  
 
  

 


 


Baharatlar günümüzde çoğunlukla iştah açıcı olarak tüketiliyor. Baharatlar bence dünyanın tadı tuzu. Hastalıklara iyi gelen doğal şifa tüketimi olarak da kullanıyoruz.


Afyonkarahisar aktarlarından Zafer Murat Çakır; “ Baharatlardan günümüzde en yaygın olanlardan birisi Zencefil, zencefilin faydaları denildiği zaman ilk aklımıza gelen soğuk algınlığı, öksürük, grip gibi hastalıklar gelmektedir. Özellikle solunum ve sindirim sistemine faydalı olan zencefili bal ile tüketmek tavsiye edilir yalnız tükettiğiniz zaman tadını pek sevemeyebilirsiniz. Zencefilin faydaları arasında ağrı kesici olma ve kansere karşı savaşma özellikleri bulunur. Zencefil, bağırsaklarda olan gazı söktürmektedir. Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatır, yiyeceklerin bağırsaklarda kolayca hareket etmesini kolaylaştırarak kabızlığı önlemektedir. Aynı zamanda ishali önler ve bağırsak bozuklarını yok eder. Baharat kırmızı toz biber, çemen, nane bunlardan ibaret değil. Dünyada kullanılan daha fazla birçok çeşitli var baharatın özellikle Ortadoğu’da çok kullanılan kakule var baharat olarak. Kakule mide rahatsızlığı için kullanılır, ağız kokusunu yok eder uyarıcı bir etkisi vardır mideyi rahatlatır” dedi.


“GÜNDE BİR ÇAY KAŞIĞI KADAR SABAH AKŞAM  ZERDEÇAL TÜKETİN “


Uykusuzluk problemini için önerilerde de bulunan Çakır; “ Zerdeçal Karaciğer yağlanması birikmeden kaynaklanan bir şeydir ve vücutta ki dengesizliği ciddi anlamda tetikler burada zerdeçal devreye giriyor ve günde bir çay kaşığı kadar sabah akşam tüketebiliriz. Bunu da yoğurtla, balla ya da su ile tüketebilirsiniz. Vücutta sebepsiz oluşan kaşıntılarda yine zerdeçalın tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Kilo veremeyenler için de zerdeçal, zencefil ve tarçın karışımını öneriyoruz. Bu üç baharatı yoğurda karıştırdığınızda ciddi anlamda kilonuzu kontrole alıyorsunuz. Diz ağrılarında ise zerdeçalı soğuk veya sıcak su ile karıştırıp içmelerini tavsiye ediyoruz bu da ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. İdrar yollarında oluşan problemlerde yine aynı şekilde suyla birlikte karıştırıp içtiğiniz zaman söktürücü etkisini göreceksiniz. Zehirlenme vakalarında ise zerdeçalın büyük önemi var. Yemekten veya herhangi bir şeyden zehirlendiğiniz zaman  zerdeçal kullanmaya devam ederseniz o zehrin vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olursunuz. Şuan da maruz kaldığımız dış toksitlerin vücuttan atılmasına büyük fayda sağlar.


KOLESTROL HASTALARINA DA TAVSİYE EDİYORUZ


Çakır; “ Kolestrol hastalarına da tavsiye edebiliriz zerdeçal kullanıldığı zaman vücuda takviye besin de almış oluyorsunuz. Köri baharatı ise sindirimi hızlandırır. Tarçına ise sihirli baharat adı verilir, özellikle saleplerde sevilerek tüketilen baharattır. Çok sorun yaşadığınız diş ağrılarına iyi gelen baharat türü ise karanfildir, bu tür rahatsızlıklarda karanfil çiçeğide kullanabilirsiniz. Karabibere gelecek olursak aslında karabiber 4 çeşit beyaz, siyah, yeşil ve kırmızıdır. En tatlıları ise acı olarak bilinen kırmızı renkli olan kırmızı pul biberdir. Afyonkarahisar’ın baharat yönünden çok büyük şanssızlığı var. Kurtuluş savaşında baharat şehre girmeye zorlanmış baharat hayatımızdan çıkmış. Onun haricinde Afyonun eski tarihine baktığınızda çok ciddi baharat kullanımı var bizde çok ciddi baharat kullanılıyor. Sonraki dönemlerde savaşla birlikte baharat kültürü yavaş yavaş şehrimizden çıkıyor. Ben eminimki baharat kalitemiz artıkça dahada fazlalaşacak. Afyonkarahisar da bulunan yöresel kekiğimiz var. Çok tüketilmez aslında ama yavaş yavaş onuda tüketmeye başlıyoruz. Birazda teknolojiyle alakalı birazda bu iş, çünkü daha önce kekik suyu diye bir şey yoktu şimdi modern makinelerle elde edine biliniyor. Baharatlar daha öncede söylediğim gibi sihirli bitkilerdir, bir sütlü aş sade çok güzel olur ama tarçın eklediğiniz zaman daha bir güzel olur. Bir tatlının üstüne Hindistan cevizi eklediğiniz zaman önceki halinden daha güzel bir görüntü alıyor. Baharatın her çeşitti vücutta güzel ve sağlıklı etkiler sağlamaktadır” diyerek sözlerini tamamladı. Ahmet Yaşır özel