Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘Doğurganlık oranının artırılması için yeni politikalar geliştiriyoruz’

Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı kuruldu…

Aile ve Nüfus Politikaları

Doğurganlık oranının artırılmasına yönelik yeni politikalar için Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı kurulduğunu açıklayan Bakan Göktaş, doğurganlık oranının artırılması için yeni politikalar geliştirdiklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, doğurganlık oranındaki düşünün önüne geçmek için doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine ve esnek ve uzaktan çalışma gibi birçok alternatifi ele aldıklarını belirterek, “Bu konudaki politikalarımızı yeni kurduğumuz Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı çatısı altında çok yönlü olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Kabine toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Göktaş, TÜİK verilerine yansıyan doğurganlık oranının azalmasına yönelik yapılan çalışmalar ile ilgili konunun Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunun farkında olduklarını vurguladı. Bu konuda yoğun çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Göktaş, “Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz Bilim Kurulu toplantımızda bu meseleyi de ele aldık. Aile ve Toplum komisyonumuz kapsamlı bir rapor üzerinde çalışıyor” şeklinde konuştu.

‘DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELİYOR, POLİTİKALARIMIZI GENİŞ BİR PERSPEKTİFLE OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ’

İlgili kurum ve kuruluşlarla da görüşmelere devam ettiklerini, AK Parti’nin ilgili organlarının da doğum oranlarındaki düşüşü değerlendirmek ve buna karşı öneriler geliştirmek amacıyla çalıştaylar düzenlediğini söyleyen Göktaş, şunları söyledi: “Doğurganlık oranındaki düşüş ve nüfus riskleri konusunda dünyada da benzer kaygıların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz.  Dünyadaki örnekleri inceliyor, politikalarımızı çok katmanlı olarak geniş bir perspektifle oluşturmaya çalışıyoruz.  Doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine ve esnek ve uzaktan çalışma gibi birçok alternatifi ele alıyoruz.  Ülke kalkınmasına ve kadın istihdamının arttırılmasına da katkı sağlayacak yeni modeller için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Hayata geçireceğimiz yeni modellerle kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu konudaki politikalarımızı yeni kurduğumuz Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı çatısı altında çok yönlü olarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

‘ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR EDECEK HERHANGİ BİR DÜZENLEMEYİ ASLA HAYATA GEÇİRMEYİZ’

Engellilere yönelik ÖTV’siz araç düzenlenmesine de değinen Göktaş, engellilerin bu konuda kazanılmış haklarının suiistimal edilmesinin tüm kamuoyunda rahatsızlık oluşturduğunu vurguladı. Bununla ilgili engellilerden çok sayıda şikayet ve ihbar aldıklarını belirten Göktaş, bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunun çok açık olduğunu aktardı. Engellilere yönelik desteklerin, avantajların suiistimaline seyircisiz kalmayacaklarını dile getiren Göktaş, “Engelli vatandaşlarımızı mağdur edecek herhangi bir düzenlemeyi asla hayata geçirmeyiz. Engelli vatandaşlarımızın araç alımlarında herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları ve bu haklarını kullanmaktan mahrum kalmamaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.